Skocz do zawartości

Budowa styropianowego trenerka


afish

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowilem zbudowac styropianowo-depronowego trenerka di silnika spalinowego i tutaj mam zamiar zamieszczac fotorelacje z budowy ..

Wstepnie napsize co planuje:

Skrzydla styropianowe z dzwigarami sosnowymi chcialbym okleic fornirem albo balsa (nigdy tego nie robilem wiec pierwszy raz bede z tym walczyl i tu przyda sie pomoc)

kadłub mam zamiar wyciac ze styropianu na poczatku szesciobok o wymiarach 10x10x100cm a póxniej zrobic cos przypominajace kadłub znaczy przud i tyl odchudzic obcinajac styropian. Kadłub oczywiscie mam zamiar wzmocnic tez listewkami sosnowymi.

Statecznik chcialem zrobic depronowy ale przy tych rozmiarach pewnie lepiej z listewek np sosnowych to samo ze sterami ( zastanawiam sie tylko nad zawiasami i popychaczami sterów)

No i oczywiscie podwozie jakies musi byc (tez pierwszy raz bede z nim walczyl)

 

Napisalem to wszystko bo licze na pomoc i sugestie w tym projekcie ..

Chcialem rozpientosc 2m ale chya to bedzie przesada i zostane przy 160cm i cieciwie 25 cm

 

Za wszelkie slowa krytyki i sugestie dziekuje:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 171
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Narazie jeszcze bez fotek bo aparat bede mial późnym wieczorem .. W tej chwili mam juz przygotowane kawalki styropianu zeby powycinac rdzenie i przyciety kawalek na kadłub 12x12cm jak sie uda to zrobie ze sklejki profil zeby powicinac w styropianie .. póxniej bede adawal ksztalt kadłubowi i zastanawial sie jak zrobic skrzydelka ;]

 

Edit :

 

Zastanawiam sie gdzie kupic materialy do budowy skrzydel znaczy fornir klej no i listewki... Nie wiem czy fornirem obkleic skrzydlo do okola czy tylko srodek na dole i na górze i dac krawedz natarcia i spływu z balsy ... mzoe jakies sugestie .. ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło w tym modelu....

 

trenerelektron1qu2.jpg

 

.....wykonane jest z rdzenia styropianowego wzmocnionego listwami sosnowymi - obklejone jest 3mm depronem (izoflor na podłogi zielony) i taśmą pakową. Zalety to beznadziejna prostota wykonania - żadnych szlifowań, depron wyrównuje niedoskonałości wyciętych rdzeni, minimalny czas na wykonanie - skrzydło nie pęka tylko się wgniata, koszt poniżej 10zł - skrzydło. Wady to natomiast waga zależna w grubej mierze od użytego kleju a także konieczności stosowania dość solidnych wzmocnień sosnowych - rdzeń oklejony depronem nie jest tak sztywny jak oklejony balsą czy fornirem. Natarcie drzewne niekonieczne tak samo spływ - chodź to zależne zapewne od wielkości modelu - osobiście nie stosowałem takowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

depronem juz oklejalem ... ale teraz czas na balse .. wogóle to tak po cichu sobie mysle ze po tym modelu odloze styropian i depron troche na bok i wezme sie za balse ale tego musze skonczyc ..

Czyli tak: krawedzie natarcia i spływu postaram sie zrobic tak jak radzicie z sosny (listewek) a góre i dół okleje balsa 1 mm ( tylko zastanawiam sie czym posklejac te deseczki balsowe ... bo rozumiem ze musze je posklejac przed przyklejeniem do rdzenia .. Uhu por sie nara ?? a moze soudal 66a??

jak wkleje dzwigary to postaram sie wrzucic wam fotki zeby nie bylo ze nic nie robie :P :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrycie skrzydła styropianowego:

-długa, prosta linijka, nóż; wyrównać krawędzie, bo prawie nigdy nie są proste i stąd te zwichrzenia,

-końce desek ściąć pod kątem 45 stopni - nie będzie progu, to w przypadku łączenia desek na długość; łączenia sąsiednich desek powinny być przesunięte względem siebie,

-złożyć równo deski, nakleić taśmę; deski rozchylić, posmarować klejem (nawet wikolem), wyprostować, przypiąć na równej płaszczyźnie szpilkami. Można kleić na 'sekundę', 'kropelkę' czy inny CA, a wtedy nie trzeba rozchylać ani przypinać, bo klej jest silnie penetrujący i szybko chwyta,

-przygotować pokrycie na całą powierzchnię płata z ew. niewielkim naddatkiem,

-kleić na klej nie zawierający wody - wikol nie nadaje się,

-docisnąć wykorzystując odcięte 'negatywy' rdzeni na prostej, sztywnej płaszczyźnie, obiążając woreczkami z piaskiem, cegłami, książkami itp :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swirus ... z vikolu to na poczatku samym zrezygnowalem .. jak sie uda to dzisiaj kupie soudal 66A desek balsowych w domu nie mam i bede musial zamówic w tym tygodniu ..

Tak troche z innej beczki .. ile desek balsowych wyjdzie na skrzydla zeberkowe o rozpientosci 160cm i cieciwie okolo 20 ?? da sie okreslic tak na oko bo nie wiem ile zamówic zeby mi starczylo na oklejenie tych rdzeni i zrobienie konstrukcyjnych .. i czy taki klej sie nada do klejenia desek .. : http://modele.sklep.pl/product_info.php?cPath=32_68&products_id=3363

i na ine on moze starczyc bo nie wiem ile tego zamówic .. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ten klej co dalem w linku to do sklejania desek do oklejania styropianu deskami kupilem juz 66A !!

karlem pytajac ile desek wyjdzie mi na skrzydlo nie chodzilo mi o oklejanie rdzenia styropianowego tylko ile mniej wiecej desek bede musial kupic zeby wyklonac skrzydla konstrukcyjne z zeberek .. do oklejenia wiem ile jest potrzebne!

A apropo tego kleju CA chcialem zapytac jaki on jest wydajny i czy np skleje skrzydla konstrukcyjne tymi 20ml !!??!!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zalewaj klejem, a klej

Chodzi Ci o to zeby najpierw posmarowac a potem zlaczyc a nie odwrotnie ??

i apropo tych zeberek .. to w jakich odstepach musza one byc od siebie ?? to w tedy bede mógł policzyc ile mi mniejwiecej wyjdzie ;]

 

Ale ze wsteppnych obliczen wynika ze zeberkowe skrzydlo wyjdzie taniej niz styropianowe oklejone balsa .. ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karlem dzieki za informacje ... narazie sie ze wszystkim musze wstrzymac bo balse bede mial dopiero pod koniec tygodnia .. zastanawiam sie tylko czy jeden metr to nie za mala długosc samolotu jak na rozpientosc 160 cm .. bo mialem kawalek styropianu 80 cm to ze statecznikiem i silnikiem wyjdzie okolo jednego metra .. a moze lepiej by bylo zrobic kadlub tez z balsy .. ?? ale to pewnie koszta mocno wzrosna .. w tym tygodniu zamawial balse 1 mm na oklejenie rdzeni i dzwigary później zobaczymy co z kadłubem ..

Moze w tygodniu jak znajde chwilke to wstawie te fotki rdzeni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.