Skocz do zawartości

PZL-37 Łoś 1:6


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Do 3 razy sztuka , ale u mnie to wychodzi do czterech...

Jednak tym razem trochę bardziej się przyłożyłem , przestudiowałem wszelkie błędy z poprzednich moich konstrukcji i doszedłem do wniosku ze146cm to stanowczo za mało jak na tak piękny model.

298cm mi zdecydowanie lepiej pasuje.

A poważnie to narysowałem nowe plany od podstaw z uwagą śledząc każdy szczegół na zdjęciach jak i na planach w tym klapy,sloty i oryginalne "zawieszenie" czy podwójne stery wysokości i tym podobne detale które w skali 1:12 nie bardzo mi się chciało robić.

Na razie mam wycięty centropłat .

Jutro postaram poskładać się to na sucho i wrzucić fotkę.

Na ile wyjdzie makieta , nie mam pojęcia , mam chęć przynajmniej na porządną poł-makietę z plusikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na szybko złożony centropłat .

Teraz rozłożony znowu na czynnik pierwsze i wycinam brakujące otwory (kilka uciekło w tym kilka ulżeń. ale to nie problem )

oraz to co było mniejsze niż frez 2mm czyli klapy.

Musze jeszcze przygotować miejsce pracy .czyli stół na całe skrzydło , bo będę je składał w całości a potem tylko odetnę połówki za gondolami.

Powoli będę aktualizował postępy prac fotkami .

Odnośnie wyposażenia to mam zamiar wstawić 2 silniki boxery RCGF 53cc do tego 500-700 zbiornik paliwa x 2

http://www.hobbyking.com/hobbycity/store/__11973__5_5HP_53cc_Twin_Cylinder_Gas_Engine_.html

do tego podwozie elektryczne

http://www.electron-retracts.com/products/retracts/er-40.html

reszta to 14 serw od 4 do 12kg Hitec

Tylne podwozie będzie robione ręcznie, co mnie na razie przeraża .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, nie obciążone żeberka proponuję zrobić z ażurowanej balsosklejki 3mm (nie ma już tej 2,6mm) .Na zdjęciach wygląda na to że wszystkie są z brzozówki. Jak byś potrzebował rur z duralu lotniczego to daj znać , coś jeszcze zostało z konstrukcji lotniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieobciążone są z 2mm więc będą tylko trochę cięższe niż balsosklejka .

Z brzozowej sklejki będą jeszcze wręgi kadłuba i chyba tyle (2 i 3 mm w zależności od miejsca użycia).

Centralna część jest trochę przewymiarowana ,ale 2 silniki , podwozie, elektronika , w sumie 70% masy modelu będzie w tej części więc sobie pofolgowałem.

300g mnie nie zbawi .chyba :)

 

Rura przydała by się jak najbardziej , bo to "dural" z Tabalu.

Ale jeszcze lepiej przydała by mi się rura 32 nawet tylko na wypożyczenie na złożenie skrzydła potem oddam.

.

 

Problem mam ze skrzydłami .

Na jednych planach to co jest poza centropłatem ma wznios , na innych nie i dupa blada.

JA robię wersję ze wzniosem , bo korzystam z planów z książki "plany modelarskie 100 ŁOŚ".

Ale nie mam pewności, bo zdjęcia są tak nie jednoznaczne że można wywnioskować obie wersje (jakby robili oryginał " jak wyszło ")

A waszym zdaniem ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planach z książki wygląda to tak.

Wcześniej się nie spotkałem z takim wzniosem skrzydła na planach , ale też wcześniej nikt nie zrobił tak bogatej i dobrej biografii Łosia...post-10-0-13114700-1347790013.jpg

No i jestem w kropce . idę przeglądać fotki , może znajdę taką na której będzie widać wznios lub , że jest prosto.

Zwróćcie uwagę , że nawet blachy narysowane są pod kątem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W książce J. Cynka p.t. Samolot bombowy PZL-37 Łoś są umieszczone rysunki W.B. Klepackiego, na których Łoś ma wznios końcówki skrzydła, ale w książce A. Glassa, już tego wzniosu nie ma. Nie ma też na rysunkach Benedykta Kempskiego publikowanych jako wkładka w Modelarzu. Modele plastikowe w skali 1:72 i 1:48 też nie mają wzniosu. Góra skrzydeł jest płaska.

W Mielcu robią makietę Łosia. Nie wiem z jakiej dokumentacji korzystają, ale zawsze możesz się dopytać. Na zdjęciach widać brak wzniosu. Masz link http://epmlspotters.pl/1/3/5595/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PZL-37 A/B Łoś nie posiadał wzniosu końcówek płata co jest wyraźnie widoczne na fotografii z Narodowego Archowum Cyfrowego:

http://audiovis.nac.gov.pl/obraz/90506/284ffcf5ec39d2c1e942c739c5ca52ba/

Dodatkowo, wznios płata podniósłby stateczność poprzeczną samolotu ale osłabiłby skutecznosc lotek (które i tak były mało wydajne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znalazłem coś takiego i chyba to co jest w książce to profil skrzydeł ale w locie.

Dołączona grafika

Dobrze że jeszcze nie wycinałem żeber wszystkich , a w centropłacie mam do wymiany tylko te dwa zewnętrzne więc trochę rysowania i będzie płat prosty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla świętego spokoju nałożyłem konstrukcje 3d na Twoje zdjęcie "stan_m" i zrobiłem minę jak "O" w mordeczkę ...

Nie dało się nałożyć płaskiego skrzydła, mimo wielu prób , zmieniani perspektywy (obiektywu) ,zaś ze wzniosem bez najmniejszych problemów spasowałem skrzydło z kadłubem z tym samym na obrazku w 3 minuty !.

 

Zostawię ten delikatny wznios ze planów z książki .

 

Edit:

Muszę napisać , że o ile ze zdjęć wyglądało to strasznie , to ukończony Łoś z Mielca robi niesamowite wrażenie .

Nie jest to idealna makieta Łosia .

Nadal uważam że można było pewne rzeczy zrobić lepiej, oceniając jako makietę i wierność detali , ale i tak całość jest niesamowita.

Wszystkich których mogła moja poprzednia wypowiedź "Łosio-podobny" urazić , serdecznie przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce jest wykonywana makieta łosia w skali 1:1 i jak ją ostatnio widziałem była mniej więcej na podobnym poziomie wykonania jak na zdjęciu robertusa. Może warto byłoby przy tak ambitnym projekcie zobaczyć pierwowzór? Nie wiem jak wyglądałaby kwestia udostępnienia planów z ich strony, ale może?

 

Jeżeli autor byłby zainteresowany w wolnym czasie mógłbym "zasięgnąć języka w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elmichal

wszystko co możesz zdobyć może być wykorzystane bez wahania :)

robertus

na tym zdjęciu wygląda na prosto ,ale jest tak dziwna perspektywa ze nie wpasowałem 3d modelu w to ,nie mam takiego obiektywu .

Przeleciałem jeszcze kilka zdjęć i mniej więcej połowa ma wznios a połowa nie , kompletny obłęd.

na razie to zostawiam , mam stery do wycięcia ,tam przynajmniej nie ma takich niespodzianek.

Wcale bym się nie zdziwił jakby po prostu były dwie wersje :angry:

baziu123

nie wiem gdzie jeszcze są dostępne elektryczne podwozia. w hobby kingu są ale do "elektryczków"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.