Skocz do zawartości

Zdjęcie

Fokker Dr1

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
270 odpowiedzi w tym temacie

#221 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 23:13

Chodziło mi o kąt natarcia tego małego skrzydła między kołami i łączenie skrzydła podwoziowego z drutami podwozia. W kombacie częste glebowania są na porządku dziennym więc model powinien być jak najbardziej 'elastyczny' i rozdzielać się na części w sposób względnie kontrolowany oraz pozwalać na łatwą naprawę. Stąd moje rozterki.

#222 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3232 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 11:38

W tak małym modelu nie robiłbym amortyzacji, mój miał tylko na poczatku potem bez. Dalej nie widzę problemu z mocowaniem podwozia do skrzydła dolnego; skrzydło pod odp. katem do kadłuba łączysz a na końcu tylne golenie do skrzydła przykręcasz zaciskami, a przednie golenie do kadłuba tuż za osłoną silnika. Łaczenie podwozia ze skrzydłem nie wpływa na kąty mocowania skrzydła. Krasch... no cóż w tej zabawie jest tego duże prawdopodobieństwo :rotfl:

#223 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 09:54

Problem polega na tym że podwozie chciałem mocować jak najbardziej 'rozłączalnie' ze względu na przeznaczenie modelu. Kłopotliwe jest połączenie skrzydła z drutami podwozia tak aby zachowywało odpowiedni kąt natarcia i jednocześnie nie rozleciało się w drzazgi podczas kraszu. Poza tym kwestia amortyzacji jest zagadką bo jeśli miała by zaistnieć to musiałby być spora dziura w skrzydle aby oś miała gdzie się unieść i zapewnie też by to nie wystarczyło i przy mocniejszym przyziemieniu rozbiła by skrzydło od brzegu.

#224 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3232 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 09:08

Ale w czym problem z podwoziem? W moim poczatkowo ponad 6kg Fokkerze skrzydełko podwozia przykrecone było do obu goleni. Oś podwozia przechodziła niezależnie od goleni. W Twoim dużo lżejszym wystarczy tak samo. Na stronie, którą podawalem na poczatku jest też opis z budowy Dr.I tam również mozesz podpatrzyć.

#225 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 08:59

hehe no tak Fokker może być dość zwrotny zwłaszcza na tym rumaku ze zdjęcia ;) Co do samolotu to niewiadomo, górny płat dam wstępnie na 0st zaklinowania. Arek stójki są mniej więcej wygięte do kształtu kadłuba, najpierw zrobiłem wzorce z aluminium a później na nich wylaminowałem (3-4 warstwy taśmy szklanej i węgiel) te patyki (w kształcie litery V) . Trochę marnie wyszło ale ostatnio nie miałem weny aby to zrobić na ładnie, wagowo wyszły po 15g na stronę. I tak dojdą jeszcze stójki na końcach płatów i one to wszystko trochę usztywnią. Największym problemem jest podwozie, na które nie mam jasnych koncepcji

#226 Irek M

Irek M
  • Modelarz
  • 3232 postów

Napisano 04 listopad 2009 - 00:01

Janek, ciekawy jestem jak będzie ze zwrotnością Fokkera

A dziękuję bardzo. Mimo natarczywego upływu czasu z moją zwrotnością jest całkiem OK.

#227 meteor

meteor
  • Modelarz
  • 133 postów

Napisano 03 listopad 2009 - 23:21

Ale żeby to był "Fly Boys" to potrzeba ciągle świeżej krwi :twisted:

Będę robił Nieuprota i jak sie uda kupić silnik to będzie dużo świeżej krwii :devil: Janek, ciekawy jestem jak będzie ze zwrotnością Fokkera :?:

#228 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 1060 postów

Napisano 03 listopad 2009 - 22:45

no ładnie, :D a jak wkleiłeś stójki :idea: , czy one są wygiętw do kształtu kadłuba :?: a ja jak dobrze pójdzie jutro spróbuje zrobić pierwszą połówkę formy

#229 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 03 listopad 2009 - 21:35

Robota trochę kiepsko idzie w zasadzie to się zatrzymała.

Ciężko było zrobić stójki górnego płata, jeszcze bardziej zagadkowym jest zrobienie sensownego połączenia podwozia z 'skrzydłem' podwoziowym.

To co widoczne jest na zdjęciu waży 0,5kg ale jest kompletnie puste w środku.
Dolne i środkowe skrzydło mocowane na gumy, górne na śruby do laminowanych stójek.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

#230 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 31 październik 2009 - 21:57

To sklejone balsowe dechy 3mm. Może będą oblaminowane, ale chyba odpuszczę bo po wstępnej kalkulacji wychodzi na to że model będzie ważył około 1450g więc sporo i trzeba hamować się z ciężarem.

#231 ryukishin

ryukishin
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 31 październik 2009 - 21:16

Jaką techniką jest zrobiony SW ?

#232 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 1060 postów

Napisano 30 październik 2009 - 10:37

widzę, że ktoś domaga się krwi :mrgreen: nas nie trzeba długo namawiać, wystarczy spojrzeć na fotki z ostanich DOŻYNEK WROCŁAWSKICH :mrgreen: Ale żeby to był "Fly Boys" to potrzeba ciągle świeżej krwi :twisted: wiadomo jaka była średnia przeżywalność pilota IWW, staramy się o jak największy realizm :mrgreen: , to naprawde nie jest takie straszne i trudne, a im jest nas więcej tym lepsza zabawa. Wbrew pozorom trzeba się nieźle nakombinować (czytaj spotkać się w czasoprzestrzeni z "RURĄ" :shock: ) aby uśmiercić model bezpowrotnie :D

#233 Rob Mc Fly

Rob Mc Fly
  • Modelarz
  • 138 postów

Napisano 29 październik 2009 - 20:08

Mam nadzieję, że będzie równie ładnie walczył z anglikami... :mrgreen:

Szykuje się remake filmu p.t.: Fly Boys" w miniaturze :wink: .

#234 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 29 październik 2009 - 20:00

Na pewno nie omieszka jakiegoś trachnąć :)

#235 Marcus

Marcus
  • Modelarz
  • 71 postów

Napisano 29 październik 2009 - 18:13

No, no, ładnie, coraz ładniej. :) Mam nadzieję, że będzie równie ładnie walczył z anglikami... :mrgreen:

#236 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 29 październik 2009 - 00:07

Dziś było lekkie rzeźbienie skrzydeł, trochę to średnio mi się podoba bo skrzydła dolne i środkowe są w najbardzej narażonym miejscu ostro podcięte na cięciwie. Trzeba będzie zalać laminatem :)

Dołączona grafika

To co jest na zdjęciu waży 470g w środku są wręgi silnikowe i łoże.

Jutro może sklecę górny płat to będzie jakiś postęp, ale wtedy narodzi zagwozdka ze stójkami.

#237 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 28 październik 2009 - 08:58

Co prawda wiele nie zrobiłem ale zamieszczam zdjęcie. Dość kuriozalnie to wygląda, stateczniki są przeskalowane na +2cm, choć przy tej powierzchni jest to chyba niepotrzebne w przypadku poziomego, pionowy jest uzasadniony i nie wiadomo czy nie będzie trzeba go jeszcze zwiększyć (widziałem modele dr1 z monstrualnie powiększonymi SK).
A tak przy okazji: ster kierunku skręcać się będzie cały.

Dołączona grafika

#238 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 27 październik 2009 - 12:58

Quiz na nazwisko pilota nie miał szczególnie wielkiego wzięcia, ale wygrał (co zresztą było do przewidzenia) Irek - Fokker :) Samolot będzie w malowaniu Josefa Jacobsa z Jagdgeschwader 7. Latał on samolotem całkowicie pomalowanym na czarno, jedno-barwny charakter był inspirowany oczywiście Manfredem i jego czerwonymi samolotami. Josef był zwany 'czarnym diabłem' i miał sporo zestrzeleń (48). Mimo tej barwy był dość 'jasną' postacią lotnictwa niemieckiego, nie wiązał się z nazistami i o dziwo przeżył obie wojny. Był podobno entuzjastą fokkera dr1. jego dr1 wyglądał tak http://wp.scn.ru/en/...f/416/59/3/3_b3 Co prawda dzwonił do mnie Mirek 'Rura' z Wrocławia z awanturą - że to 'jego' pilot -(faktycznie Mirek latał na zawodach fokkerem dVII (?) w malowaniu Josefa) ale sorry - tego już nie przemaluję, i będzie musiał pożyczyć mi pilota do dr1.

#239 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 37 postów

Napisano 26 październik 2009 - 13:32

No tak Arek, ale jest jednak z tej komplikacji taki plus że można wykorzystać miejsce w przodzie kadłuba na pakiet, co prawda u Ciebie raczej tak się nie da zrobić bo otwór z przodu kadłuba jest całkowicie otwarty. więc ja bym się tak nie cieszył :wink: :mrgreen:

#240 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 1060 postów

Napisano 26 październik 2009 - 11:22

no to widzę że montaż napędu będzie niezłym wyzwaniem, to nie na moje nerwy, aż zmierzyłem w moim camelu, raczej da się włożyć wręge w całości przez dziurę pod skrzydłem, przynajmniej mam taką nadzieje :mrgreen: no i zamówiłem w havlu materiały