Skocz do zawartości

Hol do szybowca.


TomekP

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Niedługo będę kończył budowę szybowca(UMI z Blejzyka). Rozpiętość to 1,5m a waga myślę w okolicach 500-550g. Ciężko mi to dokładnie określić, bo model jeszcze nie ma zapakowanego wyposażenia i nie jest wyważony. Pytanie teraz, jakiego holu do niego użyć? Myślałem nad czeskim holem MAXI(do 3m i 1,8kg wagi modelu). Pytanie tylko, czy taki hol nie będzie za mocny do tak małego modelu? Wiem, że to sporo na wyrost, ale myślę o ewentualnych większych szybowcach na przyszłość. Druga opcja to zrobienie holu samemu(guma 8mm z allegro i 100m żyłki 0,8-1mm). Przy tej drugiej opcji boję się głównie o to, że guma będzie kiepskiej jakości i szybko zwiotczeje a efekt holowania będzie mizerny.

Tutaj prośba do kolegów, którzy używali któregoś z tych holi(gotowego albo robionego samemu) o jakieś opinie na ich temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ten hol do trzymetrowego szybowca to ci rozwali tak lekki model!!

Ja mam gume 8mm i do szybolka 2m i kilo masy jest w sam raz.

Wczesniej jednak holowalem rowniez model porownywalny do twojego (1,6m i 600g masy). Przyznaje ze bylo troche niebezpiecznie. Ale to z mojej winy za mocno naciagnalem gume i model zaczal machac skrzydlami : ) jakis flatter czy cos takiego. Przezyl tylko pokrycie sie w jednym miejscu przerwalo.

Mimo to nie chce cie zniechecac, po prostu trzeba rozsadnie naciagac gume zwlaszcza przy wietrze. Trudno najwyzej nizej poleci ale przezyje.

Tak wiec jesli chcesz spac spokojnie to kup gume 6mm ale jesli myslisz o wiekszych szybolkach to 8mm troche ostroznosci i tez bedzie ok.

Co do jakosci gumy z allegro to nie wiem. Ja kupowalem w www.riku.com.pl i jest bardzo dobra. Mysle ze tego typu guma raczej sie nie niszczy.

To tyle co wiem Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli hol MAXI na pewno odpada ;) W takim razie chyba zastosuję się do waszej rady i kupię gumę 6mm. Macie jakieś sprawdzone sposoby na połączenie gumy z żyłką? Czy może po prostu wiążecie je ze sobą?

 

Mam fajny sposób, ale opisywać nie ma sensu, dzisiaj wrzucę zdjęcia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opóźnieniem, ale w końcu stawiam :oops:

hol.jpg

 

Ot polega to na tym, że guma ma zrobione oczko zaciśnięte drutem (bardzo mocno, za pomocą kombinerek i imadła) do którego założone jest oczko od kluczy z przywiązaną żyłką. Sprawdza świetnie (no i na te kółka można łączyć kilka odcinków gumy)

 

 

ps. Sorki za zwłokę :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zamówię tą gumę 6mm. Nie planuję raczej robienia tak małych szybowców od podstaw. Chciałbym zrobić jakąś żeberkową konstrukcję, ale to raczej w okolicach 2m rozpiętości, więc powinno pasować.

 

Wielkie dzięki za pomoc w doborze optymalnego holu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ja posiadam 35 m gumy owal 6 na 7 mm marnej jakosci w oplocie + 130 m sznurka murarskiego kupione w markecie budowlanym

guma podatna na teperature otoczenia zmany skurczliwosci

szybowiec 1,87 m waga 1,4 kg ster wysokosc + kierunek jezeli wieje slabo to odpuszczam hole

jak wieje powyzej 4 m/s holuje na pelna dlugosc holu ale sposobami guma ciagnie do pewnej wysokosci po skurczeniu gumy staram za wszelka cene nie wyczepiac sie z holu utrzymuje szybowiec na sznurku jak latawca latam wezykiem zebrzac kazdy meter wysokosci

po minieciu kolka kotwiczacego gume i rozciagnietym holu na max wyczepiam( hak mam mocno podgiety do kadluba zapobiega to przedwczesnemu wyczepieniu )

nie stac mnie na inny hol i startuje na czym co tanie . nastepny hol wykonam za stazy do sciskania zyl przy pobieraniu krwi podobno dostepna w sklepach medycznych na metry :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nastepny hol wykonam za stazy do sciskania zyl przy pobieraniu krwi podobno dostepna w sklepach medycznych na metry :idea:

Podobno, ale ja jeszcze takiej nie widziałem. W sklepach w których pytałem mają konfekcjonowaną w odcinkach (jeżeli wogóle bo teraz używa się opasek zaciskowych).

Moja małżonka jest pigułą ale u niej w szpitalu też już nikt nie widział wężyków silikonowych w odcinkach dłuższych niż 70-80 cm.

 

Ja właśnie wykonałem hol z 30 metrów sznura gumowego o średnicy 4mm i 100 metrów żyłki. Ma służyć do holowania małego szybowca graffitti którym ma latać moja córka. Jak będzie w weekend pogoda to go oblatam i zdam relację czy mój sznur jest lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.