Skocz do zawartości

Wicherek 25 RC


bojler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem zbudować ten model bez żadnych przeróbek i spróbować go ulotnić wg opisu z książki Pana Wiesława Schiera uwzględniając jego poprawki. Przeczytałem wszystkie posty dotyczące budowy Wicherka i zapoznałem się z wszystkimi uwagami dotyczącymi budowy oraz wad i zalet. Mój Wicherek będzie miał tylko SW i SK.

Zakupiłem wycięte elementy CNC

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Czytając jednak relacje z budowy Wicherków na tym forum na pewno zastosuję podwozie wykonane z blachy z duraluminium. Do pokrycia modelu użyję papieru japońskiego.

Do napędu użyję silniczka ASP 40 lub ASP 46 to wszystko zależy od tego jaką uzyskam masę modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zefirek można jeszcze elementy Wicherka kupić tutaj : http://allegro.pl/wi...2957888588.html

 

A wracając do budowy to niestety ale będę musiał wprowadzić małe zmiany tj boki kadłuba są ze sklejki 3 mm a w oryginale było 5 mm , to samo dotyczy wręg.

Dlatego mam pytanie czy niektóre listewki 5 x 3 mm w kratownicy kadłuba mogę zastąpić listewkami 3 x 3 mm tak żeby pokrywały się z grubością boków ze sklejki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze silnikiem nie przesądzaj. Spojrzyj na tabele na stronie 95. Do wersji 25 silnik max 3.5ccm. Jak chcesz pod .40-.46 to mozesz powiększyć plany do 180cm. Zauwaz tez to ze dzisiejsze silniki żarowe sa mocniejsze niz 30 lat temu, tak ze na 3.5ccm bedziesz mial świetnego trenera z dużym zapasem mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego mam pytanie czy niektóre listewki 5 x 3 mm w kratownicy kadłuba mogę zastąpić listewkami 3 x 3 mm tak żeby pokrywały się z grubością boków ze sklejki.

 

3x3 będą za słabe przy tej wielkości modelu.

Zostań przy 5x3 z sosny tych najdłuższych podłużnicach a wszystkie rozpórki boczne,górne i dolne zastąp listewkami z balsy.

Boki sklejkowe musisz tak potem skleić żeby ta różnica w grubości wyszła wewnątrz kadłuba i będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zefirek foto relacja będzie , jak już będzie widać postępy w budowie. Obecnie rozłożyłem na desce plany i na sucho robię przymiarkę elementów. Plany mam oryginalne z książki. Tak to zaczyna wyglądać: Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Marcin dzięki ale co do silnika to decyzję podejmę jak będę wiedział jaką uzyskam wagę modelu bo chyba to też jest istotne.

 

Olo dzięki, rozmiaru listewek nie zmieniam tak jak myślałem na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam WICHERKA 25 RC w którym boki kadłuba wykonane są ze sklejki 2mm, podłużnice i rozpórki z sosny 3x5mm, stateczniki całkowicie balsowe. Zebra skrzydła z balsy 3mm, w skrzydłach do 4 żebra dźwigary zamknąłem w skrzynkę balsą 2mm żeby zwiększyć nieco sztywność. Zmieniłem konstrukcję podwozia bo z doświadczenia z poprzednim wicherkiem wiedziałem że będzie się gięło z byle powodu. Całość wyszła mi z silnikiem serwami i pakietem zasilającym niecałe 1600g i napędzana jest silnikiem mds 2,5 cm^3. Teraz model dźwiga jeszcze dodatkowo narty i z tym silnikiem spokojnie daje rade. Mase można by jeszcze obniżyć wykonując tylne rozpórki w kadłubie tam gdzie przeciążenia nie są już takie durze z balsy (jak już kolega proponował) nie będzie trzeba wtedy doważać przodu zbędnym balastem.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej pojemności zbiornik paliwa najlepiej zamontować ?

Grzesiek fajnie jakbyś wrzucił jakieś fotki Twojego Wicherka

A tutaj można znowu kupić zestaw z którego ja buduję Wicherka

http://allegro.pl/wicherek-25-czesci-wycinane-cnc-balsa-i-sklejka-i2959683272.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zdjęcie swojego poprzedniego wicherka, pokrytego papierem japońskim. Nowy różni się tylko małymi detalami ( inne podwozie, brak szybki, inne mocowanie elastyczne mocowanie zbiornika, chciałem zmniejszyć mase) no i pokryty jest folją . Postaram się wykonać w najbliższym czasie i pokazać inne zdjęcia.

post-11913-0-59929600-1358963829_thumb.jpg

 

Zbiornik mam 100ml. Zamontowałem go elastycznie chyba najprościej jak się dało. Pod zbiornikiem jest miejsce na pakiet zasilający który chiałem mieć max z przodu żeby nie trzeba było dużo doważać modelu. Pod zbiornikiem prostokąt z gumy "gąbczastej".

post-11913-0-23759200-1358965919_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek pewnie że się spotkamy bo pomożesz mi oblatać Wicherka.

Właśnie skleiłem kratownice i będę się zabierał za klejenie w całość.

I mam pytanie czy mogę tą pierwszą wręgę zrobić ze sklejki 5 mm ?

Tak to wygląda na obecną chwilę:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.