Skocz do zawartości

Napędy do modeli ESA Air Combat


kojot

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Niestety, w dwóch bardzo ciekawych wątkach na forum A nie da się zadać tego pytania :ass:

Ale może i u nas są członkowie teamów ESA z Pałacowej i Celulozy lub inni uzytkownicy tcyh modeli.

Możecie coś napisać o stosowanych przez was silnikach i śmigłach w modelach ESA?

Co ciekawe, w wątkach u Alexa koledzy opisują napędy takie po ok. 80-90W.

A np. jedna ze stron czeskich sugeruje czeska strona nieco cięższe i mocniejsze silniki. Chętnie poczytam o waszych doświadczeniach, bo chcemy na naszym lotnisku jakąś eskadrę zmontować ;D . Jak już będzie kolejny team, to będzie okazja do spotkań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Więc tak, Aimeiz lata na tym http://www.cyber-fly.pl/index.php?products=product&prod_id=119 jak widać jest to silnik wolnoobrotowy 880rpm/V. Śmigło jakiego używa to 10x6"(o ile mnie pamięć nie myli). Może niech się sam wypowie :-)

 

Są też osoby latające z TowerPro, też wolnoobrotowym tak ok 800-900rpm/V dostępnym u Skalenia za niecałe 50zł z końcówkami(jakie sobie wybierzemy).

 

Ogólnie dobieramy silnik tak by mógł kręcić śmigłem 9..10" o zmniejszonym skoku(np. 9x4.7"), no i nie przekraczał regulaminowej wagi. Są to optymalne śmigła do tych modeli - ESA nie są zbyt szybkie, więc większy skok to będzie energia pracująca na efekt cieplarniany ;-) a średnica przyda się w pionie, no i przy ścinaniu taśmy :-)

 

Ja pewnie kupię TP, bo tańszy ;-) Lub coś innego znajdę, podobnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu głowy nie dam kto na jakich lata, ale na 90% 3S. Niech ktoś się może jeszcze wypowie.

Ja planuje na 2S i jakimś nieco bardziej obrotowym silniku(bo mam pod ręką).

 

Kojot to co, regularna wojna się zapowiada :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrobiłem pierwszy skan rynku, wobec tego, że w cyber-fly skończyły się tanie silniki polecane przez producenta/dostawcę modeli, co było by rozwiązaniem najprostszym:

 

Silnik______________obroty/V__masa___cena____sklep_______uwagi

TowerPro A22-12-15___970_____54g_____33zł___rcsklep.pl_____oś od strony ruchomej!

2828-08_____________880_____42g_____59zł___cyber-fly______silnik referencyjny

D2825-09____________900_____51g_____80zł___rcsklep.pl_____oś od strony nieruchomej

Welgard A22-12-15____930_____47g____102zł___majsterklepka_oś od strony ruchomej

Robbe Roxy 2827/34___760_____57g____118zł___rcskorpion____oś od strony nieruchomej

Dualsky XM2826CA 18__980_____44g____130zł___nastik_______oś od strony nieruchomej

AXI 2212/26 SL_______880_____58g____158zł___perfecthobby_oś od strony nieruchomej

 

Gdyby co bardziej doświadczeni koledzy skomentowali to zestawienie. Szczególnie ciekawie wygląda silnik roxy z rcskorpion - tabelka osiągów (super rozpisana) idealnie pasuje do tego co pisał Doman i inni koledzy. Jego jedyna wada, to oś ze złej strony, co utrudnia stosowanie piasty bezpiecznikowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do axi można dokupić dodatkowe mocowanie i już będzie od tej niby dobrej strony tylko te mocowanie niestety kosztuje i silnik zamiast kosztować 150 zl bedzie kosztowal 200zl. A czy nie lepszym axi do ESA nie był by o klase mniejszy(2208/xx)??w koncu te modele są dość lekkie więc ten axi 2212 to chyba lakkie przegieńcie...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kojot, Ja zrobiłem swoje śledztwo rynku :D

 

Pogadałem z człowiekiem który lata ESA i on poleca silnik o wyższym KV. Ja zamówiłem D2825-09.

 

Silnik wysoko obrotowy daje jedna zaletę, a mianowicie po odcięciu kawałka wstążki model przyśpiesza co ułatwia ochronę pozostałości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko

 

Dopiero teraz zauważyłem wątek, bo mi w firmie blokują Wasze forum, jestem jednym z "Celulozy" - tym "ruskim" :wink: .

 

Na początku latałem na 2828-08 i dopóki model nie zrobił się ciężkawy latało fajnie, długo (mały pobór) można było robić wolne przeloty 30cm nad ziemią na granicy przeciągnięcia, no i w walce spisywał się dobrze. Niestety urwałem jedno z wyprowadzeń uzwojenia, więc kierowany lenistwem po dniu walki z lutowaniem, zakupiłem tower pro 2408-21 (trójkąt) ze sporym kv (chyba grubo ponad 1000).

 

Efektem jest duża moc, duża szybkość, mniejsza precyzja, i większa paliwożerność (inna sprawa że ciężko tym spokojnie latać - drąg sam idzie do maxa hehe)

 

W sumie fajnie latało się na tym 2828 z dużym wiatrakiem i możliwością spokojnego pobujania się tuż przy samej ziemi, ale 2408 rekompensuje mi niezłym kopem utratę stabilności przy powolnych przelotach (zresztą to chyba nie do tego te samoloty służą hehe).

 

 

2828 latałem z 10x6 (piękne proste śmigła - obowiązkowo do pomalowania) a w 2408 mam 8x4 (kiepsko wygląda niestety to małe śmigiełko).

 

Aha jeszcze jedna zaleta 2828 - wspomniane duże śmigło - większa szansa na trafienie nim w taśmę (niewiele większa ale zawsze coś) co dość dużo daje (pod warunkiem że się nie wkręci w silnik), bo powieszenie dodatkowej taśmy na skrzydle modelu spowalnia go znacząco. No ale to już raczej niuansy mało istotne.

 

Aha - podobno przepis o wadze silnika>= 50g już nie obowiązuje.

 

 

Zapraszam na Celulozę w celu walki o niebo i innych rozrywek modelarskich.

 

Pozdro

Janek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! świetnie, że jest z Tobą kontakt, bo na forum Alexa nie wszyscy mogą pisać. W Parzniewie 26 maja robimy otwarcie sezonu. Może byście wpadli ekipą pokazać leszczom jak wygląda walka starych wyjadaczy? :P

Serdecznie zapraszamy, znajdzie się dla gości jakaś kiełbaska i trochę coli :wink:

I oczywiście dzięki za opisy doświadczeń, poprosimy o jeszcze.

 

www.pretor.pl/lotniskowww.pretor.pl/lotnisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zaproszenie. Nie wiem czy będę wtedy obecny , zobaczymy.

 

 

a propos - "starych wyjadaczy" - my jako starzy wyjadacze mamy jedynie większy % CA w modelu niż "leszcze" - to jedyna realna różnica.

 

Co do filmów/fotek, muszę obrobić trochę materiału i zapodam.

 

Ładnie się sport rozwija w stolicy, może kiedyś jakąś wspólną awanturkę zrobimy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.