Skocz do zawartości

Curtis P-40


zaur

Rekomendowane odpowiedzi

Wykłon 2-3st, skłon 2-3 st

To błąd . ESA najlepiej lata gdy wszystko ma na zero tzn w jednej linii oś silnika ,skrzydło(mierzone przykładając linie od dołu skrzydła ) oraz statecznik.

Skrzydło ma wtedy kąt zaklinowania dodatni bo liczy się cięciwa.

Środek ciężkości ok 3-3,5 cm od krawędzi natarcia.

Wychylenia lotek raczej duże tzn ok 30 stopni lub więcej.

Może pomalowałeś model zbyt grubo .ESA jak ma gładkie skrzydła to nie lata,łatwo zrywa strugę .Trzeba wtedy zrobić górną powierzchnię skrzydła na szorstko.

Tak ustawiony model MUSI latać.Nie ma wyjścia .Zrobiliśmy z synem ( miszczu) trochę tych modeli i zawsze tak zrobiony latał dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tylko na zero tak jak pisał Szanowny Pan Marian, a on troche tego naćkał ,a co do Fokusa to tam są takie otworki z potencjometrami którymi ustawia sie Expo .Zycze wytrwałości jak sie przez to wszystko przebrnie to potem już sama frajda, co do zawodów to jeden wyjazd daje więcej niż przeczytanie tysiąca postów.

PS .Janku i Arku nie byłem złośliwy to postęp prawda ?:jupi:PANIE GB53 TYLKO NIE IŁY TYLKO NIE IŁY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak na zero to na zero. Nie wiedziałem do czego są te potencjometry w Focusie. Nie zastanawiałem się nad tym nigdy. Myślałem, że to jakieś miksery. A instrukcji nie mam. Ktoś mi tak kiedyś powiedział. Ale i tak już zmieniłem na nową apkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem !

Mam takiego samego P 40 tylko w malowaniu Flying sharks i też ku swojemu zaskoczeniu nie bardzo mi chciał latać, ale jakoś go ujarzmiłem.

Co rzuciło mi się w oczy pakiet zasilający u mnie jest zdecydowanie bardziej z przodu - o całą jego długość, tzn u mnie otwór na pakiet zaczyna się równo z krawędzią natarcia, dlatego sądzę , że Twój problem może byc spowodowany zbyt tylnym środkiem ciężkości. Poza tym nie bardzo widzę czy wkleiłeś pręty wzmacniające kadłub. Ogon bez tych prętów jest zbyt wiotki i potrafi się skręcać na skutek pracy serwa wysokości, co może być powodem niesymetrycznych zakrętów.

Ogólnie model lata dość przyjemnie ale raczej woli prędkość i w niespodziewanego korka można się zwalić ale jak już zauważyłeś wytrzymuje sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, SC miałem za bardzo z tyłu. W tej chwili pakiet powędrował faktycznie o całą długość do przodu. Teraz SC jest jakieś 3cm od krawędzi natarcia. Chyba go źle wcześniej wyważałem.

Wzmocnienia węglowe mam, ale ukryte pod liniami łączenia blach.

Dziś drugi oblot. Zobaczymy co tym razem wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli model nie reaguje "równo" na skrety w lewo i prawo to sprawdź geometrię steru kierunku oraz jeszcze raz (pewnie już to zrobiłeś) ustawienia i zakres wychyleń lotek

 

Skłon i wykłon ..... naprawiałem P40 koledze i wprowadziłem 2% skłon w dół, model latał zdecydowanie lepiej. Wykłon 1% lub zero

Wyważenie .... tajk jak pisali koledzy zdecydowanie przednie tj około 3-4 cm od natarcia

Skręty ..... nie redukuj gazu aż do połowy przy wejściu w zakręt. Te modele lubią szybkość i korek może być powodem zbyt głebokiego położenia do skrętu na małej prędkości. Najlepiej zaciągaj razem z lotkami lub najpierw delikatnie podnieś dziób i dopiero kładź go na bok.

 

Przy locie na wprost lotki maja znaczne wychylenie w przeciw skręcie.

skomentuj bo nie całkiem rozumiem .... jeżeli w locie na wprost lotki nie są na "zero" to masz odpowiedź dlaczego w jedną stronę skręca gwałtownie a w drugą wcale ;D

 

Nie szukaj przyczyny w malowaniu, mój model po kilku_nastu kretach ledwo się trzyma, pokryty jest już farbą "wielowarstwo" i nadal świetnie lata.

Musisz wyczuć model, po 10 kretach nie będziesz mógł zrozumiec dlaczego wcześniej nie latał a teraz lata - powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Przy locie na wprost lotki maja znaczne wychylenie w przeciw skręcie.

 

 

skomentuj bo nie całkiem rozumiem .... jeżeli w locie na wprost lotki nie są na "zero" to masz odpowiedź dlaczego w jedną stronę skręca gwałtownie a w drugą wcale

Chodzi o to, żeby model leciał prosto muszę korygować lotkami. W locie trymerem lotek kontrowałem to po lądowaniu lotki były ustawione tak jakby miał skręcać w prawo. Bez tego model przepadał w lewo.

Mam nadzieję, że to może być faktycznie złe ustawienie SC i mój strach przed prędkością. Problemy pojawiały się, jak wyrównywałem lot. Na początku model idzie ładnie prawie pionowo w górę. Nawet udało mi się zrobić (całkiem niechcący) zawis na wysokości jakieś 20 metrów. Potem było zmniejszenie mocy, wyrównanie modelu, ładny ślizg w dół na pełnej mocy, znów wyrównanie i chęć uspokojenia lotu, drążek do połowy, próba zmiany kierunku i model przepada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pół gazu to ja raczej nie latam. :D Te modele mają to do siebie, że jak lecą to są bardzo posłuszne , ale potrzebują prędkości. Poniżej połowy gazu to tylko bardzo delikatny zakręt i ze stratą wysokości.

Co do tych lotek to tak jak koledzy pisali geometria, sprawdź czy masz jednakowe kąty natarcia na skrzydłach i stateczniku . Model lotem ślizgowym powinien lecieć prosto, jeżeli tak robi, a zaczyna uciekac po zał silnika to trzeba poprawić wykłon lub domiksować lotki do gazu. Podobnie jak zadziera po zał silnika, ślizgiem powinien leciec ze stałą prędkością pod kątem ok 10stp w dół, po dodaniu gazu powinien zacząć się wznosić, ale nie do pętli, zawisu czy czegoś takiego.

Baw się dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spojrzałem jeszcze raz na pierwsze i trzecie zdjęcie ....

1. widać na nich lekkie skręcenie statecznika pionowego skutkujące skrętem w prawo

2. widoczne też małe skręcenie płata względem osi kadłuba - krawędzią natarcia w prawą stronę (może przekłamują zdjęcia)

3. zbyt duży wykłon silnika w prawo

4. nie umocowany regulator i kable wiszące też po prawej

- to moim zestaw przyczyn które moga wywołać opisany przez Ciebie efekt.

 

ad 1. odciąć i poprawić

ad 2. nie ruszać, może byc gorzej

ad 3. już poprawiłeś

ad 4. wykonaj płaską dziurę w kadłubie aby umieścić w niej bokiem regulator a kable choć częściowo ukryj - albo na początek - przyklej wszystko taśmą do kadłuba

 

Daj znać czy coś się poprawiło :-)

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dzisiejszych oblotach muszę powiedzieć, że model zaczął się prowadzić. SC 3 cm od kawędzi natarcia, śmigło 9". Jedyną przyczyną, która przeszkadza mu lata to ja. Nawiwijałem esówfloresów co nie miara, tylko po to by nie spaść. Trwało to dość długo - jak dla mnie. No i w końcu grawitacja wygrała i bomba aż kadłub pękł. Za bardzo go osłabiłem przesuwając pakiet do przodu. Próbowałem skleić. Półgodziny walczyłem z CA. Niestety nie miałem przyśpieszacza. Za nic nie chciał brać. Próbowałem też UHU Poor. Ten z kolei zamarzł. Zrobiła się z niego galareta.

W końcu i ja zmarzłem i wróciłem do domu.

 

Teraz odpowiedzi:

Ad1. SK był skręcony lekko w lewo na początku budowy, teraz jest prosto.

Ad2. Też oglądałem to na zdjęciach. Pomierzyłem kąty, jest w miarę równo. Zdjęcie przekłamuje.

Ad3. Silnik jest na 0-0

Ad4. Aż mi głupio, że mogłeś pomyśleć, że zostawię tak regiel do lotu. Nie chciałem ciąć kadłuba i jest przymocowany na górze nosa jakieś 10 cm za silnikiem.

Wczorajszym i w ogóle w budowie błędem było źle ustawione SC. Z moich oberwacji wynika, że w locie szybowcowym (kilka razy ratowalem się przed ucieczką modelu ten sposóB) zachowuje się całkiem neutralnie. Udało mi się dwa razy wylądować. Był wtedy całkiem sterowny.

Wnioskuję, że moje umiejętności są zdecydowanie za małe na tak szybki model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj nie pękaj z każdym lotem bedzie coraz lepiej ,a jak opanujesz taką "bestie" to bedziesz latał wszystkim moim zdaniem to jest najtańszy sposób nauki latania nam też sie zdarza że nagle nie wiadomo skąd nadleci na model ziemia ale to już tak niestety jest. http://www.rcpabianice.strefa.pl/m/200910akcjawroclaw/03102009(030).html a to na pocieszenie że nie tylko Ty sie rozbijasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejmujesz się?

Sędziowałem kiedyś Mistrza Świata Aircombat i ten wyrąbał pionowo z kilkunastu metrów w ziemię .

Gdy go spytałem czy coś mu się zepsuło otrzymałem odpowiedź:

" Iiii - kierunki mi się po......"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeeee, lataniem to bym jeszcze tego nie nazwał :) Może co najwyżej prawie kontrolowanym spadaniem. Ale spoko, nie przejmuje się. Przyśpieszacz muszę zadobyć.

Co do modelu mam pewne plany. Pakiet jeszcze do przodu, odbiornik do tyłu, wywalić balast na dziobie, lepiej połatać pierwszą dziurę po pakiecie i może dać tam jeszcze trochę 1,5mm węgla, może drugie serwo na lotki. Muszę lepiej model przygotowac do lotów.

Problem z tym, że są roztopy. Jeszcze biegam w zaspach po kolana. Ale pod spodem jest woda. Mam totalnie mokre buty. Jak biegam za modelem to spoko, aż się zziajam. Wczoraj stałem i kleiłem to i zmarzłem.

Za tydzien pewnie będzie taka chlapa, że trzeba będzie z miesiąca aby to wyschło. Wtedy przerwa w lataniu. A teraz to szkoda mi czasu. Nabrałem apetytu.

 

Czy ktoś ma może piankę EPP na sprzedanie? Arkusz 50mm gruby. Nawet nie mam kawałka na uzupełnienie braków w peczterdziestce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć zdjęcie jak to wygląda po zmianach.

 

Ja staram się utrzymać pakiet w neutralnym miejscu tj. możliwie blisko środka ciężkości.

Pakiet znacznie osłabia przekrój kadłuba, jak będzie zbyt blisko przodu to przy kretowaniu rozleci się cały dziób. P40 ma tam "grubo" z uwagi na wielką chłodnicę ale nie przesadzaj.

Z czasem jak opanujesz model i będziesz chciał z niego "wycisnąć więcej" pewnie przesuniesz pakiet znów do tyłu :-)

 

Może lepiej przesunąć serwo z ogona i wydłużyć nieco popychacz?

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę popatrzeć na to z innej perspektywy. Jak człowiek się uprze na coś to nie widzi innych możliwości. Dobrze jest się przespać z problemem.

Serwo SW do przodu to dobry pomysł. A pakiet jest prawie w SC. Bolączką jest teraz ogromna dziura wzdłuż kadłuba po przesuniętym pakiecie. Muszę to solidnie połatać.

 

Tak z innej beczki. Zamówiłem w sklepie EPP i parę innych drobiazgów. Ruszymy z budową PZL-ów. P-62 i P38 Wilk się kłania. Regulaminowe.

Będzie czym krety gonić. Tylko na tym wszystkim Lampart cierpi. Stoi i czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.