Skocz do zawartości

Wicherek 10


Łukasz K.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!2 tygodnie temu w modelarni w Lublinie(mieszkam w Łęcznej 20km od lublina,dlatego , że w Łęcznej nie ma modelarni więc jeżdże do Lublina) zaczolem budowe wicherka 10 pod silnik 1.0 cmm ASP 2 takt taki> http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=1568 .Narazie mam tylko jeden bok przedniej części kadłuba więc zdjęcia nie było po co robić.Od razu mówie że budowa będzie się "ślimaczyć",gdyż jestem w Lublinie na modelarni tylko 1 raz w tygodniu po 1,5 do 2 godz.

Planowane wyposażenie:

-Silnik 1,0ccm Asp

-2 serwa tower pro 9 gram na ster kierunku i ster wysokości 1 jedno na gaz pewnie hites hs 81, lub jakieś tańsze

-Odbiornik Futaba R617FS Fasst 2.4GHz - 9gram

-akumulator - jeszcze nie wiem ale chyba cos koło 1300 mah

Proszę was o ocenienie tego wyposażenia(pierwszy raz mam styczność z silnikami spalinowymi).

 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 278
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

HS-81 moim zdaniem to "potwór" i przerost formy nad treścią. W Wicherku 10 nie będziesz miał takich sił działających na stery, żeby używać serw o uciągu ponad 2kg. Spokojnie po jednym HS-55 na każdy ster możesz dać. Tak samo na przepustnicę.

 

Ja swojego Wicherka właśnie ogarniam, po długim czasie zaniedbania - kadłub skończony, zaraz składam skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukasz_to_ja, w treści aukcji do której linkujesz są podane wymiary:

 

DANE MODELU

 

DŁ. KADŁUBA - 655mm

SZER. KADŁUBA - 40mm

ROZP. SKRZYDEŁ - 1000mm

SZER. SKRZYDEŁ - 140mm

DŁ. STATECZNIKA POZIOMEGO - 395mm

SZR. STATECZNIKA POZIOMEGO - 95mm

 

Same nieścisłości, w odniesieniu do oryginału Papy Schier'a... Gdybym chciał się czepiać, to powiedziałbym że to albo konstrukcja wicherkopodobna albo Wicherek NIECAŁE-10. :devil:

 

P.S.

Ja buduję według opisów zamieszczonych na http://www.alehar.aplus.pl/, a rysunki i szablony sam rysuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja chciałem tylko spytać, bo spotkałem się z dwiema opiniami na temat wzniosu skrzydeł w Wicherku RC - pierwsza to taka że powinno być 10 stopni, a druga to że 10 stopni jest dla wersji swobodnie latającej, a wersja zdalnie sterowana powinna mieć wznios 7 stopniowy.

Zatem jak to powinno być naprawdę?

 

Drugą sprawą jest kwestia lotek w Wicherku. Kolega Motylasty swego czasu dostarczył link do artykułu traktującego o tej tematyce. Mowa w nim o tym że jeżeli popełnimy Wicherka z 10 (czy tez 7) stopniowym wzniosem, z oryginalnym profilem R-310 i dodamy lotki to ze względu na niestateczność kierunkową modelu lotki będą nam działać odwrotnie. Na stronie AleHar znalazłem w artykule o modyfikacji Wicherka (będącego de facto przedrukiem z książki) adnotację że "guru" dopuszczał w ramach modyfikacji zmianę profilu na NACA-2415 lub NACA-2418. Czy taka zmiana połączona ze zmniejszeniem (do ok 2 stopni) lub zlikwidowaniem w ogóle wzniosu skrzydła może usunąć problem związany z nieskutecznym (odwrotnym) działaniem lotek, czy konieczna jest też ingerencja w kąty zaklinowania skrzydła i statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana profilu, na dwuwypukły i zmniejszenie (nawet do 0*) wzniosu powinno dać zadowalający wynik działania lotek.

 

Tylko po co chcesz robić Wicherka, skoro masz zamiar "wszystko" w nim pozmieniać? - czyli nie podoba Ci się ten model.

 

"Wszystko" czyli profil, wznios, mocowanie płata, mechanikę (lotki), itp. Przecież można znaleźć plany lepszych (czyt. bardziej współczesnych) konstrukcji, uwzględniających lotki i dających możliwości wykonywania akrobacji, do których Wicherek nie jest przeznaczony.

 

To tak tylko w ramach dygresji ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co chcesz robić Wicherka, skoro masz zamiar "wszystko" w nim pozmieniać? - czyli nie podoba Ci się ten model.

Ech, to ja się w tym miejscu przyznaję, że mój Wicherek nie do końca będzie Wicherkiem... Profil statecznika poziomego zmieniłem od razu na NACA 0008, skrzydło planuję zrobić na wzniosie ok. 3 stopnie ale bez lotek. Kadłub zrobiłem zbieżny w kierunku ogona.

 

Będzie to latać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co chcesz robić Wicherka, skoro masz zamiar "wszystko" w nim pozmieniać? - czyli nie podoba Ci się ten model.

 

Wojtku, w miarę możliwości chciałbym zmienić jak najmniej. Czyli ingerencji w kąty zaklinowania raczej bym unikał. Wicherka kiedyś chciałbym zrobić bo podoba mi się jego sylwetka. I w wypadku gdybym zaczął przy nim dłubać to z pewnością rozważyłbym też wersję bez żadnych modyfikacji. Tak sobie pomyślałem że z lotkami byłoby fajniej, ze względu na to że w takim układzie model miałby już wszystkie podstawowe powierzchnie sterowe jak w dużym samolocie.

 

PS: Z takich najbardziej fantastycznych modyfikacji to myślę że wersja z klapami flowera na całej długości płata i z spojlerami zamiast lotek do sterowania przechylaniem byłaby w sam raz ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.