Skocz do zawartości

RCLight czyli realistyczne oświetlenie modelu


Luki
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć koledzy,

rzadko coś publikuje na forum, więcej je czytam więc postanowiłem coś Wam zaprezentować.

 

http://youtu.be/cNgdyGoxveU

 

 

Jest to realistyczne oświetlenie modelu zrobione na Power Ledach, każda z nich ustawiona jest na 350mA.

Na płytce znajduje się stabilizator który obniża napięcie do 5V. Każdy kanał (6) ma osobny sterownik prądowy po przez zmianę rezystora dowolnie możemy operować prądem. Stabilizator jest do 1,5A w porywach 2A. Sterowniki do 500mA co w zupełności wystarczy.

Każdy sterownik ma wyprowadzone wejście PWM za pomocą którego steruję sekwencją mrugania, dodatkowo na stronie bottom znajduje się dipswich za pomocą, którego na sztywno możemy załączyć dany sterownik. Wyprowadzone jest również 2x5V do zasilania mikrokontrolera. Zasilanie płytki 5.5V-15V.

 

 

post-3227-0-54970800-1342874404_thumb.jpg

 

Ze względu na duże straty cieplne, zaprojektowania jest już druga wersja z przetwornica DC-DC zamiast stabilizatora.

 

post-3227-0-56132300-1342874396_thumb.jpg

 

post-3227-0-22051800-1342874390.jpg

 

 

W fazie projektowej jest teraz mikrokontroler, ja w RWD mam narazie STM8 (bo taki miałem) jest zaprogramowana tylko sekwencja świecenia, czyli:

- sterowanie sekwencją światła

- pomiar napięcia + komunikaty przez odpowiednie mruganie

- detekcja stanu kanałów - sterowanie oświetleniem z aparatury

- jedno wyjście 0/1 - sterowanie przekaźnikiem, MOFETEM jeszcze nie wiem

- chcę dodać jeszcze oświetlenie landing, w raz z soczewkami skupiającymi

- będzie wersja do latania nocnego - oświetlenie samego modelu z końca skrzydeł

 

Płytka z uC będzie na osobnej płytce dolutowany do wyprowadzeń na kanapkę.

 

Podsumowując:

- LED-y świecą naprawdę mocno, są widoczne również za dnia - 350mA na LED spokojnie starczy

- niestety na filmie nie są odwzorowane dobrze kolory, w rzeczywistości czerwony jest bardziej czerwony/rubinowy a zielony bardziej zielony

- przeznaczenie nie tylko do modeli latajacych

 

Projekt jest do dużych jak i małych(średnich) modeli. Wymiar płytki to 25x75mm więc zmieści się wszędzie.

 

Projekt GHS - Green Hause Solution - dużo pracuję z Power Led-ami i zazwyczaj pod tym szyldem. (na razie bez strony :))

 

Zapraszam do opiniowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czesc,

w zaleznosci od przeznaczenia projektu:

a) hobbistycznie - calkowicie popieram, wszystko wiadomo co samodzielnie zrobione i jeszcze dziala jest zaje... fajne

B) komercyjnie - nie wroze sukcesu, (konkurencja ma gotowe sprawne kontrolery o wiekszej funkcjonalnosci i zapewnie nizszej cenie)

 

c) ogolnie:

- Upieranie sie przy 5V out jest nierozsadne - dostepne tasmy led operuja na 12v

- kanapka w tak trywialnym urzadzeniu to troche przerost formy nad trescia

- 6 kanalow do sterowania tez troche duzo

 

Polecam zapoznanie sie z polska konkurencja http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=8433, gdybym mial wybierac - wybralbym konkurencje.

 

Sorry za troche pesymistyczny ton ale z tego co widze znasz sie na rzeczy, chcesz na tym zarabiac a idea/wykonanie/funkcjonalnosc niekoniecznie trafione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dzięki xader za zainteresowanie i cenne uwagi, wyznaje zasadę że każda pesymistyczna uwaga jest budująca :)

 

"(konkurencja ma gotowe sprawne kontrolery o większej funkcjonalności i zapewnie nizszej cenie)"

 

cała konkurencja bazuje na niskich prądach, jedna sekcja pasku składająca się z 3 diod ma 3x(15-17) lumenów czyli max 51lm podczas gdy ja osiągam z jednej diody 130lm i tu jest główna różnica.

Oczywiście wszystko w sferze gustu. Jak ktoś chce polatać samolotem to polata na elektryku ale jak potrzebuje większa adrenalinę to może polatać na większych spalinkach (nie jest tez tak do końca ale aby zobrazować :) ). Analogicznie jak komuś wystarczy latanie z oświetleniem późnym wieczorem to wybierze konkurecję ale jak chce polatać również w dzień to musi wybrać coś mocniejszego czyli - mój produkt.

 

- kanapka w tak trywialnym urzadzeniu to troche przerost formy nad trescia

To jest na zasadzie opcji. Jak chcemy oświetlić tylko model bez żadnego sterowania to potrzebujemy płytki ze stabilizatorami prądu na ledy,

jak będziemy potrzebować coś więcej to możemy dolutować płytkę z procesorem do wyjść PWM i szafa gra.

 

- 6 kanalow do sterowania tez troche duzo

 

NAVI RED, NAVI GREEN, STROBE, STROBE TAIL, BECON, LANDING

 

aby mniej więcej odbić realizm każde z tych światem wymaga osobnego sterowania - stabilizatora/kanału

to nie jest stabilizator napięciowy np5V tylko prądowe

 

chcesz na tym zarabiac a idea/wykonanie/funkcjonalnosc niekoniecznie trafione.

Prototypy tak mają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki xader za zainteresowanie i cenne uwagi, wyznaje zasadę że każda pesymistyczna uwaga jest budująca :)

 

"(konkurencja ma gotowe sprawne kontrolery o większej funkcjonalności i zapewnie nizszej cenie)"

 

cała konkurencja bazuje na niskich prądach, jedna sekcja pasku składająca się z 3 diod ma 3x(15-17) lumenów czyli max 51lm podczas gdy ja osiągam z jednej diody 130lm i tu jest główna różnica.

Oczywiście wszystko w sferze gustu. Jak ktoś chce polatać samolotem to polata na elektryku ale jak potrzebuje większa adrenalinę to może polatać na większych spalinkach (nie jest tez tak do końca ale aby zobrazować :) ). Analogicznie jak komuś wystarczy latanie z oświetleniem późnym wieczorem to wybierze konkurecję ale jak chce polatać również w dzień to musi wybrać coś mocniejszego czyli - mój produkt.

 

- kanapka w tak trywialnym urzadzeniu to troche przerost formy nad trescia

To jest na zasadzie opcji. Jak chcemy oświetlić tylko model bez żadnego sterowania to potrzebujemy płytki ze stabilizatorami prądu na ledy,

jak będziemy potrzebować coś więcej to możemy dolutować płytkę z procesorem do wyjść PWM i szafa gra.

 

- 6 kanalow do sterowania tez troche duzo

 

NAVI RED, NAVI GREEN, STROBE, STROBE TAIL, BECON, LANDING

 

aby mniej więcej odbić realizm każde z tych światem wymaga osobnego sterowania - stabilizatora/kanału

to nie jest stabilizator napięciowy np5V tylko prądowe

 

chcesz na tym zarabiac a idea/wykonanie/funkcjonalnosc niekoniecznie trafione.

Prototypy tak mają :)

 

Jak dla mnie rewelacja, ważne że samemu można włożyć trochę pracy by zobaczyć efekty i w nieskończoność je poprawiać. Uważam, że modelarstwo to i majsterkowanie a nie składanie kitów i cieszenie się gotowcami z HobbyKing. Jaka jest całkowita waga tej "konstrukcji" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba kupować w Chinach, polscy producenci też są w stanie wykonać dobry moduł oświetlenia:

 

http://techair.pl/index.php?/Elektronika-RC/Pro-Light-AIR.2-sterownik/flypage.pbv.v5.tpl.html

 

Osobiście sprawdziłem i polecam, posiada duże możliwości programowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.