Skocz do zawartości

IL 2 Sturmovik 500mm


pengo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Czekając na podzespoły z HK do mojego innego projektu postanowiłem zbudować mini samolocik o rozpiętości skrzydeł 500mm, wybór padł na iła z dwóch powodów... zawsze lubiłem ten samolot, do dziś czasem gram online i jak tylko mogę to wsiadam za stery sturmovika, druga sprawa to dość duża powierzchnia skrzydeł co przy tak małym modelu powinno działać na jego korzyść :)

 

Dołączona grafika

Jest to moje pierwsze maleństwo więc mam i będę miał wiele pytań do bardziej doświadczonych kolegów

Na początku naniosłem linie na balsę za pomocą foli i drukarki atramentowej :)

Dołączona grafika

Następnie zabrałem sie za sklejanie skrzydeł

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Skrzydła ważą 12g jednak po oklejeniu dołu balsą 1mm już 24g

Dołączona grafika

Zastanawia mnie czy powierzchnia lotek w tak małym modelu jest wystarczająca, czy je trochę wydłużyć?

Zastanawiam się również czy górę też kryć balsą, a może folią, czy balsą od krawędzi natarcia do dźwigara a resztę folią

 

Model będzie 3 kanałowy, lotki, ster wysokości i gaz, zrezygnowałem ze steru kierunku ze względu na dodatkową masę.

Ile powinien ważyć taki model aby nie był cegłą? osobiście strzelam w 200-250g jednak proszę o wypowiedzi na ten temat

Nie mam jeszcze silnika, regulatora, baterii, oraz śmigła a więc proszę o pomoc w doborze tych podzespołów

Serwa posiadam HXT900 9gram jednak mogę je jeszcze odchudzić z dolnej obudowy

http://www.hobbyking...icro_Servo.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prace dalej ruszyły

 

Dołączona grafika

Do budowy kadłuba użyłem płaskowników węglowych co znacznie usztywni konstrukcję i zmniejszy wagę modelu

Dołączona grafika

Popełniłem błąd podczas robienia mechanizmu lotek, nie dość że zajęło mi to sporo czasu to okazało się mało efektywne, więc przerobiłem na znacznie prostrzy system i bardziej dokładny :)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

całość, czyli skrzydła z serwami oraz kadłub ważą 67 gram.

Bateria 500mah, silnik, odbiornik oraz śmigło które wstępnie wybrałem według producenta waży 80 gram co daje mi 147, a więc jest szansa zmieszczenia się w 200g :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace poruszają się dalej do przodu

Przyszedł czas na ogon

Dodałem płaskownik węglowy, co znacznie zwiększyło wytrzymałość gotowy ogon waży 5 gram :)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Całość to co widać na zdjęciu waży 49 gram

Elektronika bedzie za około 2 tygodnie więc mam czas na dopieszczenie konstrukcji :)

Udało się schować wszystkie popychacze w konstrukcji skrzydeł i kadłuba nic nie będzie wystawać na zewnątrz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś przyszły wszystkie graty, które muszę upchnąć w tej skorupie :)

Wsadziłem wszystko luzem i zważyłem. Trochę przeraziła mnie masa 161gram. Kołpak z piastą ważą 10g więc jak wyjdzie za ciężko to wymienię go na mocowanie na gumkę. Plany według których buduję są mało dokładne, nie wiem gdzie dokładnie szukać środka ciężkości. 1/3 od krawędzi natarcia będzie dobrze? postaram się odchudzić całość skracając kabelki, pozbywając się zbędnych plastików z nadajnika i serw

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelik fajny ale wykonanie przekombinowane. Pancerny strasznie a co za tym idzie wcale nie bedzie wytrzymaly. To ze jest pancerny odbije sie na wadze a to z kolei na predkosci lotu ktora bedzie znacznie wieksza co w polaczeniu z wieksza waga i spotkaniu z matka ziemia sprawi ze model bedzie mial wieksze uszkodzenia niz delikatna konstrukcja. Jesli wybrales statecznik pelny to w takim modelu maz z balsy 2mm a nawet pokusilbym sie o 1,5 z rowingiem na krawedziach. Skorupowe skrzydła to też daleko idąca przesada. Jedyne co by mozna tu bylo kryc balsa to kadlub a i tak ja osobiscie robilbym go w technice podłużnicowej.

 

Co do wyposażenia to tutaj nawet kable graja role. Serwa za duże, odbiornik do ołupienia z obudowy, kable do przycięcia, no a o piascie nie wspomne bo sam widzisz.

Ważne natomiast jest to ze potrafisz dłubać i idzie Ci to nieżle tak więc jak ten nie poleci to nastepny w oparciu o doświadczenie konstrukcyjne zrobisz pieknie i leciutko.

Tak czy inaczej powodzenia. (modelik tej wielkosci spokojnie powinieneś zamknąć w wadze 160g. Teraz kończe olinkowanie w modelu Se5 o rozpietosci 61cm i model gotowy do lotu waży mi 163g a nie zdjolem plastikowej obudowy odbiornika jeszcze , nie mówiąc ze jest to dwupłat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze statecznikiem poszedłem na łatwiznę :P

wyposażenie to:

odbiornik http://www.hobbyking...eiver_3Ch_.html

regulator http://www.hobbyking...idProduct=14870

pakiet http://www.hobbyking...?idProduct=6520

silnik http://www.hobbyking...?idProduct=5431

piasta http://www.hobbyking...idProduct=19593

oraz śmigła 5x3 i 6x3

w tej chwili na śmigle 6x3 z tym co jest w samolocie na 3/4 gazu wyrywa pionowo w górę więc myślę, że po ukończeniu modelu masa powinna równoważyć się z maksymalnym ciągiem statycznym

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=pm9JmM7ySac&list=UU_NeAJOK1QSUYgBfj3cOy2g&index=1&feature=plcp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili na śmigle 6x3 z tym co jest w samolocie na 3/4 gazu wyrywa pionowo w górę więc myślę, że po ukończeniu modelu masa powinna równoważyć się z maksymalnym ciągiem statycznym

Pamietaj ze nie jest to halówka 3D gdzie lata sie na silniku a model to tylko taki dodatek ;) Twoj model ma latac dzieki siele nośnej na skrzydłach.

Znane są przypadki ze pomimo ciagu przekraczajacego znacznie wage modelu, model ten nie lata - a to dlatego ze ciag jest ale predkość strumienia zasmiglowego jest za mała. Twoj model bedzie potrzebował znacznie wiekszej predkości aby latac niz model wykonany lzej . Tak naprawde to ze ciag wyrywa model pionowo nic poki co nie mowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem :) Mam nadzieję że przy masie 200-220g i dość dużej powierzchni skrzydeł, samolot będzie latał :) tej wielkości modele z podobną masą świetnie dają sobie rade w powietrzu :D jak się nie uda to chociaż zdobędę cenne doświadczenie do budowy kolejnej maszyny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Model został ukończony dość dawno temu wynikło kilka problemów ze sposobem zamocowania steru wysokości oraz lotek, a także z SC przez co ciężko było go utrzymać w równym locie. Mieliście racje ze model jest za ciężki wyszło 200g jednak skrzydła i kadłub całe były pokryte balsą. Jak będę w modelarni to zrobię zdjęcia i wrzucę na forum. Zdobyłem trochę cennego doświadczenia, tej konstrukcji nie ma co reanimować, zacznę budowę czegoś lżejszego może z epp, zostało mi trochę tego materiału. Wyposażenie będzie to samo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.