Skocz do zawartości

Mój projekt - Patyczak


Olecki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym Cię o parę informacji.

1) Jakie kąty wychyleń steru wysokości oraz kierunku masz w Patyczaku?

 

2) jakby skrzydła zamiast folią pokryć Balsą? Jakaś możliwie najcieńszą? Nie byłoby za ciężkie? 

 

3) Chciałbym spróbować wykonać go w Wersji BIPLANE i tak myślę czy po prostu projekt twojego skrzydła zrobić bez wzniosu (lub z minimalnym) i po prostu dać 2 skrzydła góra dół na podobnym mocowaniu czy zmniejszyć je troszkę. Dodatkowo dodałbym tam lotki oczywiście. Mam nadzieje że nie spowoduje to zbytniego wzrostu wagi i pogorszenia parametrów lotnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witaj

Nie jestem autorem projektu ale popełniłem jednego Patyczaka i lata świetnie.
Tutaj opisywałem kolejne etapy budowy (nie tylko ja) i z tego co widzę na tej stronie patyczaki zaczynają ewoluować tak więc możesz tam poruszyć sprawę dwupłatowca :-)

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46480-relacja-z-budowy-patyczaka-wg-projektu-kol-olecki75/

Odpowiedzieć mogę tylko na pytanie pierwsze na podstawie mojego modelu.

W moim patyczaku cięgna sterów wysokości zamocowałem po stronie serwa na najbliższym osi serwa, otworze.

post-14841-0-71410500-1410040928_thumb.jpg

 

Po stronie steru wysokości na najdłuższym ramieniu (najdalszy sterów, otwór).

 

post-14841-0-29708300-1410040970_thumb.jpg

 

Wychylenie sterów wysokości wynosi ok 8-10stopni.

Tak samo ustawiony jest ster kierunku.

Model lata bardzo płynnie i łagodnie reaguje na stery.

 

Tutaj znajdziesz film z pierwszego oblotu:

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46480-relacja-z-budowy-patyczaka-wg-projektu-kol-olecki75/page-9

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym Cię o parę informacji.

1) Jakie kąty wychyleń steru wysokości oraz kierunku masz w Patyczaku?

 

2) jakby skrzydła zamiast folią pokryć Balsą? Jakaś możliwie najcieńszą? Nie byłoby za ciężkie? 

 

3) Chciałbym spróbować wykonać go w Wersji BIPLANE i tak myślę czy po prostu projekt twojego skrzydła zrobić bez wzniosu (lub z minimalnym) i po prostu dać 2 skrzydła góra dół na podobnym mocowaniu czy zmniejszyć je troszkę. Dodatkowo dodałbym tam lotki oczywiście. Mam nadzieje że nie spowoduje to zbytniego wzrostu wagi i pogorszenia parametrów lotnych. 

Ad1. Ja mam po 30 stopni na obu sterach w obie strony.

Ad2 i 3. Przy tej wielkości krycie balsą zrobi z tego cegłę co pociągnie za sobą zwiększenie obciążenia powierzchni nośnej i zwiększenie prędkości, do tego dojdą serwo (lub serwa) na lotki co jest znowu dodatkową masą. Większa masa do uniesienia to większy silnik i bateria co znowu generuje większą masę. Spróbować zawsze można ale ze spokojnego bezstresowego latania raczej będą nici a do tego Patyczak został stworzony. Jeśli chodzi o eksperymenty to rzeczywiście warto by było pobawić się z dwoma płatami lub nawet układem kaczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje :] Na początek owszem lepiej mieć spokojny sprzęt. Dolnopłat, górnopłat, dwupłat można pokombinować. Lotki jeszcze myślę że by jakoś przełknął. Co do pokrywania balsą to chyba faktycznie większy model i wtedy kadłub też pokryty robić ;] 

Pomysłów na modyfikację takiej konstrukcji może być faktycznie masa. Po co sosna :] Weźmy węgiel - węglak.  Hehe. Jak te Patyczaki będą sie tak rozmnażać to chciałbym zobaczyć kiedyś wspólny lot każdej wersji :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel nie jest za dobrym pomysłem, cięższy od sosny, może i jest wytrzymały ale przewodzi prąd i może generować posiewy szczególnie jak przy nim się puści antenę odbiornika szczególnie na 35mHz.

 

Jak ich uzbiera się odpowiednio dużo to może i zlot będzie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Czy jakiś doświadczony modelarz podjąłby się estetycznego złożenia patyczaka tj. samej konstrukcji za rozsądna cenę? Wiem, że dużo nauczyłbym się przy składaniu, ale po pierwsze nie mam sprzętu typu żelazko modelarskie oraz krucho u mnie z czasem z powodu nauki do matury pod kątem zdobycia +/- 90% z dwóch przedmiotów. ;) Proszę o napisanie na priv :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie czy jest możliwe, albo czy jest sens przeskalować model pod cieższe wyposażenie?

Chciałbym zrobić dwa takie modele ale mam wyposażenie cięższe... (Lipo 1200, drugi 1300, serwa 9 gramowe i e-max cf2822 i cf2812)

czy jeśli przeskaluje tak by zachować takie samo obciążenie płata pod to wyposażenie to będzie to latać w miarę sensownie do nauki? pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy i ja mógłbym prosić o plany.Może ktoś mi wysłać wiadomość na forum z linkiem np do pobrania projektu lub moge podać maila. :)

A i dodam, że piękny samolot. ;)

Ogladałem wszystkie strony z relacji budowy patyczaka i zastanawiam sie nad jedna rzeczą skąd państwo biora wycięte cześci i gdzie moge pójść z planami o ile otrzymam aby ktoś mi wycioł to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz wiem że nawet cegła z odpowiednim silnikiem poleci :))

 

Właśnie coś mi się wydaje ze po powiększeniu "kadłub" może być nie wystarczająco sztywny...

 

A macie jakieś inne fajne opcje do mojego wyposażenia?  Podoba mi sie ta konstrukcja bo jest prosta i wydaje sie łatwa do wykonania dla kogoś kto nie budował z balsy i sklejki. Jak do tej pory budowałem tylko z depronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji odświeżenia tematu to czy ktoś ma jakąś odpowiednią tj. nie za ciężką dla Patyczaka folię na pokrycie - bardzo prosiłbym o link lub jakieś wskazówki co do gramatury, bo na razie nie za bardzo się orientuję w temacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.