Skocz do zawartości

Tricopter z gyro


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

http://rcexplorer.se/projects/tricopter/tricopter.html to jest projekt z przed jakiś 2 lat.

 

Jak ktoś ma pod ręką esc, żyra i silniki to tani.. ale w tej chwili lepszym rozwiązaniem jest kupić za 99zł płytkę KK multicopter i wychodzi to samo a koszt jest niższy niż zakup 4 żyrek. Ze o prostocie budowy i reulacji nie wspomnę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po o lutować skoro można kupić gotowe ? http://turborc.pl/index.php?products=product&prod_id=2680 o to mi chodziło ze gotową i do tego zaprogramowaną płytkę można kupić za parę groszy.. a jak ktoś zadamawia w HK to za $15 są gotowe zaprogramowane ;) tylko włączyć, pokręcić potencjometrami jak trzeba i heja ;D nie będzie to latać jak np Multiwii ale ;) .... natomiast co do programowania to w sieci jest masa przepisów a programator w HK kosztuje $4 ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli np taki?

Czytam, że mając to, nie trzeba kupować osobnych gyro.

Czy znasz jakieś linki, gdzie mógłbym poszerzyć swoją wiedzę jak zrobić prosty tricopter?

A i jeszcze jedno, miałbym się na nim uczyć. na śmigłowcach nie latałem.

 

Coś znalazłem

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=7538

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki ;)

 

Forum FPV jest pełne różnych przepisów ... sam znalazłeś chyba najlepsze polskie źródło ;)

 

A uczyć się? Jasne. Chociaż wchodząc w KK skaczesz na dość głęboką wodę.To jest najtańsza możliwa opcja ale to sa same żyroskopy. wiec kontroler nie pomaga ci w stabilizowaniu. Po prostu jest to trudniejsze do nauki. Na forum FPV polecają głównie kontrolery oparte na multiwii gdzie poza żyroskopami są tez akcelerometry które pomagają poziomować i stabilizować Xcopter w poziomie. Dzięki czemu łatwiej nim sterować. Poza tym jest też bardzo dużo bardziej zaawansowanych kontrolerów ale również duuuużo droższych. Niemniej zaczynając od płytki KK z samymi żyroskopami nie dość ze budżetowo to nauczysz się latać wszystkimi innymi ;D według zasady jak polecisz na drzwiach od stodoły to już samolot to żaden problem ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W HK pojawiła się nowa płytka do której nie trzeba programatora bo jest wyświetlacz LCD i programowanie z przycisków i menu. Zgodnie z tym co piszą w opisie to ma w sobie również akcelorometry. http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__24723__Hobbyking_KK2_0_Multi_rotor_LCD_Flight_Control_Board.html

Cena 30$ nadal plasuje go raczej w stawce budżetowej. Niestety ja zamówiłem już sobie jakiś czas temu zwykłą płytkę KK i czekam od sporego czasu na paczuszkę a płytka z akcelerometrami wyszła dopiero niedawno. Do tego obsługuje do 8 silników ! eh ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Robert, wystrugałeś coś? Mi też chodzi po głowie Quad.

Powiedzcie mi czym różnią się te płytki

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__19534__HobbyKing_Multi_Rotor_Control_Board_V2_1_Atmega168PA_.html

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__21977__HobbyKing_Multi_Rotor_Control_Board_V3_0_Atmega328_PA_.html

w czym ta droższa jest lepsza i jak to się przekłada na latanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, wystrugałeś coś? Mi też chodzi po głowie Quad.

Powiedzcie mi czym różnią się te płytki

http://www.hobbyking...mega168PA_.html

http://www.hobbyking...ega328_PA_.html

w czym ta droższa jest lepsza i jak to się przekłada na latanie?

 

Różnią się prockiem jeden ma atmege 168 a drugi 328 czyli adekwatnie różnica w ilości pamięci. Czyli generalnie nie różnią się niczym poza kolorem płytki i bezużyteczna pamięcią w procku (po prostu nie ma aktualnie softu który wypełnił by całą 168 a co dopiero 328). Jakbyś miał kupować sobie z HK w tej chwili kontroler to lepiej : http://www.hobbyking...store/__24723__ zestaw żyro i acc na pokładzie do tego jako memsy a nie piezo dają lepsze rezultaty, brak dryfu i dodatkowo funkcje samo poziomowania. W tej chwili to najlepsza płytka z serii KK boardów i naprawdę polecana ;)

 

oczywiście jak ktoś ma za dużo czasu i lubi majsterkować to może kupić sobie V2.1 płytkę do tego moduł z akcelerometrami ADXL354 trochę polutować to i owo, następnie wsadzić soft NextCopterPlus i mieć praktycznie to samo co KK2 (pomijając memsowe żyro) ;) jednak prostszym rozwiązaniem jest kupno kk2 (moje HK V2.1 dotarło do mnie na tydzień przed pokazaniem się KK2 ;] kurde ;])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem tego tricoptera w zeszłym roku - latał całkiem fajnie, nawet przy bardzo silnym wietrze, ale będąc nie przyzwyczajonym do śmigłowcowego sterowania szybko straciłem orientację przy jednym z wyższych lotów i wmeldowałem go w glebę.

 

Temat wielokrotnie poruszany na Flite Test (polecam):

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za rozjasnienie mi tematu. Przekonałeś mnie do zakupu KK2.

Jeszcze jak byś mi powiedział czy najzwyklejsze regulatory HK mogę zastosować w Quadzie, czy muszą byc jakieś specjalne - specjalnie przerobione?

 

Mogą być zwykłe, osobiście latam na RedBrick 30A (które tak naprawdę to HK SS 25-30A ;], być może teraz już wkładają w czerwone termokurczki to co trzeba ;]) przeprogramowane na FastPWM .. ogólnie regulatory nie zalecane do quadów ale mój quad jest na opak ze wszystkimi radami :P a lata fajnie :D

 

Ogólnie polecane są Plush, klony HobbyWinga i jeszcze trochę innych .. osobiście uważam ze plush albo basic będą odpowiednie bez potrzeby wgrywania nowego softu, chyba ze nie boisz się programowania regli softem SimonK (poszukaj na RCgroups) to możesz pójść jak ja w HK SS z odpowiednim dla siebie amperażem lub właśnie kupić plushe polatać bez kombinacji a potem je przeprogramować na fastpwm. Niemniej polecam przy zamawianiu wziąć przynajmniej jednego na zapas... u mnie jeden po przeprogramowaniu za przeproszeniem zjarał się :D

 

Tricopter jest naprawdę fajny do filmowania ... ale osobiście jakoś nie przekonuje mnie sposób obsługi ogona ze tak powiem. To serwo i sposób przechylania wydają mi się najdelikatniejszą częścią. Wolę quada gdzie poza kręcącymi się silnikami nie ma ruchomych części przez co właściwie po ostrej kraksie kończy się na wymianie połamanych śmigieł ;) i właśnie to sprawia ze quadem latam ciągle i co chwilę :D i latam bez strachu ze o coś zahaczę i rozwalę głowicę, ogon, czy połamię łopaty za kilkadziesiąt złoty ... na ten moment quad jest dla mnie super maszynką a Helik wisi na ścianie i się kurzy bo nie mam odwagi go odpalić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za czterosilnikową maszyną :) i taką mam zamiar zbudować. Już w zasadzie mam wybrane wszystkie elementy do budowy Coptera, zostało jedynie przekonać Dowództwo Sił powietrznych (czyt. żonę :D) że niezbędnym kolejnym statkiem powietrznym w mojej flocie jest Quad.

Dziś skoczę do Obi po materiały na ramę i powoli zacznę dłubać ale chętnie Jackuzy zobaczę Twojego Quada. Jeśli mogę to proszę o kilka fotek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się nie chciało budować ramy samemu ;) ...quada zbudowałem na bazie klona DJI F450 (dokładnie tej z HK za 11 dolarów :P) okazała się być naprawdę wytrzymała ;) chociaż już musiałem wymienić jedno ramie (bo dałem ojcu "polatać" :P nauczka na przyszłość ;) ) niemniej do takiego standardowego codziennego rozbijania jest super :P no i ramiona ABC-RC po 18zł jakby co. Jedyną wadą jej jest masa. Ale na początek jest idealna imo.

 

TUTAJ jest kilka zdjęć. Teraz zawisło na maszynie jeszcze trochę diod na ramionach, kamera do FPV, nadajnik i platforma pod GoPro ... stworzona głównie ze sklejki, aktualnie walczę z galaretką ;) ... dzisiaj jak przyjdzie paczka dostanie jeszcze wysokie podwozie, bo gopro jest pod spodem i nie wygodne sa starty i lądowania.

 

Z rzeczy do zdobycia to muszę kupić więcej większych pakietów (latam na 2200 a przydało by się ze 3500-4000 ...) osobny pakiecik do zasilania nadajnika i jak już się dorobię zmienię tor video w FPV... teraz latam na DIY 5.8GHz 25mW które kosztowało mnie 39zł ;D ale dalej niż 500m na razie nie odważyłem się polecieć mimo używania polaryzacji kołowej. No ale to pieśń przyszłości ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zamówiłem już wszystko do Quada, czekam na przesyłkę, aktualnie dotarła do Zurychu jeszcze kilka dni i już będzie na moim warsztacie :) . Teraz zastanawia mnie kwestia podłączenia odbiornika do płyty KK2.0 Rozumiem że podłączam cztery kanały - lotki, wysokość, silnik, kierunek i... no właśnie którykolwiek kanał na przełączniku? Co mi ten przełącznik da? Czy mam włączyć jakiś mikser w aparaturze czy wszystko robi płyta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.