Skocz do zawartości

Mój pierwszy elektroszybowiec


Lukis

Rekomendowane odpowiedzi

No kadłubik fajny, szkoda że wcześniej nie wiedziałem że dno i góre kadłuba należy robić w poprzek osi kadłuba. No to w takim razie zalaminuje chyba tylko spód i łączenie kadłuba z rurką ogonową, tzn jest ona wklejona na żywice, a część ogonowa za wręgą mocującą jest pokryta tkaniną od środka. Kadłub pasuje mi troche oszlifować aby nie był taki kanciasty i pomalować na biało ale to dopiero na samym końcu, kiedy model będzie oblatany.

 

Planowana waga modelu była 800g, jeśli uda mi się w niej zmieścić w co wątpię to pomyśle nad zalaminowaniem całości, ale to się jeszcze zobaczy, muszę sobie to wszystko przemyśleć jeszcze :), ale kadłub jest sztywny i mocny, do tego dojdą jeszcze sklejkowe mocowania płata, więc będzie jeszcze trochę sztywniejszy.

 

Już nie mogę się doczekać pierwszych lotów tym modelem, powinien się utrzymywać około 1h w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 79
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Zważę go dopiero jutro bo nie chce budzić teraz reszty domowników :), ale tak mniej więcej kadłub z rurką + stateczniki + płaty + 4 serwa + odbiornik będą ważyć około 500g(może trochę więcej), ale dokładniejszą wagę postaram się podać jutro. Było by lżejsze gdybym płat okleił na klej soudal 66a a nie żywicą, ale cóż uczymy się na błędach :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Kadłubik wyszedł zgrabnie całkiem. Dobra robota. Co do wzmocnień to dużo dają wytrzymałościowo doklejki jak napisał kolega powyżej i warto o nich pomyśleć. Wręge silnika powinna być z sosny albo albo z jakiejś przekładki balsowej. Warto wzmocnić miejsca tam gdzie będą aku. i silnik.

Widze niewiele już ci zostało do końca prac. Mam nadzieje że niedługo będą obloty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doklejki, a balsa przyklejona w poprzek. Moje zdanie jest takie że tu już nie ma co wzmacniać, faktycznie wręgę silnikową najlepiej zrobić albo ze sklejki 2mm albo ze sklejki ze skrzynek na owoce (dostaniesz na najbliższym targu / w hurtowni z owocami). Jeśli dno kadłuba jest też z balsy 3mm, to nie ma co wzmacniać czegokolwiek. Kadłub i tak będzie pancerny. U mnie trzyma się dno z balsy 1,5mm, i to od kilku ładnych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wręgi silnikowej to ona już jest wklejona i jest ze sklejki 3mm, wzmocniona jest też sosną 3x7 wklejoną za wręgą, nie ma szans żeby odpadło, wszystkie wręgi i podłużnice klejone na żywice.

 

Postępy w pracach są o wiele dalej niż na zdjęciach, tzn łączone płaty właśnie kończą schnąć, ale zostawię je do rana, kadłub jest oszlifowany na półokrągło, tzn jego dziób a kanty zrobione na półokrągło. Zalaminowany został spód kadłuba, łączenie statecznika poziomego i pionowego też zalaminowane.

Zostało tylko jeszcze zrobić mocowanie pod płat otwieraną kabinkę, przykleić stateczniki do rurki ogonowej. Czyli niewiele :)

 

Ale za to nie wiem kiedy się odbędzie oblot bo jak na razie straciłem regulator a mam tylko jeden, ale może uda mi się go naprawić bo coś mu w środku się urwało albo nie łączy. Ale za to wezmę się jutro jak będę miał czas. Mam nadzieje że uda mi się go naprawić bo jak nie to będę dosłownie uziemiony :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub wyszedł w miarę lekko, tylko te skrzydła, one są ciężkie, ale myślę że obciążenie pow. płata wyjdzie mi w granicach 28g/dm2, co chyba nie jest aż tak złym wynikiem porównując obciążenie w bobolinku. Bo mój będzie miał silnik, który waży około 50g i baterie li-pol 2200mAh 11.1V ważącą ponad 160g, regulator też trochę waży :)

Oblot modelu nie wiadomo kiedy, bo przy naprawie spaliłem jedna fazę regulatora :( Jak mi się uda dostać takie układy jak tam są to powinienem go naprawić jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W końcu i mi się udało skończyć mojego elektroszybowca :) Waga gotowego do lotu to 800g co daje obciążenie około 27g/dm2, więc jak dla mnie to chyba całkiem niezły wynik.

 

Poniżej kilka zdjęć mojej maszyny :D

 

DSC05951.JPG

 

DSC05952.JPG

 

DSC05953.JPG

 

DSC05955.JPG

 

DSC05956.JPG

 

DSC05957.JPG

 

DSC05958.JPG

 

DSC05959.JPG

 

DSC05963.JPG

 

Teraz czekam na odpowiednia pogodę aby oblatać szybolka :)

Model jeszcze chyba dostanie jakieś oklejanie od spodu dla lepszej orientacji w położeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NOOO w końcu modelik gotowy. Wygląda fajowo.

 

Kałdłubik ci wyszedł wspaniale jak na balse :)

 

Bedzie napewno świetnie latał na tym napędzie co masz.

 

Może byś okleił jak ja mam - były by bliźniaki syjamskie niemal , chyba że masz inną koncepcję?

 

Gratuluje modelu i czekam niecierpliwie relacji z lotów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.