Skocz do zawartości

Exstra 2,12 Composite Arf


Rekomendowane odpowiedzi

Stało się!!! Zostałem posiadaczem Extry 2,12 z Composite Arf

ec2de5a3231a6b8c.jpg.

 

Pierwsze wrażenie CUDO!!!

 

Po wzięciu kadłuba do ręki przeżyłem pierwsze zaskoczenie, jaki lekki

935995c06a7df9db.jpg.

 

Cudownie wygląda, precyzyjnie zrobiony. Ciekawe jak lata? Spróbuje udokumentować budowę no i pierwsze loty. Na razie mam samolot,

28af8a321adbb398m.jpgcadee362da097864m.jpg212fd16f8f17376dm.jpg

a9c086fbd1b4a709m.jpgf7370ed3a93fa69bm.jpg2d994518443dd4b1m.jpg

 

śmigło

ce7ddacb74f0537d.jpg

 

tłumik.

64b97787a279fc74.jpg

Brakuje wielu rzeczy. Ale od czegoś trzeba zacząć? Zamówiłem silnik DA 50, Power Box i zastanawiam się nad pozostałymi elementami. Na szczęście mam możliwość skorzystania z kopalni wiedzy, czyli W. Chmielwskiego. Okazało się, że jesteśmy prawie sąsiadami. Z sugestiami mojego GURU powstanie zapewne wspaniały model, który przyniesie mi wiele cudownych przeżyć, o których marzy każdy modelarz.

 

 

Troszkę przestawiłem zdjęcia, bo było minimalnie za szeroko

Hubert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Modelik z najwyzszej polki - do tego DA i bedzie miod malina! Tylko pozazdroscic:)

 

Przegladalem dzis forum naszych zachodnich sasiadow i natrafilem na watek o tej extrze:

RC Network - Extra 2,12

mam nadzieje ze sie do czegos przyda:)

 

Jest tez opisana elektryfikacja tego cuda - mniam!

 

Pozdrawiam i zycze milego skladania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie , co ciebie skłoniło do montażu Power Boxa , zawsze myślałem że montuje się go do dużych modeli gdzie zachodzi potrzeba podłączenia więcej niż jednego serwa na jednym kanale , chociaż prawde mówiąc widziałem extre 3,3 m bez power boxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, lepiej przegiąć i dać więcej zabezpieczeń niż nie dawać ich wogóle.

Moim zdaniem w takim modelu minimum to manager zasilania i podwójne pakiety.

A czy power box jest aż taką dużą przesada? Nie sądzę...

Zależy od stylu latania. Na serwach mogą się pojawić spore obciążenia a co za tym idzie i pobór prądu wzrośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a ja z kolei unikam wszelkiego rodzaj elektroniki , bo z praktyki wiem że właśnie te zabezpieczenia , czyli regulatory stabilizatory menagery i wyłączniki elektroniczne najczęściej ulegają awariom , a im więcej tego napchamy , tym większa szansa na awarie

ja od wielu lat latam akrobatami z silnikami klasy 50cm, na serwach cyfrowych i do zasilania stosuje mechaniczny wyłącznik i jeden pakiet NI CD o pojemności do 2000ma oczywiście do wiekszych modeli gdzie na jeden kanał przypada wiecej niż jedno serwo zakładam Power Boxa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast power boxa i managera wystarczy podłączyc 2 pakiety pod 1 i 8 kanał. Do stosowania 2 serw na np ster kierunku czy wosokosc jak sie nie myle słuzy match box a power box daje jedynie bezpieczenistwo ze nie skopci sie odbiornik bo sa w nim cienkie sciezki kolega elektronik podpowiedział mi ze zamiast power boxa wystarczą 2 pakiety . Krótko mówiąc jednym trikiem mozna zaoszczedzic sporo kasy i miec taki sam efekt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Jacek miał na myśli PowerBox Sensor.

Do tego typu modeli 2-2,2m używa się zwykle 5+1 serw cyfrowych. W takim przypadku w zupełności wystarczający jest Power menager.

Jest kilku uznanych producentów tego rodzaju użądzeń np.:

PowerBox Sensor http://www.akkuweichen.de/e/powerbox_systeme/powerbox_sensor/start.php

EMCOTEC DPSI BMS http://www.rc-electronic.com/html/englisch/englisch.html

lub

FROMECO Wolverine Switch http://www.fromeco.org/awolverine.htm

 

Najlepszy pod względem parametrów, ceny i wagi wydaje się być PowerBox Sensor.

Ja w 2m benzynie stosuję FROMECO z racji tego, że miałem już regulatory.

 

Jacek

Czy zastanawiałeś się już nad zasilaniem? Zwróć uwagę na FROMECO Relion 2600mAh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Jacek miał na myśli PowerBox Sensor.

 

Dokładnie tak miałem na myśli PowerBox Sensor. Po co wywalać niepotrzebnie kase.

 

Czy zastanawiałeś się już nad zasilaniem? Zwróć uwagę na FROMECO Relion 2600mAh.

 

Pan Wiesław używa pakietów składających się z dwóch ogniw Li-Ion o pojemności 2600. Być może to są te same ogniwa o których wspomniałeś. Wystarczają, na co najmniej 15 lotów ( Jego Ekstra to jest ok. 8 serw cyfrowych) Jest z nich bardzo zadowolony. Cena ok. 100 za pakiet. Myślę, że i ja będę zadowolony. Więcej powiem o ogniwach, jak kiedy będą u mnie w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wybrałeś. TBM/FROMECO te same ogniwa tylko z inną naklejką, mają bardzo dobry stosunek pojemności do wagi i przystępną cenę.

Moje serwa( 5 cyfrowych JR i 1 analog) w 2m modelu po sześciu 15min lotach zużywają ok. 2600mAh, więc użycie dwóch pakietów FROMECO 2600+menager to spokojna głowa na modelarsko spędzony weekend bez ładowarki :D

Do większych modeli FROMECO proponuje pakiety 2x5200mAh i te zapewne widziałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam pozostałe rzeczy.

 

FANTASTYCZNY SILNIK DA50

44333c5c3cde6edc.jpg

 

regulator i włącznik

12cd7395a9cd03a8.jpg

 

pakiet do zapłonu

5fbe91a1dcbb6c97.jpg

 

no i serwa

0bfa7e5a09c2e1e5.jpg

 

Tak wygląda cały układ zapłonu.

972f2cb8c3d380e8.jpg

 

Od razu zabrałem się za robotę. Na rozgrzewkę zrobiłem podwozie.

b111f24f5d3143d9.jpg

 

Statecznik poziomy

2178a5bbee7f2d41.jpg

 

kierunek

4b394a9c3e81a71a.jpg

 

lotki

5523b7e99c40673e.jpg37dbe0a7135dfaf3.jpg

 

ramkę od kabiny.

5c7320ac4f81e90a.jpg

 

Składanie tego samolotu to czysta przyjemność. Wszystkie elementy bardzo dobrze pasują do siebie, dzięki czemu robota pali się w rękach. Czas potrzebny do zrobienie tego modelu dla kogoś, kto już coś kiedyś złożył to ok. trzy dni po osiem godzin. Fantastyczna przygoda zwłaszcza po składaniu samolotu z CM-PRO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Brakuje mi jeszcze Power Box Sensor i dwóch pakietów do zasilania. Mam jeszcze jeden problem. Nadajnik i odbiornik. Zastanawiam się nad podobnym zestawem jaki Ty posiadasz JR RS10DS z SPCM , radio JR 9XII.

Jacek

Polecam Ci to radio. JA, jestem z niego bardzo zadowolony . Podczs testów Extry odchodziłem 100 m ze złożoną anteną od modelu z pracującym silnikiem. ZERO zakłóceń ! . Również wiele możliwości , które pomagają w pilotażu.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę uniknąć zakłóceń, które jak wiesz od czasu do czasu mnie gnębią. Mając świadomość, że mam bardziej niezawodną aparaturę po prostu spokojniej będę latał.

Powiedz Jakubie gdybyś teraz miał złożyć podobny model samolotu zastosowałbyś takie same rozwiązanie serw steru wysokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.