Skocz do zawartości

BRISTOL SCOUT - C


MareX

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, którzy już dłużej mnie znają , niż moje wpisy pojawiające sie na tym forum, wiedzą , że wiosną tego roku przystąpiłem do budowy modelu dwupłata Bristola Scouta ze Svensona. Inspiracją do robienia właśnie tego modelu, były foty i filmik kolegi Piotra G. z Otwocka, który co prawda już tutaj jest na forum, ale który ku memu smutkowi, nic jeszcze tu nie napisał i nie pokazał. A ma co, możecie mi wierzyć, w tym właśnie piękny i świetnie latający taki model. Myślę, że się wkrótce poprawi :D i zacznie tu publikować.

Ale wracając do tematu. Pomny smutnych doświadczeń z Piperkiem tej firmy, budowę Bristola rozpocząłem od odwzorowania elementów z własnego materiału i tak to wtedy wyglądało:

425a.jpg

427a.jpg

Będąc jeszcze wtedy zupełnie zielonym w temacie klejów , używałem jednego z nich, o nazwie "Multi Bond" , tutaj widocznej:

433a.jpg

No i tak sobie "tworzyłem", używając "właściwych" narzędzi do precyzyjnej roboty :D

443a.jpg

A wkrótce, jak śniegi stopniały, to już nie było czasu na kontynuację, aż praktycznie do wczoraj, kiedy wreszcie mnie "naszło" i przystąpiłem do lepienia. Tak to w tej chwili wygląda:

IMG_0242.jpg

Jedno , dolne skrzydełko już w całości, a drugie może po południu także zostanie zespolone. O dalszych postępach nie omieszkam poinformować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 177
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Mnie bardziej powala porzadek jaki ma Marek w warsztacie.

Marku przez ciebie i Artura zaczyna chodzic coraz bardziej jakis nie duzy 1,3- 1,5 dwuplacik .Tylko czy akrobat czy statyczna makieta to jeszcze nie wiem ,pewnie jak zobacze jak Artur wariuje to juz bedzie po mnie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:shock: :shock: :shock:

 

Raz że porządek normalnie bije po oczach a dwa to gdzie cholera z tym wielkim mlotkiem do takiego modelu? :twisted:

 

Czekamy na dalszą relację. U mnie powoli z czasem robi się luźniej imam zamiar popełnić pierwszy w życiu model... ( zawsze kupowałem... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym porządkiem to znowu nie przesadzajcie. Po prostu lubie mieć "pod ręką" potrzebne narzędzia i tyle, w tym także , to najbardziej przydatne - patrz fotka. :wink: Co do kolekcji klejów żywicznych to hmmm... Na PM proszę Motylasty :D Zapewniam Cię Marcinku, że na 100% silniczek OS 12 cm , oczywiście 4T, który już grzecznie czeka na półce, w tym modelu ani przez 5 min. nie będzie się marnował, a jedynie z pełnym majestatem i dostojeństwem będzie dzwigał ten modelik po niebiesiech... :lol:

Tomku! Twój "Łosiu" także zapowiada sie na b. fajną maszynkę, natomiast zgadzam sie z Twoim zdaniem, coby i dwupłata poprobować. Znając Twoje upodobania do "fikołków" zapewne wskazany byłby taki w stylu Ąrturowego Shraka, lub Piotrowego Pittsa, a do latania z dostojeństwem - staroć zupełny! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie wczoraj zrobić mały kroczek w budowie Bristola. Drugie skrzydło skutecznie zespolone, a na drugim naklejony częściowo keson. Tak to sie w chwili obecnej prezentuje:

IMG_0246.jpg

Doświadczony o wiele bardziej ode mnie , mój kolega Heniu S. zbeształ mnie z lekka, ża kolejność. Wg niego najpierw powinienem połówke skrzydła doprowadzić do "pełnej doskonałości", a dopiero pózniej scalić z centropłatem i drugą połówką skrzydła. I pewnie ma rację, ale to są właśnie takie moje experymenty osobiste i nauka sztuki lepienia. Obrazek z drugiej strony:

IMG_0248.jpg

Widać wreszcie właściwe kleje, czyli szybki wilok do drewna /przykleiłem nim keson i żadnych śladów!!!/ oraz gęsty /nieco nazbyt/ CA. Żywicą zespoliłem trzy kawałki skrzydła. To "papierowe" to specjalnie fotka dla Irka. Tutaj w powiększeniu:

IMG_0247.jpg

Są to dwie wręgi z SE5a, zeskanowane z "deski", przeniesione w rzeczywistym wymiarze na papier i wycięte, jako wzór do odwzorowania "we własnym zakresie". Polak potrafi Przemku! :D Oczywiście nie ja, ale mój synek , bardziej z kompem "na ty" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fotografowałem dzisiaj "kolekcję" :shock: moich starych silniczków i przy okazji nie omieszkałem zrobić fotek z postępu prac nad Bristolem. Zacząłem lepić kadłub, bo skrzydełka już prawie gotowe i doszlifowane. Czeka też na start usterzenie poziome. Tak to na dzisiaj wyglada:

IMG_0300.jpg

IMG_0301.jpg

Tutaj to usterzenie z "Jaskółką" pamiętającą mnie , jako 10-cio letniego chłopaka, któremu ojciec w prezencie sprawił prawdziwy silnik modelarski. Ach, co to była za radość! :D A jak to wtedy fajniście warczało! Po eter chodziłem do szpitala do o wiele starszej ode mnie pielęgniarki, którą chyba poderwałem, albo tak skutecznie zabajerowałem, że zawsze flaszeczkę mi przyniosła :D

IMG_0299.jpg

A tutaj widok na cały ten mój bałagan, abyście nie myśleli, że zawsze mam tak wszystko pukładane :wink:

Ten "uwięziak" zrobiony ok 1975 roku dla dzieci, aby miały trochę uciechy.

BKS to inicjały ich imion i nazwiska. Latało to chyba ze dwa razy i silnik dokonał żywota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latało to chyba ze dwa razy i silnik dokonał żywota.

 

Marku! To i tak cud że udało Ci się wogóle uruchomić tego meteora...

Mój zaczął pracować dopiero po zastosowaniu rozpylacza od rytma...

 

Ach... To były czasy... :wink:

 

 

P.S. Ta uwięziówka na zdjęciu to chyba nieśmiertelny "Akrobatek"... z zestawu Krośnieńskiego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Przemku, to były czasy! :D Człowiek sie czaił /dosłownie!/ na jakąś dostawę w sklepach CSH i nic nie było/lata 75-80/ Balsa była takim rarytasem, jak m.w. wtedy były banany :D . Szlifowało sie ją bez mała z nabożna czcią.

U mnie w Mielcu mogłem liczyć tylko na aeroklubową modelarnię. Dopiero na studiach w Krakówku wyczaiłem z rynku gł. sklep CSH, ale wtedy kupowałem już plastiki 1/72, których całkiem spora kolekcja nadal na strychu zalega. Wtedy też kupiłem tego "uwieziaka" i ten silnik, który nawet jakoś odpalił, grzany z baterii R 20 :shock: Pochodził trochę na desce, a póżniej w modelu chyba raz czy dwa troche popracował i było po zabawie. Aż do teraz, tzn. do 2004r, kiedy to wróciłem do modeli głównie dzieki p. Matlakowi, który przygotował mi pierwszy kompletny zestaw AFR w postaci wietnamskiego TORNADO i pozostałych "niezbędników". A póżniej już się samo toczyło i tak leci do dzisiaj. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak dziś... Warszawa, 77 lub 78 rok, sklep CSH i kupiony przeze mnie model na uwięzi marki Perkoz chyba. Nigdy nie testowany choć ukończony. Ale lepsze były czasy z 4 - 5 let wstecz. Chodziłem oglądać plastiki te z Zachodu - jakie kolejki się ustawiały, a ja się zastanawiałem po co są te farbki za 10zł :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie Irku w owych czasach były bardziej rajcowne sowieckie plastiki 1/72, które nie dość, że były oryginalnymi modelami /nie spotykanymi w żadnej Hasegawie czy innych takich/ to mimo okropnych opakowań, albo całkowitym ich braku, były sobie całkiem dobrze odwzorowane. Prowadziłem wtedy "ożywioną" korespondencję z ludzmi radzieckimi i nawet udało mi sie trochę takich modeli z tego raju sciągnąć. :D Kiedys może nabiorą mocy antyków i może wnusio to z zyskiem i pociechą spienięży... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś okulary masz Waćpan słabawe... :D:D:D

Na poważnie mówiąc , Heniu już o ósmej do mnie dzwonił ze swoimi problemami forumowymi i wysłałem tą zaczętą myśl, aby mi nie zginęła, a Ty już mi mówisz, że nic nie widzisz... :lol:

No więc już wstawiam foty /chyba, że znowu ktoś mi przerwie/ i wk....y jestem srodze, że mi tak nie wyszło :evil:

img0302rn1.jpg

img0303ay4.jpg

img0304tx5.jpg

img0305rk7.jpg

No mam nadzieję, że się będzie pokazywało. Działa, wiec po kolei. Na pierwszej fotce widac klocek do mocowania podwozia , krwawicą wklejony /dosłownie :D /. Dziabnałem sie w paluszek ostrym , szpiczastym nożykiem i burtę "przyfarbiłem". Na drugiej focie ten klocek od góry i "ściana ogniowa" pod odpowiednimi kątami./Dziękuję Marku J. :D / Na trzeciej wręga trzecia, która chyba w połączeniu z dwiema poprzednimi spowodowała te porażkę. Na ostatniej focie widać w całej "urodzie" mą porażkę. :evil: Nawet kot chciał mi pomóc, ale jakoś nie umiał... Liczę na Was Koledzy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie da się ukryć, że wyszło Ci to słabo; nieprzymierzając jak moje wczorajsze poszycie kadłuba B17.

 

Ale nic strasznego, da radę naprawić.

Po sklejeniu końcówki kadłuba, doklej wzdłużne paski balsy na "za niskich" przekątnych.

Potem wszystko razem ładnie oszlifuj do prawidłowego kształtu (papier musi być na dużej płaszczyźnie) i będzie dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dociśnij do deski to co masz zmontowane. Boki podeprzyj jakimiś kształtkami z kątem prostym, Sklej ogon na równo (naciągając odpowiednio boki). Pilnuj przy tym kąta prostego na ogonie. Myślę, że po naciągnięciu, sklejeniu i wklejeniu pozostałych wręg czy rozpórek to się wszystko naciągnie na swoje miejsce. W przeciwnym razie pozostanie zrobić to wszystko od nowa, z nowego materiału oczywiście.

Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę Hubercie, ale muszę dążyć do "perfidii"/jak mawiał pewien nasz major na SW/ i postanowiłem całkowicie "wykasować żebra B i C, zrobić je raz jeszcze i wkleić tak jak być powinno. I nie na tej cholernej żywicy, tylko wikolu, tak jak też mi radziliście. Liczę na rady, jak to ustawić czy jaką techniką stabilizować. Heniu radzi odwrócić "do góry nogami', tam gdzie jest linia prosta kadłuba i na tym bazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.