Skocz do zawartości

Technika kręcenia i montażu filmów Video


Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj można dyskutować o tym jak kręcić filmy z modelem w roli głównej ,jakiego sprzętu ,jakiego oprogramowania do obróbki oraz wszelkie techniczne informacje które mogą sie przydać przy tworzeniu swojej prezentacji modelu w locie ( nie mylić z tym co zajmuje się Peter ,czyli z filmami z lotu "ptaka")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No i bardzo dobry pomysl Tomku.

Temat niejako posredni,ale z uwaga bede sledzil los tego watku.

Ciekawe kto to po prowadzi ?

Bo ja juz mam 1001 pytan nt. kodekow,kompresji bezstratnej,zmiany bit rate bez skalowania,zamiana plikow VOB ,AVI na prawdzive AVI no ze sto pytan nt. mpg4 :devil:

,,wygladzania'' i form zapisu o duzej pojemnosci bez kodekow systemowych urzadzenia nagrywajacego itd.itp....

A i o Divix lub kilku jego mutacjach nawet nie wspomne .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter jak używasz mencodera (z pakietu mplayer) to mogę troszkę pomóc bo też używam.

Podstawowe ustawienia to:

- kompresja Xvid z bitrate zależnym od zastosoawnia (300-400kbit sieć, 800-900 dom i ważniejsze nagrania, 1300-1800 z VOB ;) lub wide screen,

- format pliku AVI (najuniwersalniejszy choć używam też czasami Matroski)

- dźwięk zwykle MP3 (64 lub 128 kbit zależnie od źródła i przeznaczenia filmu) - czasami wielościeżkowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym zrobić listę programów do edytowania, kompresji itp, w większości darmowych, dla początkujących. Lub po prostu piszcie czego używacie.

Ja używam generalnie używam Movie Makera, zarówno do edycji jak i do kompresji. Do edycji wg mnie jest OK ale co do kompresji to albo ja nie potrafię tego ustawić albo nie ma za wiele do wyboru.

 

Co do wstawiania do netu to generalnie youtube ale nie przepadam za tą metodą bo zazwyczaj mi to jeszcze bardziej jakość pogarsza.

 

I takie są moje spostrzeżenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko programy ,ale też jakie obiektywy i co kręcić ,aby było co oglądać.

 

Ano właśnie Tomku, dobrze prawisz. Sam używam kamery SONY DCR-TRV270, świadomie zakupiłem ten model ze względu na jego wagę. Kamera musi w ręce dobrze leżeć, próby filmowania lecącego modelu wynalazkiem o rozmiarach paczki papierosów i ciężarze pustej mydelniczki pomimo, iż ów wynalazek ma zamontowany w środku "super extra mega hiper dziesięciordzeniowy czteromatrycowy gigapixelowy stabilizator antywstrząsowy" można delikatnie rzecz ujmując o kant du..... potłuc, pod warunkiem że ktoś ma kanciatą.

Po wielu próbach doszłem ( niedaleko wszak byłem, bo gdybym był dalej napisałbym doszedłem ) do wniosku że czas najwyższy skonstruowac jakowyś steadycam do filmowania modeli. Istnieją takowe gotowe rozwiązania, ale mają to do siebie, że za te pieniądze to se można spokojnie kupic np. kilka pakietów Lipoli.

Przeto też prace moje w tym zakresie narazie rozbijają się w warstwie czysto teoretycznej, szukaniu wszelkiej maści materiałów, grzebaniu po forach filmowców etc. Ale pomysł mi juz powoli świta i mam nadzieję iz niebawem ujrzy światło dzienne. Wszak wiosna idzie wielkimi krokami.

 

EDIT

W poniższych linkach coś ogólnego o steadycamach amatorskich.

 

Prosty steadycam

 

Tutaj cos bardziej profi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert to co pokazałes to zwykły Tripod ( statyw )

Ze statywu za tę cenę nie nakręcisz niestety nisko przelatującego modelu.

Powiem więcej nawet jak zastosujesz statyw z głowicą olejową Manfretto za cenę walizki pełnej Lipoli, nawet nie zdążysz się obrócić.

Kręcąc model w locie, kamerę musisz mieć opartą na ramieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do oprogramowania oraz samych technik kompresji oraz edycji polecam do przejrzenia tą stronkę. http://www.videoaudio.pl/Artykuly . jest tam bardzo dużo informacji m.innymi dla początkujących. Sam korzystałem z tego ucząc się np kodować do XVID, X264 czy MPG2. Na stronie http://www.videoaudio.pl/Kategorie-pliku-13.html zamieszczone są także darmowe programy oraz popularne kodeki. Każdy wybierze coś dla siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Jaką kamere polecicie do naszych modelarskich rzeczy, zależy nam oczywiście na dużym zoomie, szybkim fokusie i dobrym zgrywaniu do komputera.

Problem w tym , ze tak naprawde nie ma kogo zapytac.Fora HD tez nie sa dobrym/miarodajnym zrodlem,gdzie egzaltacja posiadacza jakiejs kamerki wypacza calosc.Tam tez nie znajdziesz odpowiedzi.Troche wiecej wiedza wyrobnicy weselni,ale oni nie uzywaja dlugich lunet.

Ja mysle ze powinienes sam wybrac,celujac w jak najwiekszy przetwornik,niekoniecznie 3 ccd.Optyka lepiej pracuje w takim rozwiazaniu.No i oczywiscie zapis na dv.

Przedzial cenowy znam,wiec wypada isc do sklepu (ja tak robilem) i nagrywac probki, a potem wybrac to co dziala najlepiej.Szukajac kamerki, wybierz taka ktora ma stabilizacje,ale nie elektroniczna.Na prostym statywie powinno byc ok.W HD raczej nie ma sensu wchodzic,poziom SD jest w zupelnosci wystarczajacy,zwlaszcza na net.Komplikacja ( nauczenie sie tego i zrozumienie) procesu nagranie vs efekt koncowy zajela mi juz prawie miesiac.

W rozumieniu oczywiscie filmu na necie,gdzie 5-10 minut nie zajmie setek Mb.

Sledz RC-CAM,niedlugo pojawi sie tam temat-caly proces/opis zamiany takiego filmiku z kamery na jakosc najlepsza jaka uda sie uzyskac.U Ciebie odpadnie jeden problem, bo nagranie bedzie pierwotne-orginal.

Swoja droga,jeszcze nikt sie nie podjal zmierzenia z tym tematem,choc zapowiedzi bylo juz kilka.Od siebie dodam , ze nie jest to takie proste.

Przy dobrej kamerce,jesli uda sie ,,zmiescic'' pelna rozdzielczosc Pal-u efekt jest dobry,tym bardziej ze operowac bedziesz w dobrym oswietleniu.Bo pradoks wystapi-im wiecej lini (lepszy przetwornik) tym bedzie trudniej zachowac to.Ale orginal za to bedzie lepszy :)

Klopot bedzie raczej nie w kamerze,ale w tym-co potem.Czyli jak to obrobic , aby na koncu dalo sie to ogladac i stwierdzic-o ten film jest dobrze nagrany (jakosciowo).

W domysle - film na necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką kamere polecicie do naszych modelarskich rzeczy, zależy nam oczywiście na dużym zoomie, szybkim fokusie i dobrym zgrywaniu do komputera.

Problem w tym , ze tak naprawde nie ma kogo zapytac.Fora HD tez nie sa dobrym/miarodajnym zrodlem,gdzie egzaltacja posiadacza jakiejs kamerki wypacza calosc.Tam tez nie znajdziesz odpowiedzi.Troche wiecej wiedza wyrobnicy weselni,ale oni nie uzywaja dlugich lunet. ...

.

Podsumowując czego szukam ... Moim celem jest uzyskać jakość jak na filmach ze strony Flightpass Higherplaneproductions i do uzyskania takiego efektu szukam kamery. Wiem, że do kręcenia filmów używaja oni profesjonalnych (czytaj drogich) kamer i sprzętu!. U nas takie kamery kosztuja nie mniej niż ok 10-12 tys. zł., a przydałoby się coś z niższej półki cenowej (3 - 5 tys. zł)

Z oprogramowaniem raczej nie powinienem mieć problemu, z obróbką materiału w kompie jakoś sobie radze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Temat nieco umarl, ale chyba nie jest wyczerpany - wiec nieco odswieze.

Niestety nie wniose zadnych nowinek ani uwag - "Jak to robic nalezy" .

Czy ktos by sie podjal opisania jak to robic najlatwiej ?

Kolejnosc dzialan i td.

Uzytkownikow coraz wiecej, pogoda sprzyja wiec taka instrukcja krok po kroku na pewno sie przyda i bedziemy mogli zobaczyc duzo wiecej filmow z latania.

Za wzor powinien posluzyc samouczek wstawiania zdjec na forum http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=409&highlight=samouczek - po jego przeczytaniu nie ma juz najmniejszych watpliwosci jak to robic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić taką instrukcje krok po kroku przy użyciu Windows movie maker, bo ten program każdy posiada w standarcie, a jest to wystarczajace narzedzie do robienia dosyc ciekawych filmików.Mogę udzielicć kilku wskazówek z własnego doswiadczenia przy kręceniu filmików jednak potrwa to kilka dni jesli ma to byc dobrze przygotowane

 

PS może to być film z toutrialem na którym pokaże wszystko lub pokazówka obrazkowa step by step.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.