Skocz do zawartości

Zdjęcia lotnicze


Nestor8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanie do lepiej zorientowanych. Od pewnego czasu bawię się robiąc zdjęcia z pokładu samolotu RC. Fotki i filmy są super, zabawa też niczego sobie. Pewnego razu podszedł do mnie pewien dziadek (z wyglądu z KGB lub SB) i oznajmił, iż taka zabawa jest całkowicie nielegalna z powodów wojsko/tajne/prawo i w ogóle strzał w tył głowy. (Mimo, iż fotografowałem tylko działki.) Czy to prawda? Czy są jakieś przepisy zabraniające umieszczania aparatów fotograficznych w modelach – KGB twierdzi, że są. Pozdrawiam Nestor8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie. Nie ma. Fotografia lotnicza jest całkowicie legalna i są nawet firmy oferujące ją bezpłatnie. Strefy gdzie fotografia taka jest zabroniona z powodów KGB-owskich i tak są dla lotów zamknięte.

Bardzo się starałem znaleźć konkretny przepis odnoszący się do samego faktu fotografowania ze statku powietrznego, ale nic nie znalazłem. :wink:

 

Po prostu dziadek chciał powspominiać ster dobre czasy. :wink:

 

Zdaje się, że i za PRL-u fotografowanie z powietrza nie było nielegalne, bo sam dostęp do jednostek latających był na tyle utrudniony, że szpieg i tak miał marne szanse, a bez pozwolenia na latanie w określonych miejscach miał zapewniony przyśpieszony powrót na ziemię. Zaś sprzęt fotograficzny nie był taki bezobsługowy jak dziś.

 

PS - Znalazłem coś!

Bez dnia i daty - może projekt. Świeżutkie.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA OBRONY NARODOWEJ

z dnia 2010 r.

 

w sprawie trybu postępowania związanego z wykonywaniem fotogrametrycznych i teledetekcyjnych zdjęć lotniczych oraz przetwarzaniem zdjęć satelitarnych z uwzględnieniem potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa, administracji publicznej oraz przedsiębiorców

 

Powołuje się na ustawy: z dn. 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne;

oraz ustawę z dnia 22 stycznia 1999 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2005 r.

Nr 196, poz. 1631, z późn. zm. ));

 

Przy czym art. 1 ust. 3 zastrzega, że chodzi tylko o zdjęcia wykonywane do celów kartografii i geodezji. i tego dotyczy termin "zdjęcie lotnicze" użyty w rozporządzeniu.

 

Natomiast faktycznie, wykonując zdjęcia lotnicze lub satelitarne do celów kartografii lub geodezji ma się obowiązek dowiedzieć się od Głównego Geodety Kraju, czy na obszarze jaki chce fotografować znajdują się obiekty o ch-rze niejawnym lub objetym Tajemnicą Państwową.

 

Jak przeleciałem całe to rozporzadzenie, to w zasadzie nie chodzi tu o samo robienie zdjęć z powietrza, ale o robienie zdjęć obiektów tajnych.

 

Przy czym jak uczciwie szpiegujesz, to ciebie to nie dotyczy. :twisted:

 

Wynika z tego, ze do celów prywatnych, ciebie to nie dotyczy. Poślij dziadka do jego towarzyszy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przepisów nie znam. Ale myślę ze zależy co się fotografuje. Bo jak np. jednostkę wojskowa, wojskowe lotnisko czy jakiś inny obiekt o znaczeniu strategicznym to faktycznie nie wolno. Ale jeśli to są jakieś działki czy posesja sąsiada to raczej nikt się nie przyczepi do tego. No chyba że sąsiad pozazdrości hobby :mrgreen: Jedyne ograniczenia prawne dla modelarzy rc to fale na których latamy (ponoć nie wolno używać 2,4Ghz w Polsce), oraz wysokość (nie wolno za wysoko latać). Konkretnych paragrafów nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie do lepiej zorientowanych. Od pewnego czasu bawię się robiąc zdjęcia z pokładu samolotu RC. Fotki i filmy są super, zabawa też niczego sobie. Pewnego razu podszedł do mnie pewien dziadek (z wyglądu z KGB lub SB) i oznajmił, iż taka zabawa jest całkowicie nielegalna z powodów wojsko/tajne/prawo i w ogóle strzał w tył głowy. (Mimo, iż fotografowałem tylko działki.) Czy to prawda? Czy są jakieś przepisy zabraniające umieszczania aparatów fotograficznych w modelach – KGB twierdzi, że są. Pozdrawiam Nestor8.

 

Najprościej mówiąc tak tereny powiedzmy "państwowe" (wojsko itd) zostaw w spokoju, resztą (czyt. idiotą który ci nawkręcał) się nie przejmuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...A skoro to legalne zamieszczam moje pierwsze próby z fotografią RC. Aparat ma słabą optykę co powoduje, że efekt jest dość mizerny - ale widać obiekty strategiczne np. tajną wannę zawierającą ciężką wodę do produkcji ołowianych marchewek (w dole zdjęcia). Jeśli ktoś ma lepsze foty - niech się pochwali. Pozdrawiam Nestor8.

 

 

 

http://picasaweb.google.pl/101975277675435547411

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.