Skocz do zawartości

Szybowiec Vega


ReMo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A jaka rozpiętość Cię zadowoli (Vega powinna mieć między 2 a 2,4 metra) oraz jaką konstrukcję przewidujesz? Ja do Vegi miałem skrzydło 2 metrowe, trójdzielne konstrukcyjne z balsy na profilu SD7037. Teraz zrobiłbym podobnie ino rozpiętość powiększył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka rozpiętość Cię zadowoli (Vega powinna mieć między 2 a 2,4 metra) oraz jaką konstrukcję przewidujesz? Ja do Vegi miałem skrzydło 2 metrowe, trójdzielne konstrukcyjne z balsy na profilu SD7037. Teraz zrobiłbym podobnie ino rozpiętość powiększył.

Jestem za. Konstrukcja balsowa żeberkowa. Miałeś wersje z lotkami? 2.4m mi pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotek nie miałem.

Model zrobiłbym tak:

Centropłat:

rozpiętość 1000 mm

cięciwa stała 200 lub 210 mm

mocowany na dwie lub 3 śruby do kadłuba na profilu SD7037 lub SD3021.

 

Uszy (końcówki):

rozpiętość 700 mm

cięciwa 200 - 210 przy centropłacie 150 na końcówce.

 

Profil taki sam jak w centropłacie, lekkie zwichrzenie geometryczne 0,5 stopnia, lotki mogą być na całej rozpiętości końcówki, wznios 10 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotek nie miałem.

Model zrobiłbym tak:

Centropłat:

rozpiętość 1000 mm

cięciwa stała 200 lub 210 mm

mocowany na dwie lub 3 śruby do kadłuba na profilu SD7037 lub SD3021.

 

Uszy (końcówki):

rozpiętość 700 mm

cięciwa 200 - 210 przy centropłacie 150 na końcówce.

 

Profil taki sam jak w centropłacie, lekkie zwichrzenie geometryczne 0,5 stopnia, lotki mogą być na całej rozpiętości końcówki, wznios 10 cm.

Teraz się tak zastanawiam czy przypadkiem skrzydło z mistrala by tu spasowało:) Na śmierć zapomniałem o tym modelu pana Gieruszczaka. Co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zabieramy się od :ass: strony do tego tematu. Moja w tym wina. Vega, którą miałem z 2 metrowymi skrzydła do lotu ważyła chyba 1300 do 1600. Przy powierzchni nośnej 37,5 dm2 dawało to obciążenie powierzchni między 34 a 42 g/dm2. Ogólnie to było bardzo dużo. Widzę, że kadłub masz nowy (w sumie zazdroszczę Ci też taki chce :mrgreen: ) także pewnie nie waży on pod 700 gram tylko mniej. Dzięki temu zrobisz lżejszy model niż ja miałem okazję wykonać. Pytanie teraz ile skrzydła od Mistrala mają powierzchni nośnej. Przydało by się również zważyć kadłub oraz usterzenie. Da to nam wstępną wagę modelu oraz przybliżone obciążenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Rafał - duży ten wznios uszu coś planujesz.... Dla 7037 przy kącie zaklinowania 2 st zwichrzenie sprawdziło mi się 1 st. Jeśli to ma być z lotkami to 50-60mm na 700mm uchu wystarczy w zupełności. Vega w oryginale (zestaw) miała chyba 2,4m rozpiętości i 100mm wzniosu jako 2 kanałówka..... Ten kadłub jest wysoki i śr.c. wychodzi dość nisko. Zgoda, jak skrzydło wyjdzie ciężkie a wyposażenie typu HXT-900, to się trochę podniesie.... Ale to tak "na oko", trzeba to przemierzyć i przeliczyć. 3-3,5 st wzniosu na uszach dla tego modelu w zupełności wystarczy. Optowałbym jednak za 3021 - wybierając z tych 2 profili.

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.