Skocz do zawartości

se 5 1/4 dbsport&scale


pacek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

na wstępnie chciałbym wyjaśnić, że budowa Camela została chwilowo wstrzymana, mam troche za mało doświadczenia z budową tego typu modeli i nie chcąc go zniszczyć podjąlem decyzję o odłozeniu budowy.

 

Jako, ze jestem fanatykiem samolotów z IWŚ poszukałem czegoś troche mniej skomplikowanego, być moze troche mniej makietowego, ale pozwalającego na doprowadzenie projektu do końca :) wybór padł na zestaw se 5 od SB scala 1/4

 

jako serce wykorzystam lasera V200 pierwotnie zakupionego do Camela.

 

 

sam zestaw prawie w 100% jest cięty laserem wszystko ładnie ponumerowane nr są też na planach tak więc nie powinno być kłopotu.

 

model to pólmakieta wczesnych wersji se 5 wnioskuje to po atrapach silnika i chłodnicy.

 

na dzień dzisiejszy udało mi się tyle zdziałać, od razu dodam że nie wszystkie elementy kadłuba są sklejone a całość jet tylko złożona do fotki ;)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

na razie składanie tego modelu jest bardzo przyjemne, żeby tylko jeszcze mieć więcej wolnego czasu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

naciągi i i sposób montażu skrzydeł w tym zestawie to odzielna historia, kilka bardzo sprytnych patentów które w znacznym stopniu ułatwiaja montaż modelu na lotnisku. O szczegółachtych rozwiązań napiszę jak dojdę do tego etapu budowy. zdradzę tylko że nie ma tu żadnych naciągów typu śruba rzymska :rolleyes:

 

co do średnicy drutu to napewno nie mniej niż 3mm jak wróce do domu to zmierzę. Wiem na zdjęciu to wszystko wygląda dość delikatnie, w rzeczywistości wygląda dużo lepiej, no i na zdjęciu druty (bagnety) są tylko przełożone przez otwory i jeszcze nie zamocowane ostatecznie.

 

Fajną sprawą w tym zestawie jest to że wszystkie druty są już powyginane - jeden problem mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

żeby nie było, że nic nie robię ;)

 

Dołączona grafika

 

powstał statecznik poziomy, zastanawiam się nad zawiasami, producent przewiduje jako zawias kawałki mylaru ? czy wystarczy w końcu to jednak kawałek samolota.

 

Jeszcze tylko wczasy z rodziną i może w sierpniu będzie troche więcej czasu na budowę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no i znów troszkę podłubałem, uporałem się z ogonkiem :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

pozostało jeszcze trochę szlifowania :)

oczywiście nie mogłem odmówić sobie przyjemności poskładania wszystkiego do kupy

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

od czasu wykonania fotek, zrobiłem już podwozie na serio.

 

jako że robię wczesną wersję SE5a podwozie będzie proste bez tych charakterystycznych rozszerzających się goleni.

 

a przy okazji jakie serwa powinienem zasadzić do niego, czy standardy typu 3.. hitec wystarczą

 

dziś pod nóż poszła atrapa chłodnicy

 

Dołączona grafika

 

oczywiście nie byłbym sobą gdybym nie przymierzył

 

Dołączona grafika

 

 

jeszcze tylko muszę pomyśleć skąd wziąść siatkę udającą chłodnice, ostateczne szlifowanie dopiero jak przód kadłuba będzie gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś udało mi się zrobić przymiarkę silnika :)

 

Dołączona grafika

 

ciekawostką jest to że do lasera V zaleca się stosowanie dwóch oddzielnych zbiorników paliwa, w przypadku V200 coś około 2x300 ml, zastanawiam się czy jeden zbiornik plus trójnik na zasilaniu będzie działać tak samo ? przynajmniej uniknąłbym tankowania dwóch oddzielnych zbiorników, co prawda na desce w trakcie docierania używałem dwóch i wszystko było ok, chyba wykonam test z jednym zbiornikiem i trójnikiem.

 

Dołączona grafika

 

a tak będzie wyglądał za kratkami :)

 

Dołączona grafika

 

a tu samo łoże, jak by co mam dziurę na jakieś 150/200 g ołowiu

 

Dołączona grafika

 

 

a i zrobiłem też owiewkę oski, pozostało wymyślić jak zrobić osłony na gumy amortyzatorów, to oczywiście surówka, nie wiem czy nie będę jeszcze raz lutował drutów podwozia, bo coś mi nie pasuje.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

dzięki za dobre słowo,

 

radzę sobie jak mogę, ale czasem brak mi doświadczenia i umiejętności. Na szczęście jak napisałeś skala ułatwia pracę, ale i tak czasem nie mogę czegoś odkleić od palcy :)

 

Cel nr 1, to lot, makietowość w zakresie takim aby cieszył oko (przynajmniej moje :))

początkowo myślałem, że poleci jesienią ale teraz widzę, że był to termin mocno optymistyczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuję zmodyfikować cele:

- cel nr 1 "to lot" - OK z tym się zgadzam

- cel nr 2 "przyjemność budowania"

i zobacz jak cel nr drugi dominuje nad pierwszym - w sezonie latasz 10 do 15 godzin tym modelem, ile trwa budowa? ;)

"makietowość w zakresie takim aby cieszył oko (przynajmniej moje :))" a to stwierdzenie jest bardzo dobre tylko nawiasy są zbędne - pasja ma cieszyć, współzawodnictwo ją zabija.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mała aktualizacja dodałem półkę na zapasowy magazynek

 

Dołączona grafika

 

a z tego powstaje moja deska, niestety nie ma w zestawie komponentów do jej budowy

 

Dołączona grafika

 

pierścienie z laminatu wyciął mi kolega frezarką cnc, tarczki sciągnąłem z internetu http://s276.photobuc...!cpZZ1QQtppZZ16  http://www.aerocockp...7-products.html może się komuś przyda

 

na początku kombinowałem ze szpilkami jako imitacją śrubek w tarczkach zegarów, ale udało mi się kupić śrubki jedynki z łbem na płaski wkrętak . :)

 

muszę jeszcze zrobić coś takiego

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

może ma ktoś pomysł jak zrobić kulę o średnicy 22mm pustą w środku (grubość ścianki około 2 mm) na obudowę tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.