Skocz do zawartości

Funbat - superprosty model z pianki


Air
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 1 miesiąc temu...

Odnowie trochę temat po kilku ciężkich lądowaniach kadłub mojego FunBata zrobił się miękki

, postanowiłem zrobić go z balsy i sklejki oto efekt.

post-7945-0-64077500-1401453044_thumb.jpg

 

Trochę szerszy ładnie mieści akumulatorek

post-7945-0-65341000-1401453074_thumb.jpg

 

skrzydełko przykęcane na plastikowe śrubki łatwe do wymiany

post-7945-0-67872800-1401453100_thumb.jpg

 

I składane śmigiełko

 

post-7945-0-32287400-1401453124_thumb.jpg

 

a tak lata - lądowanie pokazało że trzeba wzmocnień na stateczniku pionowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Lato minęło a ja dopiero przedwczoraj znalazłem czas i chęci żeby polatać, sądząc po zainteresowaniu wątkiem pewnie nie tylko ja, chyba że nagle wszyscy przerzucili się na inne modele. Łącznie na Tower Pro 2409 i śmigłach 9x4,7 i 8x6 oraz aku 11v 500mah przelatałem jakieś 7 minut ani razu się nie rozbijając. Pomogły mi w tym wysokie chabazie. "Dzida przestworzy" potwierdziła sens stosowania regulowanego mocowania silnika, nie ma szans aby ktoś z moim doświadczeniem ustawił to dobrze a dzięki regulacji już w 3 locie czyli poniższym

 

 

model leciał z grubsza jak chciałem, inna kwestia że ster kierunku jest skoszony i znosi w prawo przez wcześniejsze przygody oraz model zbyt ostro reaguje na moje działania czyli jak się domyślam powierzchnie sterowe są za duże.

 

Na koniec pierwszy raz udało mi się tyle czasu latać aby rozładować akumulator  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Nie chciałem pisać posta pod postem, ale chyba po takim czasie to już nie jest łamanie regulaminu... 
Pierwsze loty odbyte, 4 kraksy zaliczone. Samolot do generalnego remontu. Lata perfekcyjnie, ale co z tego, skora ja nie potrafię... Dwa dźwigary w skrzydłach spełniły swoje zadanie, bo przy każdym „lądowaniu” spadałem bokiem, a skrzydła są nienaruszone. Kadłub rozbity, chociaż o dziwo wytrwał bardzo długo. Nawet śmigło w całości. Jedyny problem z akumulatorem. Po ostatniej kraksie miał zdarty kawałek folii i dziurę w metalu (tj. na zdjęciu), tak, że widać chemikalia. Od około 2h nic się nie dzieje, prąd spokojnie trzyma - jak gdyby nigdy nic (oprócz tego, że śmierdzą te chemikalia). Dziurę zakleiłem taśmą klejącą, żeby nie parowały. Nie puchnie, nie ma zamiaru wybuchać. Czytałem, że po takim uszkodzeniu akumulator przez jakieś pół godziny działa normalnie, a później już się pali. U mnie minęły 2h i nic się nie dzieje. Czy jeśli jeszcze nic się nie stało, to czy po dopiero kilku dniach może się to ujawnić?

post-9163-0-73338000-1435943856_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Funbat jest najgenialniejszym modelem jaki zbudowałem i latałem. Wcale nie trzeba mieć pakietów XXXXmAh 3S i silnika o mocy powyżej 80W. Zbudowałem już kilka i mam spostrzeżenia, że należy wzmocnić przód kadłuba do ok połowy skrzydeł, gdyż po lądowaniach lubi pękać. Waga końcowa z silnikiem 2205C 1400kV pakietem 2S 500 mAh wychodzi 240 g. Można nim zrobić wszystko łącznie z pionowym lotem Polecam! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

szukałem planów do tego modelu, podana kilka lat temu strona nie działa.

Znalazłem: https://www.yumpu.com/en/document/view/9055243/the-bloody-micks-funbat-basic-template

Jak kolega jeszcze szuka tych planów to proszę napisać do mnie na tomek407@gmail.com to podeśle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Temat stary ale jary.

Zaczynam latać - FunBat to pierwszy model który mnie słuchał . Oczywiście rozwaliłem ... kadłub do połowy , ale może jeszcze go wskrzeszę.

Jak zastosowałem Prop Saver to zaoszczędziłem parę śmigieł. Tylko miałem problem z wyważeniem i pakietem - myślę ze można trochę wydłużyć  przód i dać mniejszy pakiet , wtedy lżejszy będzie latał wolniej.

 W skrzydła wkleiłem listewkę ... bodajże 3x6.  i trzyma świetnie.

Materiał -  Diall XPS 6 mm , Castorama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z racji tego, że po szpitalu praktycznie nie ruszam się z domu ,a nuda mnie zabija, postanowilem z materiałów które mam, wskrzesić temat tego modelu. Model jest prosty i z tego co oglądałem lata doskonale.

Model został wycięty z depronu 8m/m  / wg planów 6m/m/, wyjątek winglety i pas przedni natarcia z 6-ki.Zawiasy wykonałem z taśmy klejącej wzmocnionej włóknem szklanym.

Kadłub wykonałem z pianki 6m/m "podkłady"  z przedłużonym dziobem o 3cm. Kadłub i cały model od góry trysnąłem lakierem '"chyba to wodny " i wszystko zaprasowałem folią od Marka Rokowskiego.

Sam goły model waży 74gramy.

Model chcę napędzać silnikiem 2204/2300kv   / wg instrukcji ciąg ok 400 gram /, śmigłem 3 łopatowym 6x4.5, reglem 20A i pakietami 2S 1100  lub 1300. Sumując całość wychodzi mi 

-silnik 35gram

-regiel 27 gram

- odbiornik 7 gram

- serwa  18gram

- model 73 gramy 

 

w sumie 159gram

Do lotu;

w wariancie 1-szym z pakietem 1100mAh   -218 gram 

w wariancie 2-gim z pakietem    1300mAh  -232 gram

Mam pytanie do kolegów którzy go robili ;

-czy to wyposarzenie będzie pasować, bo oglądając inne prace ,silniki  macie mocniejsze

- jak rozmieszczono regulator i pakiet w modelu bo kadłub jest wąski .

- czy stosowaliście jakiś  " balast" aby wyważyć model / CG 44m/m od natarcia/

Model nie jest sklejony w całość i czekam na opinie.

 

 

 

 

 

100_1992.JPG

100_1993.JPG

100_1994.JPG

100_1995.JPG

100_1996.JPG

100_1997.JPG

100_1998.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mayster8405

Jak kolega napisał powyżej - dobrze jest przedłużyć kadłub żeby można było wyważyć lżejszym pakietem  - w tedy być może silnik  uciągnie model.

Dlatego kadłub można zrobić nowy,  dłuższy i szerszy z przodu, żeby wszystko upchać

Śmigło - zastosowałbym dwu łopatowe z piastą Prop Saver - zaoszczędzisz śmigła, Ale zawsze miej w zapasie ... ?

Sorry - teraz zobaczyłem na fotkach że kadłub przedłużony.

Proponuje jednak prop-saver ...

Ja miałem mocniejszy silnik , ale nie latałem na ful...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.