Skocz do zawartości

Kolejny Dlg - Grot z sklepekspert ;-)


malinn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jako , że dlg podoba mi się coraz bardziej i bardzo chciałbym nauczyć się latać w termice nabyłem modelik jak w temacie.

Mam dotąd zuni 1,2m dlg ale bez steru kierunku i ma jakieś 19-20g/dm2. Nauczyłem się tym modelem rzucać dlg , jadnak w termikę średnio się nadaje bez sk i z wagą 330g ;-)

Moge za to powiedzieć że jest idealnym wymiataczem na zbocze , petle bęczki i lot na plecach nie stanowi problemu...

 

Wróćmy jednak do GROTA. Paczka dotarła do mnie zdezelowana bo szła zakichaną Pocztą polską. Model jednak był cały co świadczy o tym że Pan A.Siama go dobrze zapakował. Po wyjęciu z kartona ukazało się takie cuś:

 

img7946gv3.jpg

 

img7949az9.jpg

 

To co widać waży koło 205g.

 

statecznik poziomy - 7,7g

 

pion - 6,3g

 

lewa połówka - 70,5g

 

prawa - 70,4g

 

kadłub - 21,3g

 

akcesoria - 10g

 

Kadłubik okazał się trochę niedopracowany i go zareklamowałem (był to jeden z pierwszych które wyszedł z nowej formy).

 

Reklamacja została uznana i został mi odesłany pełnowartościowy z pewnym gratisem :D

 

Widać twórca modelu poważnie i uczciwie traktuje klientów i dba o ich zadowolenie co mnie bardzo ucieszyło. Duży plus za uczciwość i szbybką odsyłkę bez żadnych kosztów.

 

Znając moje zdolności do wbijania modelu w glebę aż po sam płat :P postanowiłem kierować się wytrzymałością jako piorytetem, wagę zostawiając na drugim planie. Miałem już pewne doświadczenia z bobolinkiem (który finalnie ważył po klejenich 365g, zuni wzmocniłem odrazu i nic nie przytyła bo nie pęka) Nie zamierzam też latać na zawodach. Wzmocniłem dziub i kadłub tkaninką oraz natarcie ogona , gdyż wiem że będe latał w trudnych warunkach - wysoka trawa i krzaczki , drzewka stąd wole mieć ciut cięższy model ale bez ogona wyglądającego jak rzocha-brzeszczot.

 

Gdybym założył że model ma być super lekki i latać tylko na płaskiej trawie spokojnie obeszło by się bez tych wzmocnień ale wiem że tak nie będzie ;D

 

W paczce było prawie wszystko by zbudować maszynę. Zbrakło tylko - kołka centrującego - klejanego w płat , który bez większych problemów zrobię z wiertła fi 3,5mm, oraz tulejki pod śrubę mocowania płata z którą też sobie poradziłem , myśle że z dobrym efektem.

W zestawie poza tym była tkanina na wzmocnienia ,łączenie płata, kołek z wegla - płaski , aż po nić kewlarową którą producent zalecił jako napęd sterów.

 

Jako, że nie zależy mi na super mega małej masie , gdyż model będzie latał głównie na zboczu (których to mam wkoło Bydgoszczy od wyboru do koloru ;-) ) i z nich właśnie wkręcał będę termikę - założe mu bowdeny 0,35mm lub nawet zwykłe. Nitki się boję jak ognia i nie ukrywam, że strach mnie oblatuje na myśl montowania 0,35mm ale zobaczymy....

 

Planuje zasadzić do niego takie oto wyposażenie:

 

Rex 5mpd

4x serwa ts1118

aku - 4xaa 900mah camelion 54g (wejdą w kadłub bo już sprawdziłem) pakiet spory ale zmierzam pobić mój rekord latanka na zboczu bez lądowania który obecnie wynosi 2,5godzinki. Z lżejszym pakietem mało to możliwe.

 

Całą budowę postaram się pokazać na forum , aż po obloty i filmy z lotów jak Bozia pozwoli.

 

Już na początku budowy chciałem bardzo podziękować za bardzo cenne rady i uwagi RAFAŁA.B którego to niepokoiłem bardzo często na p.w. i myślę jeszcze nie raz się zasięgnę jego rady.

Serdeczne dzięki Rafał :)

 

Na chwilą obecną mam wklejoną rurkę w kadłub i wykonaną tulejkę której brakowało.

 

Opiszę może jak wykonałem tulejkę którą zamierzam wkleić w płat w miejsce gdzie będzie śruba mocująca. Próby były 3 i ostatnia okazała się być udana.

 

Za namową Rafała postanowiłem dać se czasu i nic nie robić na chura. Tulejka została wykonan z tkaniny węglowej i rowingu węglowego by była lekka i mocna. Piorytetem było zero luzu między nią , a śrubą.

 

Wiertełko 3,5mm okleiłem zwykłą biurową taśmą (dobierając ilość zwoi eksperymentalnie i dlatego wyszła za 3 podejściem dopiero).

Na taśmę dałem epidian i na to nawinęłem tkaninkę 45g/m2, na tą tkaninkę nawinęłem potem rowing wszystko dobrze przesączając żywiczką. Potem by nie dostało się powietrze owinęlem całosć skrawkiem foli z reklamówki z biedrony ;-).Zadziałało i tulejka wyszła niemal idealna bez powietrza. Na to znów nawinęłem tkaninkę by ścianki miały te około 2,5mm. Gdy wszystko wyschło na beton zdjęłem na siłę z wiertła laminacik (oczywiście nakładałem go na chwyt wiertła a nie tam gdzie jest ostrze). W ręce została mi tulejka z taśmą w środku. Zwinęłem taśmę w palcach i wyciągnęłem bez większych problemów z tulejki.

Wynik tych prac wyszedł nadzwyczaj pozytywny dlatego się to opisałem po kolei. Tulejka jest mocna, bez luzu ( zrobiłem ciut ciasną ale po włożeniu jej w wietrkę i przetoczeniu pilnikiem iglakiem uzyskała idealne pasowanie z śrubą). Teraz to co najlepsze - waży ona 0,5 g a myślę że jeszcze obetne z niej 1/3 lub nawet 1/2 więc waga zamknię się w około 0,3 g ;D

 

img8071qy1.jpg

 

img8074jo3.jpg

 

 

Teraz zabieram się za włożenie serw, nadanie wzniosu płata oraz wykonanie łączenia.

 

Najpierw jednak musiałem skorygować wychylenia lotek w górę , bo wychylały się tylko 1cm w górę. Postanowiłem wyszlifować delikatnie to do wychylenia 22mm. Udało się to zrealizować papierem ściernym na linijce dbając o to by nie przetrzeć zawiasu z laminatu.

 

img8078ue3.jpg

 

img8079dz6.jpg

 

img8080uw5.jpg

 

Powstał jednak mały problem. Jako że szczelina jest z góry płata wygląda co conajmniej średnio. Jako że estetą raczej nie jestem ale zależy mi bardziej na osiągach bo wizualnie mnie to nie razi. Myślę że taka 3mm szczelina przy tak gładkim płacie będzie powodować niepotrzebne opory - zmiejszając prędkość modelu i siłę nośną.

 

Proszę o podpowiedź ekspertów jak sobie z tym poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A więc tak: Linki jak dla mnie to same problemy lepszy jest drut.

 

Szczelinę można zakleić taśmą tzn na połowie szerokości taśmy klejącej naklejamy taśmę tak aby na połowie szerokości taśma była gładka a na drugiej połowie był klej lub po prostu przykleić normalną folie tez powinno działać. Tylko żeby nie było niedomówień taśmę przyklejamy na skrzydło a po lotce ma się ona ślizgać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kadłubik okazał się trochę niedopracowany i go zareklamowałem (był to jeden z pierwszych które wyszedł z nowej formy).

 

Reklamacja została uznana i został mi odesłany pełnowartościowy z pewnym gratisem :D

 

mysle ze przy cenie takiego zestawu ponad 700zl nie powinno byc mowy o żadnych niedopracowaniach, i nalezaloby oczekiwac ze wszystko bedzie pierwsza klasa zaraz po wyjęciu z pudełka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze przy cenie takiego zestawu ponad 700zl nie powinno byc mowy o żadnych niedopracowaniach, i nalezaloby oczekiwac ze wszystko bedzie pierwsza klasa zaraz po wyjęciu z pudełka :)

 

A ja uważam inaczej bo cena jest naprawdę mała i małe niedoróbki mogą być. Przy takim modelu trzeba spędzić troszkę czasu by był on dobrej jakości. w porównaniu do Longshota, Grot bije go na głowę dokładnością wykonania (mówię tu o modelach tymi co lata Pan Siama na zawodach, które macałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A ja uważam inaczej bo cena jest naprawdę mała i małe niedoróbki mogą być. Przy takim modelu trzeba spędzić troszkę czasu by był on dobrej jakości. w porównaniu do Longshota, Grot bije go na głowę dokładnością wykonania (mówię tu o modelach tymi co lata Pan Siama na zawodach, które macałem).

 

Jestem pełen podziwu i cenię Cię za twą niebywałą bezstronność w ocenie budowy modeli.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz Różański.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można jeszcze inaczej . Usunąć styrodur na szerokość 8-10 mm z płata włóaściwego . W szczelinę wkleić pasek balsy 1-2 mm łączący górne pokrycie z dolnym . Na lotkę nakleić taśmę klejącą tak by wystawała 5-7 mm poza krawędż . Zmyć acetonem klej z wystającej częśći taśmy i delikatnie wprowadzić taśmę w wykonany otwór w skrzydle . Zero szczeliny , zero zawirowań . Wychylenia lotki w dół nie mogą powodować wyskakiwania taśmy ze skrzydła właściwego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zostawienie tej szczeliny, tak samo jak pofalowanie powierzchni w miejscu wklejenia weglowego dzwigara (widac dokladnie na oswietlonej fotce) bedzie powodowalo zturbulizowanie oplywu plata w warukach pracy zblizonych do krytycznych, czyli w skrucie znacznie obniza doskonalosc aerodynamiczna płata. I jezeli chodzi o cienkie profile szybowcowe, sa one duzo bardziej narazone na wplyw tego zjawiska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol

Usunąć styrodur na szerokość 8-10 mm z płata włóaściwego

 

Tylko jak to zrobić żeby nie spaprać. Może jakieś fotki? znacznie by to ułatwiło , chyba ze to tajemnica ;-)

 

Wygląda na to że trzeba się tej szczeliny pozbyć koniecznie.

 

tak samo jak pofalowanie powierzchni w miejscu wklejenia weglowego dzwigara (widac dokladnie na oswietlonej fotce)

 

Tego chyba już się nie da pozbyć, myślę że i z tym polata dobrze. Nie widziałem żadnego modelu z zawodów , więc nawet porównania nie mam :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalezaloby oczekiwac ze wszystko bedzie pierwsza klasa zaraz po wyjęciu z pudełka

 

Tak też oczekiwałem , dlatego zareklamowałem i na szczęscie zakończyło to się pozytywnie.

 

Dziękuję za foty maskowania szczeliny na maila. Widać na nich że taśma idealnie kryje tą szpare. Jednak więcej szczegułów nie widać bo to przeźroczyste.

Jednak dalej nie wiem jak to zrealizować. Rozumiem że taśma przyklejona jest do lotki i wchodzi pod laminat płata?

Gdzie wkleić tą balsę i jak ? Może jakiś rysun - zeskanowany nawet odręcznie jak krowie na rowie :wink:

Proszę o wyrozumiałość bo musze sobie z tym poradzić.

Z drugiej strony dziwię się czemu taki płat odrazu nie ma szczeliny z dołu płata lub czemu nie jest to tak idealnie zrealizowane jak w falconie 2m za podobne pieniądze. Tam też laminat i łączenie idealnie z balsy na półokrągło jest .Napewno chodzi tu o wagę. Jednak tak czy tak trza to zamaskować , a i waga wzrośnie tak czy tak :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasek balsy należy przykleić pionowo na końcu w szczelinie w skrzydle , może go i nie być pewnie bo laminat pokrycia skrzydła jest dość sztywny . Zgadzam się , że to powinno być już zrobione w modelu , a nie zostawiona szczelina . Postaram się narysować co i jak .Kolegę Malina poproszę o adres zwrotny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie folia tylko taśma samoprzylepna jak pisałem wcześniej , a robota na kilka minut.Balsy można nie wklejać i też powinno być ok. Stateczniki mam bez balsy zrobione , tylko cieniutka szczelina co by się taśma samoprzylepna chowała .W mim modelu taśma wytrzymała 3 sezony , obecnie zrobila się krucha i miejscami została wymieniona .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.