Skocz do zawartości

Budowa szybowca GUPPY


Basho
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Model buduje od czwartku do poniedziałku, bo w pozostałe dni mam szkołe:)

 

 

 

Dołączona grafika

 

Statecznik tak jak radzili mi w komentarzach folią naprostowałem, w 1 miejscu balsa jedynka zrobiła sie wklęsła za bardzo docisnąłem żelazko , jest to w miare dobrze wykonane:) albo i ja jestem tak wyczulony i zawsze niezadowolony:) zawiaski dałem z plastiku SW 3 SK 2 zawiaski :) Powoli robie szablony na żeberka:)

 

Powiedzcie mi jak wklejacie zawiaski? Ja dałem klej uhu do balsy w niebieskiej tubce, za aplikowałem w szczelinki włożyłem zawiaski. Może jest jaka inna technika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 100
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Prosze mi powiedziec czy to sie tak robi ?:P

 

Tak się to robi. Ładna robota, ale kleju chyba nakładasz za dużo. Pod niektórymi żeberkami widać wypływający klej.

 

Boje sie ze jak dam za mało to nie złapie.. Czyli mówisz zeby śmiało dawać kleju na styk?:)

 

Dołączona grafika

 

 

 

Powiedzcie mi czy tak sie nakłada górny keson ?

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Na dziś koniec.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz za dużo to właśnie nie załapie :P Do tego model będzie ważył więcej. Ja robię tak: smaruję klejoną krawędź bardzo cienką warstwą Wikolu i stawiam element tak jak ma być, pilnując, czy jest prosto i sprawdzając go co 5 minut. Po około pół godziny jest przyklejony, ale warto poczekać aż całkowicie klej zaschnie. I jeszcze jedno: zdjęcia wrzucaj w jednym poście razem z tekstem, to w niczym nie przeszkadza, a nawet ułatwia przeglądanie, gdyż zamiast 10 jest 1 czy 2 posty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Jeśli można ?

Nadmiaru kleju nie zauważyłem. Keson można tak, można inaczej. Osobiście polecam trochę inaczej: przed żeberka daję coś jakby fałszywkę krawędzi natarcia, z balsy (dla wymiarów Twojego skrzydła) 2mm, na której opieram dolny i górny keson. Kesony z reguły o 1mm dłuższe, tak na wszelki wypadek, jakby się jakiś "kiks" zdarzył. Potem zeszlifowuję nadmiary i przyklejam właściwe natarcie, które swoją wysokością obejmuje i kesony... Nie wiem czy to jest zrozumiałe ale nie dysponuję w domu zdjęciami. W przyszłym tygodniu mogę coś dofotocić na potrzeby tego wątku... Czemu właśnie tak ? Ano, bo doginam balsę kesonu na mniejszym promieniu, jestem jakieś 5-10mm od czubka profilu. Ale jest większy problem, który zauważysz dopieszczając natarcie do szablonu: będziesz musiał zapewne przyszlifować trochę kesonu opartego na listwie natarcia. Wtedy spoina (klej) odsłoni Ci się na większej powierzchni z uwagi na kąt szlifowania... Najfatalniejszy moment: szlifować klej! zwłaszcza typu wikol, który z natury jest elastyczny i potraktowany papierem ściernym lubi zwijać się w kulki wyrywając przylegającą do niego balsę. Przed laty był taki kapitalny Uhu, w białych pojemnikach, który miał twardość zbliżoną do balsy i świetnie się szlifował w takich sytuacjach. Dzisiaj mamy wyrób, też w białych pojemnikach ale jak to kiedyś rzecznik Heinkla powiedział (przy okazji proszku OMO) przed kamerami telewizji: dostosowany do potrzeb lokalnego rynku....

Szpachlować nie musisz, można, zwłaszcza gdy ubytki są duże.

Nigdy ! Przenigdy !! Nie zdejmuj niezamkniętego kesonami skrzydła. Żadne zdjęcie nie jest tego warte. Na tyle, na ile się da, do ostatecznej, wykańczającej obróbki każdy element staraj się trzymać w jakichś stabilizatorach kształtu, geometrii, najlepszych jakie w danym momencie potrafisz sklejanym elementom zapewnić. Wykończonym, oklejonym folią - też !!! Za tę troskę odwdzięczą Ci się w locie !

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Prosze mi powiedzieć jak to jest z tym ... ?

Przejrzyj to:

 

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=539755

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=846438#post9519133

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=996029#post11510769

 

Potem pytaj o to czego tam nie ma...

 

Jak przyklejasz uszy do centropłata

Jak budujesz ucho i naklejasz górny keson... Lub przy oklejaniu folią. Lub...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Witam jak zrobić krawędź natarcia poprawnie? nie mam na to pomysłu a już jak sam zacząłem szlifować nie wychodzi to najlepiej:) wiem ze kiedyś robiło sie to na oko, jeśli tak polecacie również to zabieram sie za robote:)

 

Podobnie jest z płatami:)

 

a to następny problem żeberka są niżej niż krawędź spływu ,też prosił bym o rade...

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=45608

 

W połowie pierwszego posta masz urządzonko do szlifowania natarcia, jest to coś co wymyśliłem na poczekaniu i chyba jest poprawne bo natarcie wychodzi na całej długości jednakowe, nie da się okiem znaleźć różnicy w krzywiznach, masz przykład na zdjęciu;)

 

Dawid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.