Skocz do zawartości

Bingo


TEQ

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

To jakie materialy stosujemy zalezy od modelu. Mocowanie serw w wiekszym modelu a w szczegolnosci takim co ma latac dynamicznie badz szybko tylko w balsie to wg. mnie nieporozumienie. Owszem..Mozna zaimpregnowac CA balse ale i tak po jakimsczasie moga pojawiac sie luzy. W depronach i lekkich modelach takie oowanie jest OK a nawet na tame dwustronna ale do szybowca powyzej metra lub modelu ktory ma latac szybciej niz deprolot to przynajmniej balsa z naklejona sklejka 0,8mm

NAjlepiej dla wlasnej wiedzy wyliczcie sobie panowie jakie sily dzialaja powierzchnie sterowe przy danych predkosciach dla danego modelu i wyciagnijcie wnioski. Jest do tego specjalna aplikacja ( nie pamietam na jakiej stronie niestety )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastosowane w tym konkretnie przypadku przez TEQ'a mocowanie serwa jest jak najbardziej prawidłowe. (w moim bingo mocowanie było podobne).

Prawidłowe mocowanie serwa powinno być wykonane tak aby wytrzymać max siły pochodzące od sterów, natomiast mocowanie serwa ma puścić w przypadku kraksy, oszczędzając zarówno przekładnie serwa jak i konstrukcję modelu.

Jedyne do czego mogę się doczepić to miejsce zamocowania serwa, serwo do lotek jest wpuszczone w skrzydło i jego spodnia część wystaje w kadłubie. zwróć na to uwagę przy wyborze miejsca na mocowanie serwa do wysokości tak aby z sobą nie kolidowały.

Oczywiście w większych modelach takie mocowanie nie będzie odpowiednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim modeliku mocowanie na balsie zda egzamin wg.mnie , a jak pójdzie na to c.a. jak pisał kolega wyżej to wytrzyma na 99%

 

Mam serwo na balsie w falocnie 1,5 kg do lotu i się trzyma pięknie, Bęczki wytrzymyje , szybkie naloty i nic się nie dzieje.

 

To mały modelik i w razie kraksy balsa zadziała jak bezpiecznik - zamiast walnąć serwo walnie balsa.

 

Sam w bobolinku robiłem pułki z 2 belek balsy 5x5mm - przy krecie pękała balsa ja wymieniałem beleczki i w górę.

 

To już wybór budowniczego z czego zrobi ale usilne namawianie go do sosny w tym konkretnym przypadku uważam że nie jest konieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Wreszcie Bingo skończony....

I oblatany !

Ostatnio nie miałem czasu żeby robić model ,więc jak już coś zrobiłem to mi się zdjęć nie chciało robić :roll:

Gadając wczoraj przez telefon z Panem @Marex ,słysząc że będzie latanie jakimś modelikiem na jego lotnisku od razu pomyślałem: Musze skończyć Bingo !

I tak też się stało. Z modelem oklejonym ,z zamocowanym wyposażeniem z @Wieczem pojechaliśmy rowerkami na lotnisko.

Na miejscu zostaliśmy miło przywitani ,i po chwili wziąłem się do przygotowania modelu do lotu. Wszystko było już gotowe ,więc rzuciłem go pod wiatr.... Model od razu zaczął lecieć ,lepiej niż myślałem :mrgreen: Trzymał się tak w powietrzu że myślałem że zaraz spadnie (nie latałem jeszcze czymś co lata tak powoli). Wylądowałem na kijkach od fasoli ,ale na szczęście model cały (uhhhhh). Wczoraj nie miałem jak zrobić zdjęć ,więc zrobiłem to dopiero dziś rano. Model prezentuje się tak :

r380ne143kx3.jpg

Widać kadłub ,skrzydło z tymczasowo wymontowanym servem lotek ,widać również że stateczniki są konstrukcyjne.

r380ne144ri1.jpg

Tu widać właściwie to samo ,ale z innej perspektywy.

r380ne146yt3.jpg

Na tym zdjęciu model prezentowany od dołu.

r380ne147xs3.jpg

Model złożony. Widać że narazie nie ma dzióbka (zaraz go zrobię)

r380ne149ih4.jpg

To by było fajne zdjęcie gdyby wyszło ostre :(

 

Nie chcę się chwalić ,ale to do tej pory mój najlepszy (najładniejszy i najlepiej latający) model.

Jeśli chodzi o wagę to specjalnie chciałem ją podać na końcu. :jupi: Jak wiadomo na planach pisze że model powinien ważyć 210 gram do lotu. Mi się udało troszkę zaoszczędzić i model waży tyle ile powinien ważyć pusty- 150 gram do lotu ! Daje to obciążenie powierzchni ok. 11.5 g/dm2 :rotfl: Dlatego model lata powoli.... i daleko :D

Wiele osób twierdzi że "bingo to mały syf" ,"nie polatasz tym bo jest za mały" itp.... Ja myślę inaczej ! Teraz nic tylko wybrać się na zbocze :devil:

 

ps. Taka mała prośba do p. Marka : Mógł by pan tutaj wstawić te zdjęcia z lotniska ? Prosze :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście co nie gdzie nie ma folii. Oklejałem oczywiście folią kwiatową (kosztowała mnie na cały model ok. 1.5 zł :P ). Folia na całym modelu waży ok. 25 gram. Nie będę kłamał ,że okleja się tym łatwo. Jest to dość trudne ale jak widać można sobie z tym poradzić :roll: A jeśli chodzi o tą wagę to sam byłem zdziwiony ważąc go.... Teraz jeszcze myślę czy by go nie przerobić na motoszybowca.... Musiał bym se załatwić li-pole i skończyć silnik 3f.. Jeszcze się pomyśli :) Tak nawiasem mówiąc to jako motoszybowiec ważył by jakieś 210-230 gram to lotu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA tylko ciekawy jestem jednego. Jak model tak lekki i o tak piekielnie grubym profilu bedzie sprawowal sie na zboczu..Moim zdaniem za wiele sie nie spodziewaj..Lot moze przypominac latanie latawcem a i pewnie nie raz sie trafi ze bedzie latal do tylu ;P

To moze sprawic ze ciezko bedzie wleciec w strefe noszenia..

No ale powodzenia zycze i czekam na relacje. Pierwszych oblotow na zboczu dokonaj przy minimalnym wietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze zapomniałem dodać :

Stateczniki zaprojektowane przez @Wieczu (jeszcze raz dzięki) Kadłub zaprojektowany prze zemnie -nawet fajnie wyszedł. Otwór z przodu kadłuba to miejsce na wyłącznik zasilania (już go mam ale nie chce mi się lutować narazie kabelków :P ) Lotki i wysokość są na zawiasach z dyskietki (nawet fajnie wyszły) Model jest dość wrażliwy na stery ,przy wyrzucie DLG jak ruszę troszkę sterami to potrafi "skoczyć" w powietrzu w ułamku sekundy.... Dziwnie to wygląda :lol:

EDIT:

Do Rapier'a: zawsze można model dociążyć :) Z ręki latam na accu 250 mAh ,ale na zbocze będzie tam siedziało 4xAAA 1000 mAh... A poza tym można jeszcze wsadzić trochę więcej obciążenia bo miejsce jest :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzucasz tym z obrotu?

Ciekawe jak Ci to idzie. Rzucałem przerobioną jaskółką, miała podobne wymiary jak bingo, tylko statecznik pionowy był za mały i wolała lecieć bokiem niż przodem :D .

 

Modelik się ładnie prezentuje i jak lekki to na lekki wiaterek jak znalazł :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że rzucam :] Narazie się boje mocno (nowy ,ładny model którego boje się rozbić) Ale już wiem że będzie latał wyżej niż Mini DLG. Przy ok. 1/4 siły rzucam nim na ok. 5 metrów.... Więc powinno być GooD :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że rzucam :] Narazie się boje mocno (nowy ,ładny model którego boje się rozbić) Ale już wiem że będzie latał wyżej niż Mini DLG. Przy ok. 1/4 siły rzucam nim na ok. 5 metrów.... Więc powinno być GooD :P

 

Ja bym na twoim miejscu uważał z mocniejszymi rzutami bo model tego nie przetrwa. Model chyba nie był projektowany pod rzuty dlg tylko jako zwykły szybowiec.

 

Co do zbocza to podzielam poglądy Rapiera. No chyba że dla ciebie na zboczu oznacza latanie przy wiaterku 1 metr na sekundę wykorzystując termikę :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no coż paweł model ci nawet ładnie wyszedł, jestem pod wrazeniem (moze dlatego ze nie oglądałem tego z bliska) mam nadzieje, ze porządnie go zrobiłes. Musimy sie kiedys umowic cała ekipa na latanie. a na zboczu to gdzie bedziesz latal??

musze zobaczyc jak to lata :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.