Skocz do zawartości

Citabria-Decathalon Gigant RC


balcerseb88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozdrawiam pozwolisz że opisze znane mi i co ważne latajace modele oraz ich wyposażenie

wicherek gigant zapewne wszyscy go widzieli w wilczych laskach 4,4m waga 18kg silnik 45ccm chińska piła spalinowa moc ogromna 2,2KM

serwa standard nie wspomnę o firmie ,odbiornik standard instalacja elektryczna podstaowa ,model lata od 3 sezonów intensywnie wyonał naprade sporo lotów .

Drugi model to RWD5BIS 3,8m 19kg do lotu silnik 50ccm 5,2KM RCGF modelarski ale tani nawet bardzo wyposażemnie serwa hitec 5,5kg i 7,5kg instalacja elektryczna podzielona osobny pakiet na odbiornik osobne pakiety na serwa rozdwojone zasilanie żeby przez odbiornik nie płynoł duży prad pobierany przez serwa aparatura hitec optic 6 2,4GHz model wykonał już kilkaset lotów pokryty koweeralem pomalowany zwykłą farbą dekoral na rdze.

Są to modele w których nie ma specjalnego wyposażenia i w pewnym sensie przeczą opinii że giganty muszą mieć bardzo drogie wyposażenie.

Modele te latają powoli raczej rekreacyjnie wiec siły które występują na sterach są niewielkie i serwa które zostały użyte zupełnie wystarczają.

Byłbym zupełnym ignorantem twierdząc że wyposażenie i jakość użytych elementów nie ma znaczenia lecz można zawrzeć w kompromis .

Jeszcze raz podziwiam prace i wysiłek włożony w budowe sam wiemile to kosztuje bo też zajmuje się gigantami pozdrawiam wszystkich kolegów modelarzy .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Byłbym zupełnym ignorantem twierdząc że wyposażenie i jakość użytych elementów nie ma znaczenia lecz można zawrzeć w kompromis .

Jeszcze raz podziwiam prace i wysiłek włożony w budowe sam wiemile to kosztuje bo też zajmuje się gigantami pozdrawiam wszystkich kolegów modelarzy .

 

I ja właśnie ten kompromis postaram się zawrzeć :))

 

Edit. A czy nie przypadkiem to ten RWD który sie troszeczkę potłukł a zlocie ?? Taki srebrny ??

 

A teraz dalsza budowa

w wolnej chwuli dokonczyłem stery poziomego

post-158-0-77217600-1351751828.jpg

 

Oraz dokończyłem laminowanie owiewki

Opisze krótko jak to robiłem możne któryś z kolegów zrobił by inaczej i podpowie na przyszłość :)

A wiec tak forma ze styropianu oczywiści wyrzeźbiona do danego kształtu na to szpachla a dokładnie CEKOL c40 taki co się kładzie na ściany w domu przycieramy zeby było gładziutkie odpylamy i nakładamy tkaninę szklaną przesączoną żywicą ja użyłem tkaniny 48g/m2 bo tylko takie miałem i żywicę epidian e53 Podejrzewam ze 80g/m2 była by lepsza. Nałożyłem 6warst i teraz pytanie czy to nie za mało ?? Miałem zamiar nałożyć 8 ale zabrakło mi żywicy

Po wyschnięciu styropian wydłubuje oraz "wypalam" rozpuszczalnikiem nitro potem owiewkę do wody żeby rozpuściła sie szpachla (cekol) ponieważ zdarza sie ze nie chce odejść od tego laminatu i mamy gotowa owiewkę oczywiście pozostaje jeszcze szpachla podkład i lakier.

Może znacie inne sposoby laminowania bo ja to robiłem drugi może trzeci raz w życiu i specjalista od tego nie jestem ale jakos wyszło

 

post-158-0-78214600-1351751839.jpg

 

post-158-0-26332000-1351751850_thumb.jpg

 

post-158-0-83554800-1351751856.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam to prawda opisałem moje rwd5 bis który w zeszłym roku trochę się poturbował odbudowa trwała kilka miesięcy ale poleciałem na zlocie wicherków od tego czasu wykonałem naprawde sporo lotów nie jest to może rakieta ale lata zachowuje się w powietrzu jak motoszybowiec nie chce lądować bardzo długie podejście do lądowania trzeba się do tego przyzwyczaić ha ha

Gdybyś chciał schemat mojej instalacji elektrycznej to podesle schemat sprawdza się w 100%

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

użyłem tkaniny 48g/m2 bo tylko takie miałem i żywicę epidian e53 Podejrzewam ze 80g/m2 była by lepsza. Nałożyłem 6warst i teraz pytanie czy to nie za mało ??

 

 

Za mało i to stanowczo. Dokup tkaninę 110g/m i dołóż co najmniej 3 warstwy. Tkanina 48g/m to papierek o grubości 0,05mm. Nawet 6 warstw da grubość ok. 0,3mm. Na małe owiewki starczy, ale ty robisz model o rozp. 4metrów, więc owiewka też jest słusznych rozmiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wybaczcie mi że nie zamieściłem schematu lecz nie bardzo radzę sobie z nowoczesna techniką,wysłałem go do kolegi balcerseb88 i poprosiłem o wstawienie na forum .

Projekt instalacji jest tworem Kolegi z Areoklubu Poznanskiego Piotra Mciejewskiego był opisywany i publikowany w Modelarzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wstawienie schematu można go nieco przerobić i puścić jedną szyne zasilającą na ogon i od niej rozgałęzić zasilanie na poszczególne serwa ja tak uczyniłem w rwd5 .

W mojej piątce mam dwa niezależne pakiety zasilające serwa i odbiornik .

Bardzo ważnym elementem na którym nie można oszczędzać jest włącznik instalacji ten z pozoru prosty element jeżeli zawiedzie załatwi nam model na amen.

Ja stosuje włącznik mechaniczny solidnej budowy wprawdzie nie modelarski ale zdaje w 100% rade

przetestowałem również włącznik wysokopradowy firmy robbe-futaba ma dwa niezależne wejścia na pakiety oraz dwa niezalezne wyjscia do odbiornika jest on tak zrobiony że w przypadku jeżeli zawiedzie elektronika pozostaje mechaniczne połączenie oraz w przypadku uszkodzenia jednego pakietu działa nadal drugi .

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilanie dwoma niezależnymi pakietami które są zabezpieczone diodami prostowniczymi najprostsze i najpewniejsze rozwiazanie

stosował je i opisał jak podłączyć ŚP.p Jerzyk z OSTROWA W rc przeglądzie modelarskim przy okazji opisu budowy swojego paiperka giganta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasilanie dwoma niezależnymi pakietami które są zabezpieczone diodami prostowniczymi najprostsze i najpewniejsze rozwiazanie

stosował je i opisał jak podłączyć ŚP.p Jerzyk z OSTROWA W rc przeglądzie modelarskim przy okazji opisu budowy swojego paiperka giganta.

 

A może posiadasz gdzieś ten przegląd modelarski ?? chętnie bym spojrzał na ten opis albo któryś z kolegów przypomni jaki to numer gazetki

 

Prace troszeczkę zwolniły czasu na model troszeczkę mniej ale co dzień staram się coś nie coś ruszyć...

 

Forma pod pod kabinkę trzeba jeszcze przytrzeć

post-158-0-92033800-1352619624.jpg

 

Oraz zabrałem sie za szpachlowanie maski

Górna połowa juz prawie skonczona a na dolną tylko na niesiona szpachla

post-158-0-89405800-1352619630.jpg

post-158-0-41570100-1352619635.jpg

 

W miedzy czasie dokonczyłem stateczniki poziome

Jako naped serwo Hiteck 645mg

post-158-0-99433800-1352619639.jpg

post-158-0-78797000-1352619643.jpg

 

C.d.n...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam poszukam ten przegląd lecz instalacja jest prosta składa się np z 2 pakietów połączonych ze sobą równolegle w celu uniknięcia rozładowania jednego pakietu przez drugi w przypadku awarii stosujemy wpinamy do karzdego pakietu diode prostownicza np 6v na przewód np plusowy i to załatwia sprawe .

Jeżeli będziesz chciał naładowac pakiet to musisz odłączyć diodę.

Jest to najprostsze rozwiazanie bardzo lekkie pewne w działaniu a co ważne groszowe sprawy i w połaczeniu z tym schematem co tobie podesłałem tworzy barzdo prosty i nieskaplikowany menadzer zasilania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.