Skocz do zawartości

F18 Haoye (pierwsza przymiarka) + video


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 117
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Pewnie ze 3 kółka jak nic w niego wejdzie

Każdy zdaje sobie sprawę, że wydawać na sprzęt można chyba bez końca :]

Przykładowo zestaw napędowy z wyższej półki: turbinka Schubeler DS51 (np z silnikiem Lehner, regulatorem Jeti77 i zasilaniem) to pełne 1000 euro tylko na jeden tunel.

Takich pieniędzy w ten modelik nie zainwestuję i nie dam się podpuścić.

Wyposażenie zastosuje adekwatne do modelu, a właściwie materiału z którego jest wykonany 8)

 

Samolot będzie ze śmigłem pchającym, jedynie żeby nie rozbierać Pipera kupię nowy tani sprzęt w hobbycity, który w sumie powinien mnie kosztować połowę tego co pisze Tomek.

Z tego co jest tam do dyspozycji wybrałem: silnik HXT 50-45 (kv890), regulator z zapasem 80A, BEC z zapasem 7,5A; jakieś serwka i jak się postaram to podwozie składane pneumatycznie.

Zasilanie planuję dać 5-6S2P A123, śmigła dobiorę do dużej prędkości (mam już 10x10 i 10x9, w razie czego coś dokupię).

Waga całości łatwo sięgnie 3kg, więc trzeba będzie też coś pomyśleć o solidnym wzmocnieniu styropianowej konstrukcji.

 

Jeżeli model się spodoba może ktoś ulotni inny egzemplarz z tunelami :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot będzie ze śmigłem pchającym,

Ooooo zawiodłem się :) taki piękny model .... by był ;)

[*][*] - a to dla niego (dla modelu oczywiście)

 

jak się postaram to podwozie składane pneumatycznie.

Choć tyle... ja czekam na finish to może ja coś podobnego ulotnie z tunelami (jak mnie wcześniej żona nie zabije za to że chce kupić takie bydle) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pasowało by ten kadłub odbić na laminacie i dopiero z takiej laminatowej odbitki robić model.

Podobna waga ,ale dużo większa wytrzymałość no i miejsca więcej :D

A o prawdziwych rurach do styropianu to i tak można tylko pomarzyć. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to pasowało by ten kadłub odbić na laminacie i dopiero z takiej laminatowej odbitki robić model

Pomysł fajny, możnaby przy okazji wylaminować kajaczek dla jakiegoś malucha :wink:

Ale ja się na to nie piszę; jeszcze wierzę, że uda się jakoś ulotnić ten styropian w wersji Haoye :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Proponuję zrobienie skanu skanerem 3D a potem tylko na frezarkę CNC i mamy formę jak sie patrzy :)

Tomek dzisiaj oglądał model, stwierdził że długi, ale jakiś taki... o małej rozpiętości... i o formie nie wspominał :lol:

Wcale mu się nie dziwię, że nie był zachwycony: po prostu nie ma i nie będzie tego co najważniejsze w odrzutowcu - turbinek :(

Pewnie z tego powodu model nie robi wrażenia, bo tak naprawdę przypomina 2x powiększonego styropianowego GWSa.

 

Ale mam już napęd, który będzie paskudził piękną sylwetkę F18 - silnik TURNIGY C5045-890.

Na oko wygląda całkiem solidnie, zwłaszcza wał fi 8mm (po założeniu fabrycznej piasty, śmigła trzeba rozwiercać aż na fi 10mm).

Zamiast planowanych 12 sztuk mam tylko 10 ogniw A123 i na wstępnie połączonych w pakiet wykonałem pomiary.

 

f18i.jpg

Taki zestaw napędowy jak na zdjęciu waży 1,23kg (dojdzie jeszcze troszkę na wzmocnienie łoża silnika w drugiej osi).

Jest to: pakiet 5S2P4600mAh A123, regulator Turnigy PLUSH 80A, silnik Turnigy C5045 (kv890):

APC 10x9 45A 10100obr/min

APC 10x10 48A 9800obr/min

APC 254x254 (taki eksperyment: 10x10, ale ucięte z 16x10E i ma niesamowicie szerokie łopatki) 78A 8100obr/min

Patrząc na obroty (i wcześniejsze pomiary silnika Dualsky) wszystko wskazuje, że bez dodatkowych kilku volt się nie obejdzie.

Zasilanie 5S4100mAh 15-20C, regulator Dualsky 60A, silnik Dualsky XM4250CA6 (kV840):

APC 10x10, 60A, 11400obr/min (wg MC jest to 2,0kg i 48m/s)

APC 10x9, 54A, 12500obr/min (wg MC 2,4kg i 47m/s)

APC 11x6 (to zmierzyłem przy okazji), 52A, 11800obr/min (wg MC 2,8kg i 30m/s)

Cały taki napęd waży około 900g (w tym pakiet 550g).

 

Jeżeli chodzi o model, to najpierw zrobiłem symulację wyważenia i pokombinowałem nad rozmieszczeniem wyposażenia (do instrukcji już nie zaglądam, żeby się nie sugerować i denerwować).

Znając przybliżone rozmieszczenie "bebechów" zrobiłem pierwsze cięcia i klejenia w styropianowej skorupie modelu.

 

Podwozie główne zrobiłem na wzmocnieniach ze sklejki 4mm

f18h.jpg

 

Podwozie przednie na półce z zestawu (kiepska sklejka 3mm, ale dodatkowo wzmocniona).

Będzie to jednocześnie mocowanie pakietu - o ile nie pomyliłem się przy wyważaniu :)

f18g.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert, a to Twoje śmigło nie będzie kosić trawy startując bądź lądując? Zastanawiam się jak się ono ma do podwozia :shock: .... Może walnąłem"babola", ale chyba mogę mieć wątpliwości czy cuś :?: A tak poza tym - miodzio.

Pozdrawiam, Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmigło nie będzie kosić trawy startując bądź lądując?

W tej chwili jest spore prawdopodobieństwo, że przy stromym starcie może być kiepsko (w pozycji "postojowej" jest jeszcze zapas) :(

 

Jak już wkleję silnik będę regulował długość goleni.

Nie wiem, jak to pogodzić, bo chciałbym i niskie podwozie i żeby śmigło przypadkiem nie walnęło w ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie piętro nad przednią golenią: sterowanie podwoziem pneumatycznym (zawór prędkości, zawór kierunku i jego serwo, manometr, króciec do "tankowania")

f18j.JPG

 

 

Jeszcze raz widok na podwozie główne i wielką dziurę w dolnej połówce kadłuba.

Całą dolną połówkę kadłuba na czas jej wyposażenia musiałem jakoś wzmocnić.

Dwie listewki 3x5 wystarczyły - zostaną w środku kadłuba po jego sklejeniu.

f18k.JPG

 

 

Już na docelowych dłuższych goleniach (wg moich pomiarów o 2cm za długie)

f18l.JPG

 

Cała dolna część kadłuba

f18m.JPG

 

Widok na górną część kadłuba - od wewnątrz

f18o.JPG

 

 

Sewo steru wysokości (przewidziana fabrycznie dźwignia zupełnie się nie nadawała - podobnie jak reszta akcesoriów).

W tym zestawie liczy się tylko styropian :jupi: (tak mi zostało po perypetiach z cleniem)

f18n.JPG

 

f18p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak są wzmocnione i mocowane skrzydła.

Dwa dźwigary (rurki węglowe fi 6mm) wklejone będą jak widać na zdjęciu - skrzydła nie będą odejmowane (rozpiętość bez rakiet 110cm).

Długość rurek jest ograniczona przez wznios - miały być dłuższe, ale wyszły na zewnatrz.

f18t.jpg

 

Widok od spodu modelu, podwozie (zwłaszcza główne, nie ma nic wspólnego z oryginałem).

f18s.jpg

 

Jest też pilot, trochę za duży, ale trudno o takie figurki (kupiony w Hobbycity, okazał się produkcji Haoye, podobnie jak podwozie które jest sprzedawane w opcji do tego modelu.

Ja je kupiłem też w Hobbycity, zanim dowiedziałem się o istnieniu F18 Haoye :)

f18r.jpg

 

Teraz muszę się zastanowić, czy "szklić" model czy go "papierzyć".

Bez wzmocnienia 10mm ścianki styropianowe nie dadzą rady, zwłaszcza, że waga modelu na pewno przekroczy 3kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze sie jednak skusisz na naped tunelowy, przeciez mozna miec go relatywnie tanio, silnik i wentylator o ciagu co najmniej 3,5 kg za 80 $ czyli 190 zl. Zobacz:

 

https://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4242

 

https://www.unitedhobbies.com/UNITEDHOBBIES/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5158

 

Tested with modified HXT 42-63-600. Using 2200mAh Hextronik batteries in 10s2p configuration results were: 60A, 2100W, 3500g, 140mph, 19500rpm. Using more powerful inrunner, like KB45-17XL will allow for even higher power levels (czyli tym co Ci podalem link powyzej do niego)

 

Pakiet 10s2p 4000 25-35C kosztuje dokladnie 196 $ czyli 470 zl. Celowo napisalem o jednej szt gdyz da sie go rozdwoic. Kupno dwoch silnikow, wentylatorow i kontrolerow przy cenach jakie sa na UnitedHobbies tez wyjdzie b. atrakcyjnie.

 

Cala impreza 660 zl. Nie rozumiem jak mozesz pchac do tak pieknego modelu smiglo... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś inny skusi się na napęd wentylatorowy do tego modelu.

Miałem sporo kłopotów z tanimi silnikami HXT w połączeniu z turbinami Haoye (opisane przy okazji F15), a były sporo mniejsze.

Myślę, że do dużych mocy warto kupić coś pewniejszego, inaczej można trafić na jakiś nieudany egzemplarz silnika czy turbiny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe pomiary silnika C5045 z zasilaniem 6S2P 4600mAh (A123)

Tym razem nie obrotomierz, ale "ciągomiarka" i bocznik do pomiaru prądu:

Śmigło APC 10x10 - 2,40kg i pobór prądu 72A

Śmigło APC 10x9 - 2,5kg i pobór prądu 65A

Pomiary w sztucznym oświetleniu, więc obroty nie mierzone.

Jednak wszystko wskazuje na to, że prędkość skokowa sięgnie 170-190km/h

Ponad 2kg ciągu i przy tym Pspd bliskie 200km/h - będzie latać jak diabli :faja:

 

PS

Będzie latać, jednak przy takiej mocy silnik i regulator szybko robią się ciepłe :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.