Skocz do zawartości

Tofik z EPP od Leona


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że na naszym forum nie znalazłem do tej pory opisu tego przesympatycznego modelu postanowiłem to zrobić, choć bezpośrednim przyczynkiem do napisania tego postu jest niestety smutek po ucieczce Tofika i to z winy pilota. :oops:

Cóż, przeceniłem własne umiejętności i możliwości latania w naprawdę trudnych warunkach przy silnym wietrze. Zawiódł zresztą zmysł obserwacji – latające skrzydło o rozpiętości 1 metra pomimo kontrastowego malowania z odległości 300 m na tle chmur burzowych wygląda podobnie w każdej konfiguracji.

 

Modelik kupiłem bezpośrednio od Leona (pozdrowienia) :jupi:

 

http://www.rcclub.pl/tofik-latajacy-model-na-dobry-poczatek-budowa-krok-po-kroku-2/comment-page-1/#comment-3172

 

Budowa – bajka, łatwo lekko i przyjemnie. Opis budowy wręcz łopatologiczny, zresztą EPP to naprawdę dobry materiał na tego typu modele – wiadomo : „gniotsa nie łamiotsa”- jak mówią angliczanie

 

Niestety, brak doświadczenia w regulacji, źle dobrane wyposażenie no i brak doświadczenia w pilotowaniu skrzydeł nie wróżyły na początku nic dobrego.

 

Dołączona grafika

 

Po utracie silnika po brutalnym zetknięciu z matką ziemią, ocalały Tofik przezimował na półce.

Po doklejeniu ogona i zmniejszeniu powierzchni lotek służył dalej dzielnie jako rasowy akrobat …

 

Dołączona grafika

 

…ale kiedy ogonek odpadł po następnej kraksie na drodze ku doskonałości, Tofik znów trafił na półkę. Żal mi go było więc przeprowadziłem kapitalny remont. Okleiłem poobijane boki, dokleiłem nowy statecznik pionowy i założyłem lżejszy silnik TP 2805 i małą 2 S bateryjkę.

 

Dołączona grafika

 

Początki znów były trudne ale zaparłem się. Kombinowałem i... przestawiłem druty popychaczy o dwie dziurki bliżej serwa – efekt był zdumiewający bo obaj się uspokoiliśmy.

 

Dołączona grafika

 

Kiedy nabrałem nieco wprawy i po utracie połowy składanego śmigła musiałem dać inne okazało się, że muszę wymienić baterię na 3s. Włożyłem to co miałem pod ręką i w model wstąpił nowy duch. Teraz na wznoszeniu mogłem spokojnie wykonywać beczki w pionie i wyczyniać różne inne harce.

 

Dołączona grafika

 

I to mnie właśnie zgubiło, a właściwie doprowadziło do zgubienia Tofika...

Model można polecić każdemu, kto chce mieć zawsze pod ręką sympatyczny modelik bo zmieści się do każdego pojazdu i można pośmigać w każdych warunkach pogodowych w czasie służbowej podróży i na wakacjach. Tofik naprawdę świetnie lata na silniku ale i dobrze szybuje ze składanym śmigłem i ląduje "z kapelucha". Ponadto w wersji podstawowej po uruchomieniu steru kierunku można wyczyniać nim niezłe harce a nawet pocombacić bo zwrotny jest niesamowicie i trzeba uważać aby samemu sobie nie odciąć taśmy :wink:

Mocno się zafrasowałem po utracie ulubieńca. Szkoda modelu i wyposażenia. Mam nadzieję, że jakiś grzybiarz się na niego natknie a obiecałem "conieco" w nagrodę.

Jeżeli jednak go nie odzyskam - wyślę do Leona po nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie do wiary! Dzisiaj po ponad dwóch miesiącach Tofik odnalazł się i to w dobrym stanie. podobno wisiał sobie na drzewie jakiś kilometr od miejsca startu. EPP wspaniale wytrzymało kaprysy pogody. Minimalne wyszczerbienie jednej lotki naprawię bez trudu.Co łatwo było przewidzieć padła bateria ... z wyczerpania :lol: Podobno da się ją reanimować ale nie bardzo wiem jak. Reszta zaskoczyła po podłączeniu nowej bateryjki. Niech ktoś powie coś o jakości "chińszczyzny" :wink: Jedyna większa strata to kamerka - brelok. Zaginęła bo była przymocowana jedynie kawałkiem zbrojonej srebrnej taśmy. Cud Panie....cud :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Chciałbym odgrzać temat. Właśnie niedawno złożyłem swojego Tofika od Leona i rozpocząłem pierwsze próby lotu, niestety po kilku próbnych lotach rozbiłem go trochę i teraz czeka na reanimację ale o co chciałbym zapytać: było mi go bardzo ciężko sterować, był bardzo (w moim odczuciu) czuły, narowisty, każdy mój mały ruch drążkiem powodował niekontrolowane zachowanie miał też mocną tendencję do skręcania w lewo (przeciwna niż śmigło).

Mam zwykłą aparaturę Pelikana Cadet 4 więc dokupiłem mixer V-tail- czy tu coś może powodować jakieś zakłócenia. czy reakcja od śmigła może byc tak duża że ciągle będzie chciał skręcać w lewo? Może powinienem na początek zmniejszyć ruch powierzchni sterowych (zmiana otworu).

Do tej pory 2 sezony latałem Betą 1400 + symulatory i nie było najgorzej ale to skrzydło zaskoczyło mnie całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Model do poprawnego lotu musi być dobrze wyważony.

Poszukaj w swojej okolicy terenu z wysoką trawą, o tej

porze roku będzie trudno. Najlepiej żeby było to zbocze.

Rzucaj modelem z nad głowy pod "mały" wiatr z wyłączonym silnikiem i obserwuj 

czy model ma tendencje do robienia "pompek", czy od razu 

pikuje w ziemię. I odpowiednio do sytuacji przesuwaj balast.

Dopiero gdy przejdziesz ten etap i Tofik zacznie poprawnie 

szybować możesz spróbować lotu z włączonym silnikiem.

Jeśli Tofik szybował prosto i reagował na stery, a z włączonym 

silnikiem sam skręca lub gwałtownie zmienia wysokość, to zrób 

wykłon lub skłon podkładając podkładkę pod jeden bok silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, przelatywał około 15 m po wyważeniu. Al nadal dziwi mnie ta wrażliwość na stery- może tak ma być. Muszę go teraz zreanimować , chyba wytnę nowy kadłub dla pewności że jest prosty i będę próbował dalej. A co do łąki to zgadza się na obloty jeżdżę na taką łąkę później wolę lotnisko bo jest bezpieczniej.

Jeszcze tylko pytanie- czy mogę zastosować zwykły styropian EPS w zastępstwie EPP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.