Skocz do zawartości

F 15 z zestawu GWSa (2xEDF) (+Video)


Rekomendowane odpowiedzi

Pomysłów na nowy model z podwójnym napędem tunelowym od dawna miałem kilka, a najbardziej podobały mi się różne niemieckie "wunderwaffe".

Jednak z braku czasu i nieumiejętności wykonania porządnego tunelu, zdecydowałem sie na prosty i tani zestaw w celu poszerzenia doświadczeń z elektrycznymi turbinkami (teraz już pewnie coś powyżej 300W mocy "włożonej").

W grę wchodziły zestawy FSK, Alfa Model i GWS.

Czeskie styropianki są ładne, ale chyba trochę za delikatne na eksperymenty.

Ponieważ miałem kilka modeli GWSa, a wszystkie bardzo dobrze latały postanowiłem iść tym śladem.

Na ścianie (nawet w całości) wisi sobie A10 napędzany 2xEDF55 z Feigao 2040 Kv3200.

a10a.jpg

Opis i filmy tutaj: http://alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=4126&postdays=0&postorder=asc&highlight=a10&start=0

 

Pomyślałem czemu nie spróbować któregoś z nowych zestawów GWSa.

Tylko Me262, czy F15?

Ponieważ cena była identyczna, to wybrałem większy kawał styropianu :]

 

W Airhobby kupiłem GWS-15, czyli coś podobnego do F15 Eagle.

Dane wg producenta:

Długość: 1050mm

Rozpiętość: 900mm

Pow. nośna: 23.9 dm2

Waga: 850-1000g

Obc. pow. nośnej: 35.5-41.8 g/dm2

Napęd:

2xEDF64 z 2028 (Kv3900) lub BL3008/16T i śmigło HD9050x3

Zasilanie: lipol 11.1V 1.3-1,8Ah (>15C)

 

Model w drodze, więc jeszcze trochę danych odnośnie proponowanego napędu.

Turbinka EDF64 z wirnikiem 2640x6 wg GWSa ma następujące parametry przy napędzie silnikiem 2028 Kv3900 (nazwa silnika powinna być raczej 2040 ewentualnie 2045, ale może gdzieś być pomyłka):

-zasilanie 11,1V prąd 10,8A obroty 28400obr/min ciąg 301g (moc dostarczona 120W)

=zasilanie 14,8V prąd 16,2A obroty 35800obr/min ciąg 508g (moc dostarczona 240W)

 

Moja chińska turbinka (wymiarowo EDF64, ale bardziej pancerna) przy zasilaniu z 3 lipoli i silniku HXT2445 Kv3800 łatwo pożera ponad 30A.

Tak więc dostarczyłbym do napędu modelu ponad 700W :mrgreen:

Niestety, mimo 4 krotnego dorabiania piast, nadal ma bicie i chyba nic z niej (z nich, bo mam dwie) na razie nie będzie :(

 

(cdn kiedyś powinien nastąpić)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
chodzi Ci o dorobienie piasty na wał silnika żeby zamontowac wentylator??

Tak, mam problem ze współosiowością i pasowaniem otworu fi 2mm na oś silnika Piasta

Nie mam takiego rozwiertaka, po wiertłach jest za ciasno, albo za luźno.

Jednak w komplecie F15 były piasty do EDF64, to może podpasują, a jak nie, to odezwę się na PM.

 

link do zdjęć w sklepie

Było tylko jedno, ale teraz nie ma tego towaru wcale :?

 

Ale mam już model, to może pierwsze wrażenia po wyjęciu z pudła.

Właśnie pudło, a nie pudełko jak w przypadku innych GWSów.

W środku tradycyjnie wszystko co potrzeba: elementy styropianowe modelu, przeźroczyste wytłoczki, 2 "ramki" plastikowych drobiazgów, kilkanaście większych plastików do mocowania skrzydeł i stateczników, 2 turbinki, kółka z wygiętymi goleniami, rurki węglowe, śrubki, instrukcja, kalkomanie wodne, klej i plastelina.

Nowością są dla mnie przdłużacze serw, przedłużacze zasilania (trochę cienkawe) i zupełnie inne rozwiązanie popychaczy.

Czego brakuje?

Mogliby w końcu zacząć robić i dodawać do zestawów figurki pilotów.

 

f15b.jpg

Na fotce jest instrukcja formatu A4 dla porównania wielkości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popatrz czy jest szansa na zamontowanie chowanego podwozia

Raczej nie widzę takiej potrzeby ani możliwości, ale to pewnie z powodu ogólnie złego nastroju.

 

Dzisiaj zrobiłem porównanie turbinek (EDF64 z zestawu i chińskiego Haoye 2,5").

GWS jest krótszy, delikatniejszy, mniej sztywny, ale i lżejszy (grubość ścianek obudowy, łopatek, mocowania silnika 2-3x mniejsza).

Piasta GWSa też na oko kiepsko wykonana (ma wyczuwalne luzy), a konstrukcja turbinki wiotka i widać, że była projektowana pod zastosowaniem silnika szczotkowego.

f15c.jpg

f15d.jpg

 

Po uruchomieniu, GWS momentalnie obtarł sobie łopatki i żaden pomiar się nie udał.

Chyba ze strachu za mocno ścisnąłem obudowę, bo było "lekkie bicie" co w praktyce oznaczało konieczność zamknięcia oczu i odwrócenia głowy przy dodaniu gazu na max.

Teraz mam niewyważony napęd GWSa i nierozwiązany problem napędu Haoye :evil:

f15e.jpg

 

Prace nad modelem stoją do momentu rozwiązania tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu, GWS momentalnie obtarł sobie łopatki i żaden pomiar się nie udał

 

Ostatnio stałem się posiadaczem F16 (prawie taki sam jaki opisuje n6210), kupiłem w komplecie z chińskim EDFem (SF-1028). Straszne badziewie. I tu łaptki także obcierały. Zrobiłem tak - zamontowałem wirnik we wkrętarce i "przejechałem się" po papierze ściernym. Potem podobnie jak Ty - głowa odwócona i gaz "do dechy" - na razie wytrzymał :)

Na początku - jak zobaczyłem jakość tego EDFa - chciałem kupić turbinkę Vesafan - no ale to dość poważnie podwyższa koszt tej zabawki. Jedno jest pewne - gdyby chciało się trochę mocniej "pocisnąć" turbinki to trzeba zrezygnować z chińskich :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne - gdyby chciało się trochę mocniej "pocisnąć" turbinki to trzeba zrezygnować z chińskich

Niestety to chyba prawda.

 

Podobnie mam z tym moim nieszczęsnym P51.

Niby taki duży, fajny, z zapasem mocy... a tylko kołpak mu trochę drży.

No i nie lata; boję się dać gazu żeby mi czegoś nie rozwalił :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert jaka cena jest tego zestawu? Jest jeszcze gdzieś dostępny w Polsce?

U Norberta w Airhobby prawie zawsze GWS było najtaniej (Tower Hobby był kiedyś tańszy i tam kiedyś chętnie kupowałem GWSy; ale przesyłka podrożała, dolary staniały i już się nie opłaca).

Ta sterta styropianu (oraz dodatki) i dwie turbiny to tylko 199zł :arrow: naprawdę bardzo tanio.

Niestety, pewnych ograniczeń nie da się przeskoczyć.

Miałem na to ochotę, ale trudno, polatamy sobie trochę wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, widocznie ja miałem szczęście... moja chińska skąd inąd turbinka jest bardzo solidna w porównaniu do takiego EDF-55 GWS-a na przykład. Niestety tylko taką mam, ale i tak wygląda, że jakbym EDF-55 rozpędził jak tą z zestawu to by pogubiła łopatki.

A w EDF-55 miałem dokładnie taki sam przypadek jak Hubert - scisnąłem ją trochę mocniej

- żeby mi nie uciekła - i obtarłem łopatki. Na szczęście nie bardzo i po usunięciu drobinek dalej jest OK.

Niestety Vesa i jej podobne węglowe są bardzo drogie w porównaniu do ceny modelu :( ale często są ręcznie robione (przynajmniej częściowo) - pewnie stąd cena.

 

Jak ktos jest zainteresowany ta jest sprawdzona (46tys RPM - na mierniku).

http://rc-castle.com/shop/product_info.php?cPath=70_79&products_id=578

 

eth550.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena całkiem przyzwoita. Szkoda tylko że turbinki tak badziewne co mnie szczerze dziwi bo taki silnik (3900kv) poleca sam producent :!:

 

Dane ze strony GWS

 

EDF-64X6 (3900KV)*2

 

Volts (v) Current Draw Thrust

 

 

7.4V 12.1A 269G

11.1V 21.6A 556G

14.8V 31.8A 830G

 

Oczywiście tyczy się to dwóch turbinek.

 

Sterowanie hubert to tylko sterolotki? Ile to wszystko waży? (płatowiec z dodatkami + waga turbinki bez silnika)

 

Czekam na dalszą relację i więcej fotek ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taddy, ale przy turbinach prawie każdy milimetr ma znaczenie.

Średnica zewnetrzna, średnia wewnętrzna, skok i co najważniejsze straty związane z jakością wykonania.

 

Dzisiaj napęd GWSa pobierał mi od 18A przez 32A do 24A - przy pomiarze "w górę drąga" ciągle zmieniały się odczyty pradu :)

Przy ustalonych obrotach prąd zmieniał się w zależności od "drgań" napędu.

Najgorsze są przejścia przez cały zakres obrotów - zauważyłem, że im proporcjonalniej rośnie prąd w stosunku do wzrostu obrotów, tym bardziej stabilny jest napęd.

Wszelkie zakłócenia to znak, że napęd nie jest wyważony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby jasność była to mój GWS jest wyważony i nic nie drga :) niestety nie wkręcałem go na więcej niż 20tys RPM bo silnik na to nie pozwala.

Ani przy EDF-ie z F-16 ani przy GWS-ie nie zaobserwowałem nieliniowości we wzroście prądu.

Niestety w EDF wchodzę powoli i od dośc niedawna i jeszcze duuuuużo wody upłynie zanim jako tako poznam właściwości tego napędu.

Niemniej bazując na tym co mam obecnie nie zgodzę się z jednym stwierdzeniem, że napędy tunelowe nie latają :) A tak stwierdziło sporo kolegów jak oświadczyłem, że kupuję F-16 :) (dumnie brzmi :) ).

 

A tak poza tematem - może ktoś mi wyjaśni czemu jak tylko zaczynam rozmowę o budowie modeli z tym napędem z modelarzami "starszej daty" (choć nie tylko) to słyszę, że zaczynam następny projekt z serii "nepoleti" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak tak poczytałem o problemach z wyważaniem, biciem i ściskaniem :shock: , to jednak pozostanę przy swoim weteranie, na którego materiał kosztował ok.25,00zł(styropian,balsa,klej,pręt węglowy) i lata do dziś, czyli II sezon. Na górze i tak śmigiełka nie widać. Wprawdzie to nie f16 tylko 18 ale też "F" :wink:

Pozdrawiam, Krzysiek

28-10-2007%20002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.