Skocz do zawartości

Hol do szybowca.


TomekP

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje że zalaminowaleś łączenie płata w grafficie i ma on jakiś dźwigar w płacie?

 

Miałem ten model i po słabym złączniu - jak w instrukcji. Płat na gumie 4mm zatrzepotał jak motylek i się złożył. Potem zalaminowałem i dźwigar płat dostał i było już ok.

 

Nowe płaty z sau mają fajne dźwigary z węgla i takie warto zrobić samamu gdy płat ich nie ma. Są lekkie i mocne.

Powodzenia w oblotach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem wariant z płatami z dźwigarami węglowymi więc nie powinno być problemu.

Co do średnicy gumy to wg mnie dla Graffitti 4mm to aż nadto - dla czegoś większego faktycznie lepsze są hole grubsze.

Obloty jak dobrze pójdzie będą w weekend (czekam na odbiornik) potem model dostanie w swoje ręce młoda pilotka i będzie się działo :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Chciałbym wrócić jeszcze na chwilkę do tematu samego holu. Jak robicie spadochroniki? Kupujecie gotowe, czy może szyjecie we własnym zakresie? Czy są jakieś gotowe szablony, z których można wyrysować sobie poszczególne części takiego spadochronu? Jak taki spadochronik powinien być zamocowany do żyłki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Tomek - zauważyłem że ty z Bydgoszczy - jak ja. Gdzie i czym latasz? Chętnie bym z kimś polatał.

 

Ja strzelam z gumy fi 8mm 10m i 10 m żyłki ale to nie są hole tylko strzały. Nie mam spadachronu tylko kawałek czewonej taśmy bym widział gdzie kółko leży w trawie.

 

Do długiego holu spachronik jednak to super rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadochron nie otwiera się podczas holowania.

Ale od początku. Mój spadochronik (kupny) ma linki wszyte w połączenia trójkątów, z których zszyty jest spadochron, połączone na górze czaszy i do tego przyczepione jest kółko do zaczepiania szybowca. Tak więc w czasie holowania spadochrom jest rozciągnięty całą siłą holowania i nie może się rozkładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spadochron nie otwiera się podczas holowania.

Ale od początku. Mój spadochronik (kupny) ma linki wszyte w połączenia trójkątów, z których zszyty jest spadochron, połączone na górze czaszy i do tego przyczepione jest kółko do zaczepiania szybowca. Tak więc w czasie holowania spadochrom jest rozciągnięty całą siłą holowania i nie może się rozkładać.

 

Tomek.

Możesz zamieścić jakiś prosty rysunek połączeń linek lub zdjęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Podzielę się swoimi doświadczeniami.

 

Do zabawy i wariowania zrobiłem kiedyś mały konstrukcyjny balsowy szybowczyk 1,5 m na profilu Epplera ze wzmocnionym węglem skrzydłem do ostrego holowania, podobnie jak w F3B.

 

Powstał uniwersalny model, który dobrze lata przy wietrze jak i na żaglu.

Do holu użyłem gumy fi 6, ale mi było trochę za mało, więc drugi hol był do ekstremów ;), z paru pasm płaskiej.

 

Uwagi:

- żadne kółko zwijane nie wytrzymuje holu. Wszystkie miałem lutowane

- żyłka fi 1-1,2 jest sztywna. Bardzo dobrym sposobem na jej uelastycznienie jest gotowanie jej przez pół godziny w wodzie i pozostawienie przez kolejne 2 do ostygnięcia. Stanie się bardziej rozciągliwa i nie pęka

- gumę moczyłem w oleju syntetycznym, co ją zmiękczyło i zabezpieczyło. Oczywiście przed użyciem została wytarta do sucha, ale i tak w mikroporach zostaje olej.

 

Tak zmodyfikowany napęd pozwala na fajne dynamiczne hole (ze wzmocnionym modelem oczywiście, bo nikt nie lubi motylka). Po wypuszczeniu steruję ostro w górę, potem mając jeszcze energię w holu lekko nurkuję dając gumie rozpędzić model, po czym wyrywam pod kątem powiedzmy 60 stopni tak, aby kółko zeskoczyło z haka.

 

Dzięki tej energii mogę wyskoczyć ponad pułap spokojnego holu.

 

Powodzenia przy eksperymentach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.