Skocz do zawartości

Duży szybowiec-relacja z budowy


tom000

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 102
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Sugerujesz więc sam węgiel czy sosnę? Sam pasek 0,5x5mm to moim zdaniem troche za mało ,konkretny dźwigar węglowy trochę za drogo(jak na szybowiec do rekreacji).Połączenie sosny i cienkiego węgla pozwoli mi też na bezproblemowe wklejenie przekładek między dźwigarowych.Oczywiście nie upieram się i czekam na opinię:)

Aha jeszcze mam pytanie jaki zastosować łącznik skrzydeł.Wystarczy np rurka alu 15mm? czy też należałoby iść w węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za przydatną tabelkę :mrgreen: Po warunkiem że rubryka"rozpiętość skrzydła" oznacza długość jednego skrzydła to wychodzi mi że i sosna i węgiel osobno nie wytrzymają (choć każdemu niewiele brakuje) W Kanapce z sosny i węgla sytuacja będzie taka że sosna realnie da może 30% wytrzymałości ale posłuży przy okazji jako powierzchnia do przyklejenia przekładek. Ale czy nie jest to czasem tak jakby np wzmacniać szybę plasteliną?(sztywna i krucha szyba pęknie oczywiście wcześniej niż plastelina ,ta natomiast rozciągnie się zaraz po pęknięciu szyby) Pisząc o wożeniu sosny za darmo dokladnie to miałeś na myśli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie jest jak z szybą i plasteliną.

 

Najlepiej byś zrobił jakbyś załatwił sobie, albo grubsze listwy, albo grubsze płaskowniki.

A i weź pod uwagę, że węgiel jest na tyle sztywny, że żeby wykorzystać jego pełną wytrzymałość to musisz nie tylko podeprzeć go twardą balsą ze słojami na sztorc, ale na dodatek musisz go zawinąć np nicią kevlarową. Jak tgo nie zrobisz to węgiel po prostu się odklei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam jako dźwigar główny listwy sosnowe 6x6 ,dźwigar pomocniczy z węgla 5x0,5 .Nie było brane w obliczeniach że poszycie jest z zalaminowanej balsy.Ona też spełna rolę dźwigara więc nawet sosna 5x5 by wystarczyła ,jednak ma to być szybowiec do rekreacji więc damy jednak 6x6mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Tom000

Moze rozwazysz podzial skrzydla na 3 czesci z centroplatem (tak jak u szybowca SZD30 Pirat)

Zalety:

-mniejsze czesci skrzydel do transportu

-mozliwosc montazu skrzydel do kadluba na srubach plastykowych ktore scinaja sie przy cyrklach i niefortunnych ladowaniach. Skrzydla nasuwane na bagnet zamocowany w kadlubie w takich wypadkach demoluja kadlub

zycze powodzenia Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak zrobić wznios tylko na centropłacie? Ja tak mam w Trinity F3B, którą widziałeś na zawodach, w najnowszych konstrukcjach pojawia się taki trend, chociażby Ceres czy Tanga. Wtedy możesz zrobić bagnet ze zwykłej rurki węglowej (pusta rurka, nie pręt) - tak jak właśnie w Trinity http://www.modelflight.com.au/sailplanes/sailplane_pic/trinity_f3b_09b.jpg . Jak mocno walniesz rurka po prostu pęknie, a skrzydła zostaną całe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może by tak zrobić wznios tylko na centropłacie

Dzięki chyba tak zrobię

 

Nie, rozpiętość skrzydła to pełna rozpiętość całego płata

No to zmienia postać rzeczy :? Wynika z tego że pas górny i dolny mają po ok 100mm2 oznacza to dźwigar powiedzmy 10x10 a więc fizycznie niemożliwe.Dziwne jest to budowałem szybowiec 3m o dźwigarach 5x6mm i nie było z nim problemu(0 węgla,0szkła)

A z tabelki wychodzi mi że powinny mieć ok 9x9mm :? jeśli wklepie zamiast 300cm 150cm to wynik jest bardziej prawdopodobny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy z jaką siła chcesz się holować. Jasne, że można dać 5x6 w 3m skrzydle i nie będzie problemu, jeśli dla Ciebie problemem nie jest gnące się skrzydło przy pętli.

Swoją drogą dlaczego z uporem maniaka trzymasz się kwadratowego przekroju pasa? Prostokątny co najmniej dwa razy szerszy niż wyższy byłby lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Skrzydło już z grubsza "porżnięte" :mrgreen:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

NA drugim zdjęciu po prawej kartonowe szablony do naklejania poszycia z balsy.Trochę miałem problem z cieciem sklejki ale jakoś poszło:)

 

Edit:

Zaczynam składać centropłat :) :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety z braku czasu prace trochę zwolniły.Dziś udało się ściągnąć centropłat z deski o wstępnie oszlifować. Poniżej moja "maszyna" do gięcia listewek przy pomocy pary :twisted: oraz obecny stan skrzydła:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Jak widać postępy marne :?

Kadłub w założeniach miał być wykonany w całości. Po przemyśleniu zrobię jednak przód osobno i do niego dołączona rurka ogonowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kopyto ż MDF .Z tego forma a na końcu gotowy kadłub.Rurę ogonowa zrobię tak że wytoczę z twardego drewna stożek,wyszpachluje,wymaluję i na tym będę zwijał rurę szklaną wzmacnianą węglem. Mniej roboty będzie niż robić kopyto na cały kadłub a potez z tego wielką formę. Co do wyciągarki to się zobaczy jakie będą skrzydła sztywne.Jak przejdą testy to będę wołał :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.