Skocz do zawartości

Ustawienie odbiornika Futaba dla serw cyfrowych i analogowych


wojcio69
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to zazwyczaj bywa instrukcje nie nadążają za modyfikacjami sprzętu. Tak to ma miejsce w mojej Futabie T8FG.

Instrukcja jest sporządzona dla odbiornika R6108SB a ja mam R6308SBT.

Teoretycznie różnica polega na funkcjach telemetrii w przypadku tego drugiego ale okazało się, że nie tylko.

Odbiorniki te można ustawić w dwóch trybach:

NORMAL - dla serw analogowych

HIGH SPEED - dla serw cyfrowych

Po zbindowaniu odbiornika z aparaturą nie byłem pewny jaki mam tryb ustawiony.

Otworzyłem instrukcję i zacząłem zgodnie z tym co jest w niej napisane przeprowadzać procedure ustawienia danego trybu.

Ku mojemu zdziwieniu żeby nie powiedzieć przerażeniu opisane sekwencje świecenia się diody na odbiorniku nijak się miały do tego co świeciło się na moim odbiorniku.

Prawdopodobnie udało się mi ustawić tryb NORMAL ale pewności nie mam.

Podłączyłem serwo analogowe (TP SG 90) pod odbiornik i na wszystkich kanałach 1-7 działa poprawnie. Nie szarpie, pracuje płynnie i wydaje się być OK.

Niestety nurtuje mnie, który z trybów mam ustawiony.

Jeszcze raz podłączyłem to serwo do odbiornika futaby i "machałem" nim przez ok. 1,5min. cały czas od skrajnego wychylenia do skrajnego od czasu do czasu zatrzymując je w jednym lub drugim skrajnym wychyleniu. Cały czas działało bez problemu. Po teście spód serwa był minimalnie cieplejszy (różnica wyczuwalna dopiero jak przytknąłem serwo do ust).

Odczekałem kilkanaście minut aż serwo wyrówna temperaturę i podłączyłem to samo serwo do odbiornika Sanwy gdzie jest sygnał dla serw analogowych i kolejne ok. 1,5min. "machania" serwem.

Było dokładnie tak samo jak w futabie, bez problemów i temperatura spodu serwa też minimalnie cieplejsza.

No i tutaj pytanie do Was koledzy:

W modelu mam serwa analogowe i cyfrowe.

Jeżeli ustawiony mam tryb NORMAL (serwa cyfrowe), to problemu nie ma ale jeżeli mam ustawiony tryb HIGH SPEED (serwa cyfrowe), to co?

Jest jakieś ryzyko niewłaściwej pracy serwomechanizmów analogowych lub prawdopodobieństwo ich uszkodzeń podczas dłuższej pracy i większego obiążenia jakie występuje podczas lotu?

A może ktoś ma odbiornik Futaba R6308SBT i wie jak prawidłowo ustawić tryb NORMAL lub HIGH SPEED.

Z góry dziękuję za cenne, rzeczowe wskazówki i podpowiedzi.

Edytowane przez wojcio69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm - nie znam tego odbiornika, ale mam R6203SB i - myślę, że procedura jest podobna.

1. Wyłączamy odbiornik.

2. Wciskamy switch i trzymając wciśnięty włączamy zasilanie odbiornika, trzymamy nadal ponad 2s, w tym czasie dioda powinna migać na zielono i czerwono.

3. "Puszczamy" switch i wyłączamy odbiornik.

4. Włączamy odbiornik patrząc uważnie na diodę - jeśli świeci się na czewono - to mamy tryb NORMAL, jeśli przez ok 1s świecą sie dwie diody ( czerwona i zielona) a następnie świeci się czerwona - to mamy tryb HIGH SPEED.

Przełączanie działa cyklicznie.

Nie mozna stosować trybu High do normalnych serw - w nalepszym razie "trzepoczą" albo tylko brzęczą.

Z tego co napisałes masz włączony tryb Normal.

 

Kojani

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.