Skocz do zawartości

Zabawe czas zacząc ; ) DLG


Artur z kołobrzegu

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 45
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Piękna robota. Widze nie próżnujesz :)

 

Nie żebym cię pouczał , chcę dać rade. Wklej rurkę na żywicę na całej długości jak jest w kadłubie. Ja bym dał dokładnie na tą rurkę (tak aby przylegała do rurki na duzej powierzchni ) na tą sklejeczkę lub co lepiej deseczkę 6mm(przekładkową ) z balsy 3mm tak aby wchodziła na szerokość do kadłuba. Wkleic to na epidana i będzie beton. Można to dodatkowo owiążać nitką - cieńką.

 

Jest jeszcze jedno słabe miejsce w tym kadłubiku ( a do dlg musi być mocne) to miejsce od krawędzi natarcia płata właśnie aż po mocowanie rurki ogona. Wydaje się że kadłub mocno się schodzi i ma mały przekrój który może pęknąć. Warto by to było obejrzeć i jęsli nie wzmocniłeś (pisałes że wklejałeś gdzies balsę od środka) to tam dać choć z dwa sosnowe podłużnice lub doklejki z balsy od środka. Ten element jest niezamknięty (od góry ma dziurę) i jest przez to dużo słabszy niż by był zamkniętym prostokątem. Dlatego musi być mocne. Pamiętasz jak pekał kadłub w miejscu mocowania płata. Siły przechodzą przez płat już od niego pierwszego mocowania , przez kadłub aż na koniec ogona(przy wyżucie bo przy krecie to jest różnie) i tu powinno byc mocno :twisted:

 

Model zapowiada się Cacy więc warto go zrobić na dłużej niż ostatni bobol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę doklejeczkę u góry na pionie - dobra robota :lol: (tak się składa ze na moim tez taka jest ale z sosny 2x2mm).

 

 

 

Wydaję mi się tylko, że na za małej powierzchni zalaminowałeś pionowy (samo łaczenie z rurką).

 

 

Ta doklejeczka to lakier w szpreju :lol: Jaki ma sens robienie takich wzmocnień u góry statecznika ??

 

No fakt teraz go tylko wkleiłem na cyjanoakryl - żywica się skończyła ale ta cześć zostanie wzmocniona tak jak napisałeś :)

 

Dobry patent z tym laminatem wymyśliłeś :D z pewnością skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie doklejki na pionie, której jak sie okazało nie masz, ale spoko. Łączy ona włókna drewna , które idą równolegle i pionowo.

 

Doklejka taka dużo wzmacnia ale daje także opór aerodynamiczny. Miejsce raczej nie jest zbyt newralgiczne i raczej mało urazowe wiec raczej nie trzeba tam doklejki.

Ja jednak zrobiłem ale ciut inną głównie dlatego, że będe miał ster kierunku więc postawa jego mocowania powinna być mocna.

W twoim przypadku mogło by to uchronić przed pęknięciem przy lądowaniu cyrklem :wink: W bobolu też nie mam doklejki ale jest tam laminacik :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę już nad dźwigarami :D pierwotnie miały być zrobione z listewek sosnowych jednak wydaje mi się że niejest to najlepsze rozwiązanie z powodu wagi 8) Zastanawiam się nad dźwigarami lżejszymi czyli może coś z laminatem lub węglem... Wymyśliłem konstrukcję przekładkową opartą na listewce balsowej i dwustronnie oklejoną węglem na żywicę , niewiem jednak czy takie rozwiązanie będzie lżejsze od rozwiązania " sosnowego " :?: Co wy na to jakieś sugestie pomysły rady :?: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że nie warto inwestowąć w wegiel czy tkaninę szklaną dla płata który okleisz na taśmę. Aż tak bym się masą nie przejmował na twoim miejscu i dał sosnowe dźwigarki jak zwykle.

 

Widziałem już gdzieś w sklepie w sieci dźwigary z samego węgla takie np.2x10mm. Coś takiego to ewentualnie sens ma ale drogie raczej.

 

Jeśli oklejasz fornirem to bez dźwigara.

 

Widze płat masz spory to daj mu z 1,2m -1,3m i się już wcale wagą nie przejmuj.

 

Mój bobol ma 25g/dm2 a sam wiesz jak lata ,twój napewno będzie miał mniej niz te 25g/dm2 więc luzik :wink:

 

Masz cieciwe 17,5cm x 120cm daje ci to 21dm2 i tak jeśli masa ci wyjdzie :

 

400g to masz 19g/dm2

350g to masz 16,6g/dm2

 

Jeden i drugi wynik jest rewelacyjny jak dla mnie (przy moich 25g/dm2). Wkładaj sosne i będzie LUX TORPEDA

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po dłuższej przerwie spowodowanej pilną edukacją , prace nad modelem zostały wznowione . Płat został połączony, na środku zalaminowany , zrobiłem lotkimocowanie płata do kadłuba na dwie sróby plastikowe fi5 oraz krawędź natarcia i wstawiłem sosnowe dźwigary oraz serwa w płat ( mini konrady ) .Zrobiłem równiez balsowe zakończenia płata z balsy 4 mm .Kilka fotek

:D

img00035hx4.jpg

img00036mh1.jpg

img00044py8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie polatałem :lol: Model rozbity latał fajnie dobrze trzymał się w powietrzu był zwrotny i wysoko dawało się go rzycić dlg . Powodem kraksy był domniemam flatter skrzydła przy zbyt energicznym starcie dlg ,działo się to dosłownie w mgnieniu oka . Przy wyrzucie model poszedł ostro w dół i zanim zdążyłem chwycić za drągi było po ptakach . No cóż pora wyciągnąć wniosek z tego co się stało .Mianowicie skrzydła styropianowe oklejone taśma z dźwigarami sosnowymi nie nadaja się do modeli typu DLG są zbyt słabe i wiotkie co było przyczyną mojej katastrofy . Na modele dlg zwłaszcza przy starcie działaja bardzo duże siły o których działaniu sie dziś przeknoałem .

Tak więc po raz kolejny niemam czym latać :D ale będzie to mobilizacją do budowy kolejnego tym razem bardziej przemyślanego projektu :D

oto co zostało z bobolinka 2

img00001kr6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ojjjjj szkoda modelu duzo sie min nie nacieszyłes a szkoda :?

 

moze odbudujesz i loty z holu ? lub na wydmie albo cos ...

 

zresztą jakby kadłub był cały to było by lepiej a taraz jest zle :?

 

rób nowy model i to jak najszybciej i jak najlepiej :wink:

 

pozdrawiam :!:

 

ps. nie przejmój sie ja tez nie mam czym latac :lol: mam rozwalone ucho :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.