Skocz do zawartości

Wind Buster - model na kryzysowe czasy?


hubert_tata

Rekomendowane odpowiedzi

Od niedawna coś poruszyło się na forum w sprawie przeróbek CD.

Faktycznie całkiem sporą frajdą jest samodzielne zbudowanie (właściwie to przerobienie) silniczka bezszczotkowego, np z napędu CD.

Coś mnie napadło i wczoraj zrobiłem sobie dwa takie silniczki.

Nawijając pomyślałem o modelu typu depronowy stick: listewka i trochę depronu.

Np taki ANDNOW

Ale jak to w życiu bywa: zawsze coś :(

Brak depronu.

Może zrobić to samo z balsy?

Ale po co to samo, skoro od dawna znany jest WINDBUSTER

 

 

No i skleciłem coś na kształt takiego modelu.

Z twardej balsy 3mm wyciąłem skrzydełko (rozp. 46cm) i usterzenie.

Z pręta węglowego fi 3mm zrobiony jest kadłub.

Wysokoobrotowy silniczek z CD zasilany z pakietu 2S lipol kręci śmigłem 3,5x3,5"(wycięte z 7x3,5" ) 24000obr/min pobierając 12A.

 

Obawiając się prędkości, na początek do oblotu dałem jednak silniczek mini CD.

Zasilany z 2S kręci śmigłem 4x4" 14000obr/min pobierając 4,5A.

Pakiet 2s360mAh, 2 mikro serwka, regulator 15A (!), odbiornik GWS i masa 125g.

Tu jeszcze niegotowy, ale za to przed burzą.

album_pic.php?pic_id=2132

 

Burza minęła, ale szykowała się następna.

Jeszcze dobrze wiatr się nie uspokoił i model poleciał, dosyć szybko, ale wyraźnie czuć brak mocy - w końcu mamy do dyspozycji tylko 30W :)

Do tego napędu dobrze byłoby modelik odchudzić (regulator, odbiornik i mniej kabli/złączek).

 

Szczegóły mocowania wyposażenia (wszystko na gumkach).

album_pic.php?pic_id=2133

album_pic.php?pic_id=2134

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skoro to Wind Buster, to odbyła się próba przy naprawdę dużym wietrze.

Wersja ze słabym napędem (silniczek mini CD i 125g wagi) kiepskawo sobie radziła i wyraźny był wpływ wiatru na modelik.

Filmik: www.hubert.evosoft.pl/hubert/wb1.wmv

 

Szykowało się na burzę, ale zamontowałem drugi silnik i większy akumulatorek 2S 640mAh.

Model waży 145g i lata dużo szybciej, z tym, że wiatr był trochę mniejszy.

Filmik: www.hubert.evosoft.pl/hubert/wb2.wmv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to miejsce do latania raczej troszkę ubogie :wink:

Latał syn i on ma takie oczy, że jakoś nie rozbija modeli o linie WN (ale kiedyś sporo modeli o nie rozbił :) ).

Ja staram się latać nie przekraczając linii, a o ile pamiętam to w tym miejscu nie latałem tylko niektórymi z moich modeli.

Niestety takie warunki.

 

Model faktycznie fajny, tani, prosty w budowie, a przy tym wielokrotnie szybszy od typowych stick depronków i może się spodobać nawet doświadczonym pilotom.

Koszt zakupu materiału na modelik, dzisiejsze ceny z www.majsterklepka.prv.pl :

-deska balsowa 3mm 7,20zł (potrzeba pół deski)

-pręt węglowy fi 3mm 5,20zł (pójdzie 36cm), ale może to być listewka sosnowa 5x5mm za 0,80zł

-pręt stalowy fi 0,8mm 1,40zł (potrzeba 25cm)

Razem to niecałe 14zł, a wystarczy na dwa takie modele :)

Niestety potrzeba jeszcze troszkę sklejki 0,8mm na podpórki do zaczepienia gumek, jakieś 5x10cm.

Arkusik sklejki na 25 modeli kosztuje 25zł, ale może taki kawałek materiału znajdzie się gdzieś pod ręką, albo można go czymś zastapić (we wspomnianym AndNow sprawdzały się 5cm odcinki listewki 3x5mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co kryje sie pod stwierdzeniem naprawdę dużym

Niestety to musi pozostać jako stwierdzenie subiektywne.

Nie mam niczego do pomiaru prędkości wiatru.

W każdym razie na polach zboże i rośliny wyglądały jak fala morska (dosłownie były widoczne fale), na 1 filmie widać końce drzew nad garażem wygięte w łuk.

Model nie jest duży, ani drogi, więc chyba można sprawdzić jego dzielność nad morzem.

Zwłaszcza, że czasami nie wieje, nawet nad Bałtykiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna coś poruszyło się na forum w sprawie przeróbek CD.

Faktycznie całkiem sporą frajdą jest samodzielne zbudowanie (właściwie to przerobienie) silniczka bezszczotkowego, np z napędu CD.

Chyba faktycznie tak jest- sam uzbierałem około 30 silniczków, po rozebraniu nadaje się około 15 do przeróbki więc teraz będę zamawiał magnesy i łożyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblatałem swojego i okazał się kompletnym nielotem :cry: Zachowuje się tak jakby leciał cały czas na przeciągnięciu, a leci równo poziomo, równolegle do ziemi, nie reaguje na stery, nie da się go kontrolować lotkami ani zmusić do wznoszenia się, przewala się na skrzydło i łapie krety :? Co może być przyczyną takiego zachowania?? Z SC próbowałem już na wszystkie sposoby, może jakieś kąty mają być, u mnie jest wszystko na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zbyt mała prędkość? Model ten potrzebuje silnika który rozpędzi go do odpowiedniej prędkości. Bez tego może przepadać, walić się w kora, nie reagować na stery. Potrzeba do niego jakiegoś napędu który będzie mieć dużą prędkość strumienia zaśmigłowego. Inaczej może nie latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oblatałem swojego i okazał się kompletnym nielotem :cry: Zachowuje się tak jakby leciał cały czas na przeciągnięciu, a leci równo poziomo, równolegle do ziemi, nie reaguje na stery, nie da się go kontrolować lotkami ani zmusić do wznoszenia się, przewala się na skrzydło i łapie krety :? Co może być przyczyną takiego zachowania?? Z SC próbowałem już na wszystkie sposoby, może jakieś kąty mają być, u mnie jest wszystko na 0.

 

Miałem na początku coś takiego w Foxie Multiplexa - źle ustawiony sc :!: - mimo ciągu większego o prawie 30%.... półtorej godziny się bujałem z problemem, a zakres sc jest wąziutki :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.