Skocz do zawartości

Macchi - Castoldi MC-72 ze styroduru


kesto

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Skrzydła postanowiłem zrobić wycinając rdzeń ze styropianu i oklejając go 3mm zielonym podkładem pod panele. Rdzeń jest wzmocniony rurką węglową 4mm i wstawką z balsy 2mm w formie pionowego dźwigara. Natarcie jest z balsy 8mm, natomiast spływ - 5mm. Dojdą do tego lotki i okrągłe końcówki płatów.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POdoba mi sie okropceni :) FAjne podejscie do tematu skrzydel. Jeszcze takiego patentu nie widzialem.

Mam nadzieje ze modelik bedzie robil wrazenie jak na tym rysunku

Dołączona grafika

Zreszta polecam szystkim te strone. Ciut ciezka nawigacja ale po prawej stronie macie linki do poszczegolnych samolotow. Milego ogladania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje ze modelik bedzie robil wrazenie jak na tym rysunku

Też mam taką nadzieję.

Jeśli chodzi o patenty, to biorąc pod uwagę ilość zrobionych modeli typu Cessna przez Wojtka, to pewnie przerobił już w nich wszystkie znane i kilka nieznanych patentów :lol: .

Tak na poważnie - f-150, czy stosowałeś w swoich skrzydełkach dźwigary z rurek węglowych? Jak wyszło ze sztywnością i wagą?

 

Marek - ja również z przyjemnością obserwuję co raz to nowe konstrukcje samolotów rodzimej produkcji :) . Sam też przymierzam się do takiej, ale na razie zbieram materiały źródłowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem dźwigar z rurki węglowej 10mm w modelu Extry o rozp.130-140 cm ale zrobionego z depronu .podparte tylko czterema żebrami i świetnie zdało egzamin

W Cessnie mam wklejone dwa dźwigary sosnowe z tego co pamiętam 5x4 ale tylko dla tego że skrzydło składa się z trzech części Krawędź natarcia i spływu wystarczająco usztywniła całość.Nie da się zgiąć,jest bardzo sztywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Popracowałem trochę nad lotkami. Ponieważ depronowe są dość wiotkie, więc zrobiłem balsowe z lipową krawędzią spływu. Dorobiłem też końcówki płatów ze styroduru.

Dołączona grafikaDołączona grafika

Mocowanie podwozia - sklejka 3mm

Dołączona grafika

Kolejna rzecz wystrugana ze styroduru to łoże skrzydła. Stary patent z bandażem elastycznym do tego żywica 1 minutowa i już można pasować skrzydełko :mrgreen:

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieki Kesto, mam te plany + brakujaca strone ktorej nie widze statecznika poziomego + plywakow, lecz ciagle szukam materialow i wiecej dokumentacji:D Jako, ze jestem poczatkujacym modelarzem i wiem na co sie porywam, to pragne wrecz zrobic ten model i na pewno zamieszcze budowe na tym forum + bede oczekiwal wielu porad od forumowiczow :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dla wzmocnienia konstrukcji, zabezpieczenia styroduru przed destrukcyjnym działaniem farby, okleiłem model papierem. Statecznik poziomy ma spływ z listwy węglowej, w której wyfrezowałem szczeliny pod zawiasy.

Dołączona grafika

Dzisiaj zrobiłem balsowy stelaż na pływaki.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Popracowałem trochę nad skrzydełkami, aby zamocować na nich odciągi do kadłuba co wiązało się ze zrobieniem otworków i wklejeniem w nie okrągłych kołeczków 6mm. Niby nic wielkiego , ale pomyślałem, że pokażę sposób robienia ładnych otworków w miękkim materiale jakim jest styrodur i styropian. Posłużyła mi do tego cienkościenna rurka ( odcinek składanej anteny od jakiegoś radiomagnetofony) zaostrzona na tokarce i wkrętarka akumulatorowa. Jak widać na zdjęciu otwory nie są poszarpane jak po wiertle, a średnica jest stała.

Dołączona grafika Dołączona grafika

Te dwa robaczki, to właśnie wycięty materiał ze skrzydła. Ważne jest to, by pod spodem umieścić płytki ze styropianu lub innego miękkiego materiału, aby "wiertło" wychodząc ze skrzydła nie postrzępiło krawędzi otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.