Skocz do zawartości

Lazy Bee - depron


Linux

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Postawiłem zbudować coś do latania niedaleko bloku na małej przestrzeni, Miejsce do latania

Mianowicie coś do leniwego, wolnego śmigania, tak więc wybór padł na LAZY BEE :D

Dzisiaj pobrałem plany, z PDF'u na mapę bitową zamieniłem i posteriza druknąłem na rozpiętość mniej więcej 1m. (wyszło 94 cm.)

Zakupiłem 4 płyty depronu 6mm gładkiego i 3mm rowkownego. Oraz posklejałem plany.

I teraz nasuwa mi się kilka pytań.

Dołączona grafika < Czy miejsca zaznaczone na planie to wzory żeberek ? Dlaczego przy kadłubie są takie duże te zebra, a na płacie takie cieniutki (jeśli to żebra), czy może lepiej zrobić wszędzie takie jak przy kadłubie? Jaki wznios końcówek płata ?

Druga rzecz nad jaką się zastawiam to materiał na skrzydło. Depron 6mm czy 3mm wzmocniony porządnie? Mi się wydaje że 6mm będzie lepszy i tylko listewka na natarcie oraz spływ ? Płat kryję tylko od góry, dół z żeberkami.

 

Wyposażenie to 2 serwa TP sg91; odbiornik Hitec HFD-08RO (40g), silnik Welgard 22/08/14; regielek WOW-RC 35A + pakiecik(i) 1650mAh, więc ciężko, ale da radę chyba :)

 

Leniwą pszczółkę będę budował dość mozolnie ponieważ sporo nauki w szkole etc.

Relację będę uzupełniał w kolejnych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ma Pan rację, ale na zdjęciach z rc-groups są po jednym żeberko na płat, po obejrzeniu dokładnie zdjęć postanowiłem zrobić po 2 żebra na jedną stronę płata :)

-----------

Dzisiaj wszystko wyciąłem z depronu, statecznik poziomy i ster kierunku wzmocniłem balsą, a ster wysokości listewką sosnową, jednak będę to musiał jeszcze jakoś wzmocnić bo ster nie wygląda za mocno. Wzdłuż kadłuba wkleiłem po listewce 6x2 i nakleiłem paski depronu o przekroju kwadratu po 6 mm od brzegów, aby podłoga i górne pokrycie dobrze się przykleiły.

Po dzisiejszym dniu wszystko wygląda tak :

Dołączona grafika

 

Jednak na resztę muszę poczekać do tygodnia, aż skoczę do modelarskiego i kupię UHU Por i żywicę.

Najbardziej mnie przeraża wygięcie płata żeby przykleić żebra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyginanie depronu na kształt profilu nie jest aż takie straszne. Osobiście polecam metodę pokazaną tutaj:

http://www.saumodelarnia.fora.pl/przyklady-modeli-dla-poczatkujacych,43/mini-plan,25.html

Widoczna jest ona na czwartym zdjęciu. Potrzebujemy jakiś walec (dla Twojego skrzydła dobrze by było żeby miał średnicę ok. 1.5-2cm) musi być on dłuższy przynajmniej o kilka cm od wyginanego elementu. Kładziemy skrzydło na nim, przykładamy ręką i poruszamy w przód i w tył. Jeżeli to nie wystarczy możesz spróbować rozgrzać całość suszarką (tylko nie przesadź z temperaturą!) i spróbować wygiąć. Wtedy na pewno się uda.

 

Elementy do Twojego modelu wyglądają na starannie wycięte i przygotowane. To dobrze, łatwiej będzie wykonać ładny model. Ster kierunku faktycznie nie wygląda na zbyt wytrzymały. Jeżeli zależy Ci na wzmocnieniu go to możesz zrobić nowy lub ten przeciąć i wprowadzić listewki balsowe 6x1mm

 

Lazy Bee jest ładnym modelem i przyznam, że mi się podoba. Nawet zastanawiałem się nad wykonaniem go w wersji 60-70cm ale z balsy. Może kiedyś... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę mnie Pan zmartwił, też myślałem zrobić skrzydła konstrukcyjne, ale teraz już jestem tego pewien... Wytnę więcej żeber i dół płata zrobię z depronu 6mm, a górę z 3mm żeby łatwiej było wygiąć, dam dźwigar z depronu 6mm i 2 listewek 2x6, do tego listewka na natarcie i nic skrzydła nie ruszy.

Wtedy profil kadłuba pod skrzydło muszę ściąć : (tak?)

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wyciąłem resztę, żeberek, i nakleiłem je razem z dźwigarem na dolne poszycie nie wygląda to estetycznie gdyż najpierw narysowałem pisakiem linie na których spoczną żebra, a następnie posmarowałem Dragonem i skleiłem, klej rozmazał mazak i wszystko wygląda jak wygląda. Żebra depron 6mm, listewki na dźwigar to 6x2 i 2x8, a sam dźwigar wypełniony depronem 6mm. Po nocy pod kupą książek oraz imadłem wszystko pięknie trzyma :)

Jako ośka od podwozia posłuży rurka węglowa 4mm.

Fotka:

Dołączona grafika

 

Kilka pytań:

Do tego silnika śmigiełko musi mieć 8", gdy takie założę to muszę dać koła 90, żeby była w ogóle możliwość lądowania bez łamania śmigła (mocowanie tylko na sztywno), jednak ja tak lądować nie umiem :lol: I czy jest możliwość zaprogramowania jakoś (aparatury, regla), żeby po "zgaszeniu" silnika, śmigło ustawiało się równolegle do podłoża ?

Jaki duży wykłon i skłon silnika? Aż tak duży jak zrobił ECO400 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo oprócz ścięcia na kadłubie sprawdź kąt zaklinowania płata,ponieważ w konstrukcjach giętych jest on dużo większy.Niepotrzebnie pchasz tyle żeber.Przy takiej konstrukcji(dół 6 góra 3) i takiej rozpiętości wystarczyłby tylko dźwigar z depronu wzmocniony węglem bez jakichkolwiek żeber.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam sprawdzić ten kąt, wydrukować jeszcze raz sam kadłub bez ścięcia i porównać z założonym płatem ? Czy są jakieś bardziej "profesjonalne" sposoby na to, przepraszam jak moje pytania są dla Was absurdalne, ale pierwszy raz buduję model z jakąkolwiek ingerencję w plany.

Co do żeberek to chciałem być pewny, że skrzydło wytrzyma, planuję jeszcze po jednym żeberku nakleić pod "uszy", żeby nadać im łatwiej profil.

Model i tak wyjdzie ciężki przez wyposażenie więc nie będę oszczędzał przez kilka żeberek mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mataczy,po prostu Linux ingeruje w konstrukcję płatowca i wymaga to przeróbek.Model powstał jako slow flayer i całkowicie spełniał założone kryteria.

Linux wydrukuj jeszcze raz bok kadłuba ,wykreśl cięciwę profilu oryginalną,wykreśl linię osi statecznika poziomego a następnie pomierz przy pomocy kątomierza kąt pomiędzy cięciwą a statecznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.