Skocz do zawartości

Skyray F4D pierwszy EDF - platforma testowa z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Właśnie, miałem się zapytać, bo nie wiem jak go wyważyć. Mam tylko wyważarkę do śmigieł, gdzie trzeba by turbine nałożyć na oś, która ma 3mm, a otwór na śrubkę mocująca jest mniejszy -2mm. Nie wiem czy to dobry pomysł powiększać ten otwór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie powiększaj otworów.. To niezdrowe dla turbiny, tak samo jak nawiercanie celem pozbycia się materiału.. Oststnio poczytałem na rcgroups jak wyważają metodą "zegara" (jakkolwiek by to nie tłumaczył - metoda bardzo dobra). Polega w skrócie na tym, że zaznaczamy na silniku punkt (najlepiej białym markerem) który nazwijmy to - jest punktem "zerowym". zaznaczamy też punkcik na wentylatorze i statorze - mają się pokrywać. teraz uruchamiamy silnik i kontrolujemy poziom drgań (niewywazenia dynamicnego). Teraz przestawiamy wentylator wzgledem statora i silnika (silnik wzgledem ustalonych punktów) o polożenie odpowiadające jednej godzinie (nie podaję kąta, bo trzeba by zmierzyc ;) ). Znów załączamy napęd i sprawdzamy poziom drgań.. I znów po wylączeniu zgrywamy punkty na silniku, i przestawiamy wentylator o kolejną "godzinę".. I tak do pełnego obrotu.. Oczywiście znajdziesz w pewbym momencie punkt najlepszego wyważenia.. Jest to procesz żmudnny, ale najtańszy i dośc precyzyjny.. Dla przykładu ja nie wyważałem samego wentylatora w swoim ChangeSun, a jedynie posłużyłem się tą wlaśnie metodą.. Wyszło znakomicie..! dobrze wyważony dynamicznie napęd daje przepiekny dźwięk.. nie wyje, nie rzęzi a pięknie szumi.. :) I nie generuje żadnych wibracji.. Oczywiście musisz pamiętać o wyważeni całości po zamontowaniu kołpaka..! Metoda ta sama, tylko przestawiamy sam kołpak metodą "zegara"..

myslę, że nie zagmatwałem za bardzo.. :) Polecam spróbować tej metody.. Będziesz szczerze zaskoczony.. :)

jak dotrę do pracy - porobię kilka fotek mojego napędu żeby łatwiej zrozumieć o co chodzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubercie - mnie wystarczyło samo trzymanie napędu w dłoni (wiem - nie powinienem). dzieki temu lepiej czuc wibracje.. Może to mało profesjonalne, ale zapewniam, że niezwykle skuteczne.. To są wbrew pozorom takie różnice, że doskonale czuć..

Widziałem też większą "profeskę", to znaczy napęd umocowany do statywu, do tego iPhon'e z odpowiednim oprogramowaniem i pomiar.. :)

Tutaj jest link do producenta urządzenia:

http://www.bobsworkshop.co.uk/outdoor-flying/ducted-fan-balancer

:D A tutaj jest link do metody "zegarka" :)

Totalny burdel i syf w warsztacie pracy, ale balancing się powiódł.. :) (warto popatrzyć, bo gość pokazuje tą metodę.. może troszkę nieudolnie, ale.. )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra metoda, ale pracochłonna.

 

Kiedyś miałem ochotę, ale zaniechałem z powodu problemu z pomiarem drgań, metody 4 okręgów: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1267814&page=10

W skrócie to są 3 pomiary z sztucznym niewyważeniem co 120 stopni (znanym ciężarem) i 1 bez niczego, ale trzeba mierzyć drgania (wg mnie tylko amplitudę).

Miałem pomysł, żeby do obudowy EDF przymocować laser (zabawkowy) i na ścianie mierzyć sobie tą właśnie amplitudę => następnie w sposób graficzny określamy miejsce i wagę potrzebną do wyważenia...

 

Nie zrobiłem żadnych prób => nie wiem, czy dałoby radę coś zmierzyć, ale może warto sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miałem pomysł, żeby do obudowy EDF przymocować laser (zabawkowy) i na ścianie mierzyć sobie tą właśnie amplitudę => następnie w sposób graficzny określamy miejsce i wagę potrzebną do wyważenia...

 

To bardzo dobry pomysł. I podejmę próbę następnyma razem gdy bedę wyważał napęd.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do poboru prądu, to największe wskazanie wynosiło 68A, mierzyłem tym http://www.hobbyking...idProduct=10080 , na takim ESC http://www.hobbyking...idProduct=18005 .

Przewody od ESC do silnika były polutowane, a na pozostałych konektory XT90. Pakiet Turnigy 4400mAh 3s 65-130C nawet nie zrobił się ciepły. Teraz ostro kombinuję, bo nie mam kasy na nowe reg 70A. Kupiłem radiatory w elektronicznym za 90 groszy sztuka :) i przykleiłem na pastę do regli

 

post-4563-0-22858900-1377190323_thumb.jpg

 

Przetestuję i zobaczę jakie będą efekty, ale dopiero po niedzieli. Wyważarkę mam taką http://www.hobbyking...idProduct=20982 , w komplecie były dwa trzpienie- 2 i 3mm. Ten mniejszy pasuje idealnie. Co do zabezpieczenia wentylatora na piaście również zauważyłem, że może się on na niej obracać, jednak według mnie na tyle ciasno, że zrezygnowałem z mocowania na klej. Jedynie tą śrubkę od czoła zabezpieczyłem kroplą CA przed odkręceniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem radiatory w elektronicznym za 90 groszy sztuka :) i przykleiłem na pastę do regli

 

Przykleiłeś je do tej aluminiowej płytki co miała służyć za radiator, czy wywaliłeś płytkę i przykleiłeś radiator bezpośrednio do tranzystorów za pomocą pasty?

To ważne, bo w niskobudżetowych regulatorach, płytka aluminiowa mająca służyć za skuteczny radiator, bardzo często nie styka się z większością tranzystorów w regulatorze. Jeśli zostawiłeś tą płytkę, to chłodzone będą tylko niektóre tranzystory i szybko spalisz regulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykleiłeś je do tej aluminiowej płytki co miała służyć za radiator, czy wywaliłeś płytkę i przykleiłeś radiator bezpośrednio do tranzystorów za pomocą pasty?

To ważne, bo w niskobudżetowych regulatorach, płytka aluminiowa mająca służyć za skuteczny radiator, bardzo często nie styka się z większością tranzystorów w regulatorze. Jeśli zostawiłeś tą płytkę, to chłodzone będą tylko niektóre tranzystory i szybko spalisz regulator.

Do tej blachy imitującej radiator, ale "przykleiłem" to za dużo powiedziane. Raczej przymocowałem, bo pasta której używam nie ma w składzie kleju, więc mogę to zdemontować w każdej chwili. Sprawdziłem to o czym piszesz i faktycznie kiepsko to wygląda. Ta blaszka jest przymocowana czymś w rodzaju taśmy dwustronnej. Chyba lepiej będzie to oderwać i zrobić tak jak mówisz. Nie będę jednak zaśmiecał tematu Robertusowi i opiszę wszystko w temacie mojego miga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porobiłem parę pomiarów.

Na max przepustnicy pobór prądu bez zamontowanego wentylatora wynosi 7A.

Z założonym wentylatorem na 50% gazu pobiera 26A.

Deklarowane 40A to tak gdzieś około 75% gazu, wyżej to amperaż się zwiększa aż do 66A, czyli tyle ile Marcinowi wyszło w testach.

Również mam regulator 40A. chwilowo może przepuścić 60A. Kupiłem razem z edfem.

Ciągu nie mierzyłem. Myślę, żeby na razie ustawić max gazu na 80% i zobaczymy.

 

Próbowałem też balansować dynamicznie. Metoda dość prosta, ale ja nie czułem różnicy. W połowie gazu w każdym położeniu zegara tak samo delikatnie wibrował. Również bez wirnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.