Skocz do zawartości

[depron] Motoszybowiec 1,6m budowany na bazie ToTo


tomson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przymierzam się do wykonania modelu bazując na planach @Motylastego

Zamierzam wydłużyć kadłub do 800mm, oraz umieścić silnik 3F BM 2408-10 ze śmigłem składanym. Silnik bedę próbował umieścić wewnątrz kadłuba tak aby zachować łagodne przejście między kołpakiem a kadłubem

Będzie to dość trudne bo silnik jest outrunner

Pogrubiłem oś silnika z 2,9mm na 3,2mm tak aby pasowała pod śmigło składane

rdzeni3qe5.jpg

 

 

 

Pracę nad modelem zamierzam jednak rozpocząć od skrzydła

Mam fajne rdzenie wykonane przez @Adriano

rdzeni4zx7.jpg

 

Zaskoczyło mnie że rowki na dźwigary nie są w lini :shock:

1) Jak mam wkleić te dźwigary ??

rdzeni5oz4.jpg

 

Producent rdzeni podaje że dźwigary powinny być z listewek 6x3

Tak to wygląda po wciśnięciu listewki 6x3 w rdzeń

rdzeni2jf1.jpg

 

...a tak wygląda po wciśnięciu listewki 6x2 w rdzeń

rdzeni1gq8.jpg

 

2) Co z powyzszym faktem zrobić ??

Czy można zmienić rodzaj listewek przy tej rozpietości skrzydła ??

 

3) Czy połówki skrzydeł tak poprostu ze sobą skleić czy może trzeba robić jakieś łączniki ??

4) Jakie lotki przy tej rozpiętości ??

Ja myślałem o takich 1/4 dł. skrzydła sterowane HS-55

Rdzeń ma w najgrubszym miejscu 14mm grubości , serwo ma 12mm grubości

5) Czy otwór na serwo mam zrobić na wylot ??

 

Strasznie dużo wątpliwości jak na początek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Hej

 

Nie napisałes czym chcesz oklejac płat?

 

Listewko powinny sie chować w całości w płat - zrób najwyżej głębsze rowki pod nie (np.lutownicą ale b.ostrożnie)

 

Czy to ma być płat z jednym wzniosen czy z dwoma? Jaki ten wznios?

 

Pytań mam wiecej ale na razie te straczą. Musimy wiedzieć jak chcesz wykonać ten płat - w jakiej technice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokryty będzie papierem, jakim?? nie wiem

W pracy mam pakowy, ale koleżanka mówiła mi że w hurtowni jest jeszcze cieńszy pakowy od tego co mamy w pracy więc jutro idę na zakupy

 

Wzniosu nie ma (jeszcze sprawdzę na 100%, bo może źle przyłożyłem rdzenie do siebie)

Kąt zaklinowania płata według planów zero stopni (tutaj może zmienię na 1,5 stopnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowki można pogłębić papierem ściernym na klocku. Mocowanie serw zrób tak jak Motylasty. Lotki możesz spokojnie dać dłuższe np na polowe polówki lub 2/3 połówki. Wznios polecałbym zrobić model będzie lepiej latał w noszeniach a i zakręty będą prostsze do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qpa przepraszam wydawało mi się że dozwolone jest max 800x600 (zmienię je na 640x480)

 

@Rafal B. boję się że nie uda mi się równomiernie pogłębić tych rowków, ale jeżeli jest to niezbędne to napewno bedę próbował.

@Motylasty miał łatwiej bo skrzydło było konstrukcyjne i górna warstwa u niego jest nienaruszona, a u mnie wychodzi że miałbym zostawić warstwę styropianu 2mm! tak aby serwo nie przeszło na drugą stronę

 

Zastanawiam się czy lotki nie powinny być odsunięte od kadłuba (czytałem że największa ich sprawność jest na końcu skrzydła)

Pisząc o wielkości lotek myślałem również czy serwa HS-55 będą odpowiednie

 

@Rafal B. Wznios jest do zrobienia więc zobaczymy co powiedzą na temat łączenia płatów ze sobą

 

EDIT: Jeżeli lotki będą na osobnych serwach to bedą wychylać się naprzemiennie góra-dół czy może zależnie od kierunku jedna lub druga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kryjesz to papierem to połaczył bym połówki na laminacie , jakoś inaczej tego niewidze aby wytrzymało.

 

Problemy będą z wykonaniam mocnej i cieńkiej krawędzi spływu bo widać ze tam styro b.cieńki jest.

 

Szczerze to myślałem że pokryjesz to w najgorszym wypadku balsą, a tu papier....

 

Może ci sie uda , czego ci życzę.

 

Jak robisz już lotki to zrób sobie z nich klapolotki bo może sie przydadzą. Ja zrobiłem w swym szybolu i jestem zadowolony żę je mam. Oczywiście lotki naprzemiennie.

 

Zakręt w prawo - prawa lotka w górę, a lewa w dół. Potem sobie mozeesz mixować z kierunkiem dowoli.

 

Wznios też bym proponował dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takim przyrządem spróbuj

c52fe3ff31749724.jpg

 

Co do łączenia to możesz jeszcze miedzy dźwigary coś ze sklejki dać i potem na to szkło.

 

Hs 55 w moim dlg ciągną lotki długości 70 cm więc tu też powinny starczyć. Lotki mają się poruszać tak jak napisał Malinn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rowkami to będę próbował na wolnym kawałku potrenować

 

Skoro kryjesz to papierem to połaczył bym połówki na laminacie

Czy chodzi o taki laminat jak kleją na płytę wiórową ??

 

Szczerze to myślałem że pokryjesz to w najgorszym wypadku balsą, a tu papier....

Nie mam apsolutnie żadnego doświadczenia w tej materii dlatego wybieram papier

 

 

Problemy będą z wykonaniam mocnej i cieńkiej krawędzi spływu bo widać ze tam styro b.cieńki jest.

Tam jest 1,5cm zbędne do obcięcia więc spływ powinien wyjść ładny

 

Czekam na odpowiedzi na dalsze pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spływ proponuje zrobić balsiany , chyba ze zrobisz jak to zrobił Motylasty i wyszła mu mocna żyletka w toto2.

 

Chodzi mi o lączenie płata - tkanina i żywica (dodatkowo jak napisał kolega wyżej dżwigar można dać w cieńkiej sklejeczce aby bylo mocne)

 

Myśle że roboty masz tyle z balsą co z papierem podczas krycia płata. Pamiętaj porobić otwory pod lotki- kable zanim pokryjesz płat.

 

Na przedłużki kabli mozesz użyć np. taśmy - kabel komputerowy (cieńki , lekki i tani). U nas takie są w elektronicznym za dobre pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z pogłębieniem rowków pod listewki chyba rozwiązałem

 

Dzisiaj w pracy zrobiłem sobie takie cudo i rowki wychodzą fajne :)

lutownicabo5.jpg

 

Kupiłem dzisiaj pół kilo papieru śniadaniowego w arkuszach 100x70cm

Mam jakąś żywicę i materiał zrobię próby bo jeszcze nigdy tego nie używałem

 

Balsy nie użyje bo poprostu nie wiem jak, o ile spód skrzydła który jest płaski to mogę sobie wyobrazić jego oklejenie, o tyle natarcie skrzydła to już magia

 

Nadal pozostaje dużo niejasności i czuję coraz bardziej że temat mnie przerasta

Chyba wystraszyłem tym depronem w temacie bo tylko dwóch chętnych do pomocy :)

dzięki wam za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie i powoli i problemy się zowiążą.

 

Fajny patent do lutownicy wymyśliłeś. Nie wiem jak daleko mieszkasz od Motylastego ale napewno by ci pomógł i doradził jak ten płat oklejać.

 

Dobrze, że pytasz, a nie pierw budujesz. Wszytko można przmysleć i jakoś rozwiązać.

 

Myśle że jak oklać papierem to na Vikol tylko. Zwarz ten papier jak masz możliwość i ciekawe czy nie za ciężki wyjdzie.

 

Co do oklejania balsą to oklejasz w negatywach górę i duł , a natrcie doklejasz w postaci listewki z balsy lub innego drewna.

 

Dźwigar sie wkleja najelepiej na żywice np.epidian (pamiętaj ,że epidian i utwardzacz miesza się minimalnie 3 minuty -to ważne )

 

Jaki masz profil?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od @Motylastego to daleko ale @Motyla to będę nękał ostro :) narazie chyba jest mocno zajęty więc mu d.. nie truje

 

Papier oczywiście na wikol, waga jego jest bardzo mała bo jest cieniutki, policzę ile arkuszy jest to będę wiedział ile jeden waży

Sprzedali mi pół kilo więc mam jakąś orientację (chyba że oszwabili mnie :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ten papier to kupił byś 8 desek balsy 1,5mm i już byśmy dawno pokryli płat :D

 

A zajęty jestem jak zawsze :( jak coś to pytaj via GG lub via TEL

 

A tak swoją drogą:) Weź się za robote konkretną bo cie zwolnią z tej pracy i będziesz miał jeszcze więcej czasu na struganie modeli :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki dzisiaj będę próbował giąć listewki

 

Za papier dałem 3,3zł więc to cena jednej deski i jak się nie uda to mała strata

 

Z pracą to spoko zawsze mogę sobie chwilę wygospodarować, może niedługo będę swojego szefa uczył latać :D

 

Edit: Rowki powiększone

Edit2: Listewki się moczą

Edit3: listewki schną wygięte

Edit4: Tutaj mam cytat z innego postu dla kolegi @qpa który zwrócił mi uwagę na nieodpowiednią wielkość moich fotek które pierwotnie były 800X600

mógłbyś pozmniejszać fotki do 800 na 600?

Z tego powodu byłem pewien że taki rozmiar jest dozwolony, dzisiaj odnalazłem ten post i cytuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle @Motyl przełamał moje opory i skrzydło docelowo zostanie pokryte balsą

Kolega @malinn również w swojej wypowiedzi zasugerował mi to rozwiązanie

Decyzję swoją ostatecznie podjąłem po przeprowadzeniu prób oklejania papierem, który po wyschnięciu deformował styropian jak i depron

Dla testu okleiłem jedną stronę statecznika poziomego który schnął przez 2 dni pod ciężarem kilku książek, a mimo to wykrzywił się

 

@Motyl wywalił mi całą teorię na temat oklejania balsą i wstępnie pomógł

Pozostało mi posmarować balsę klejem i wsadzić rdzenie ponownie w "formę"

 

Klika fotek ze wspólnego modelowania :)

 

obraz044yz1.jpg

 

obraz047yp4.jpg

 

obraz048lf0.jpg

 

obraz045cx3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.