Skocz do zawartości

Prząśniczka J1-M EP 2.0m - temat zakończony


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Na foto niema klocka balsowego pod śruby w poziomym :huh:

 

Tak, na mojej fotografii nie ma drugiego klocka (bo to jest przymiarka) i niczego to nie zmienia. Drugi klocek przyklejony jest do statecznika poziomego od spodu i stabilizuje statecznik w kierunku poziomym i umożliwia skręcenie śrubami całości . Ale w dalszym ciągu łby śrub zagłębiają się w miękką balsę a cały węzeł jest słaby w kierunku zaznaczonym jak na mojej poprzedniej fotografii.

 

Na tej fotografii producenta, widać próbę wzmocnienia tego węzła co sugeruje że producent chyba zdaje sobie z tego sprawę.

post-5634-0-58352400-1370203103_thumb.jpg

 

 

a na tej fotografii nie ma żadnego wzmocnienia.

post-5634-0-64150200-1370203256_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisywane wyżej wzmocnienie rozwiązałem w ten sposób:

 

Pręty gwintowane M3 przycięte na wymiar, na jednym końcu zalutowana nakrętka a na drugim nakręcana przy montażu i tulejki węglowe fi 6

 

post-5634-0-99731300-1370288402_thumb.jpg

 

Widok po zamocowaniu usztywnienia

post-5634-0-17348700-1370288416_thumb.jpg

 

Widok całości mocowania steru

post-5634-0-82880000-1370288426_thumb.jpg

 

To rozwiązanie ma tę dodatkową zaletę, że regulując wysokość tulejek można precyzyjnie ustawić SW w poziomie i w linii skrzydeł, a następnie całość mocowania skleić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie:

 

Dzisiaj Prząśniczka stanęła na kołach. Podwozie modelu jest wykonane z dwu kawałków drutu fi=3mm, które dostajemy już wygięte w zestawie. Podwozie trzeba zlutować w dwóch miejscach i najlepiej użyć do tego modelu (zamontować powozie do modelu na gotowo i zlutować węzły). Podwozie poddałem małej modyfikacji zastosowałem śruby M4 zamiast M3 (wg. mnie za delikatne) i zmieniłem jeden z drutów na fi=4mm. Fi= 4mm jest częściej spotykaną średnica piasty kółek. Taka kombinacja sprawdza mi się w Wicherku 25M, a to podobne wagowo modele. Zastosowałem również koła bardziej makietowe, choć te z zestawu też mogły by być.

post-5634-0-39042500-1370521924_thumb.jpg

post-5634-0-04600600-1370547548_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów o pokrywaniu modelu folią.

 

Kadłub według dokumentacji ma być pokryty z góry dwiema deskami balsowym. Deski te o grubości 1mm otrzymujemy przycięte w zestawie. Rzecz w tym, że pod wieżą silnika i w części ogonowej pokrycie przewiduje balsę o grubości 2mm. Więc czemu balsa 1mm ? To dodatkowa i niepotrzebna robota przy niwelowaniu różnic w grubości.

 

Samo oklejanie jest dość pracochłonne ze względu na wiele różnych przenikających się powierzchni. Na całe szczęście powierzchnie te są albo płaskie albo walcowe. Trzeba zwrócić uwagę na wykończenia naroży i krawędzi wklęsłych, które wyklejamy najpierw wąskimi paskami folii . Dla powierzchni bardziej złożonych, dobrze jest przygotować i przymierzyć odpowiedni szablon z brystolu a dopiero potem wyciąć folię według tego szablonu. Mnie wystarczyły 3 szablony.

 

Między wręgą 8 a 10 są duże odległości i przy napinaniu folii pojawiają się wklęśnięcia wynikające ze ściągnięcia boków kadłuba. To następny słaby i nieestetyczny punkt tej konstrukcji. Musiałem między wręgami wstawić rozpórki jak na zdjęciu:

post-5634-0-66370600-1370683415_thumb.jpg

Takie wklęśnięcia, choć już mniej widoczne będą występowały niestety na wszystkich wręgach - aż się prosi o skrzynkową konstrukcję kadłuba. Nie miałem takich problemów przy Wicherku, który był projektowany w czasach gdzie o komputer nie było łatwo, ale za to konstrukcje były chyba bardziej przemyślane. :(

Model częściowo pokryty:

post-5634-0-82464800-1370683400_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydła:

 

Budowę rozpocząłem od przymierzenia i przemyślenia elementów rozłożonych na planie. Krawędź natarcia w postaci listwy balsowych 10x11 mogłaby zostać wykonana z twardszej balsy. Każde zetknięcie tej krawędzi z przypadkowym przedmiotem pozostawi na niej wyraźne wgniecenia. Po zatem, według wykrojów żeber, bardziej pasuje tu listwa o wymiarze 9 x11 mm, więc znowu dodatkowa robota, aby ten 1 mm zebrać.

 

Plany nie przewidują wypełnienia (wzmocnienia) pierwszego pola skrzydła przy kadłubie (a za co łapać skrzydło przy montażu ?) - trzeba to zrobić samemu. Przydałby się również pod spodem skrzydła na krawędzi jego natarcia mały keson w części gdzie występuje łuk na profilu - bez tego kesonu na dolnym poszyciu po napięciu folii wystąpią zagłębienia jak w poszyciach samolotach pionierów lotnictwa. Szkoda że żebra nie przewidują nakładek balsowych, które stabilizują żebra i poprawiają wygląd skrzydła po naciągnięciu folii.

 

Skrzydło ma już zaplanowany wznios (przesunięte otwory na kolejnych żebrach, w które wchodzi bagnet) więc mój zamiar wydłużenie bagnetu o dwa żebra (do punktu mocowania zastrzału) nie będzie możliwy - zyskam co najwyżej jedno żebro. Dźwigary nośne są solidne - 2x sosna 10x3mm, ale nie zaplanowano ich zaczepienia ze sobą poza żebrami - znowu będzie do zrobienia extra.

 

Klejenie płatów będę wykonywał Epidianem 53 dystrybutora Model Making. Klej ten dobrze mi się już sprawdził, wsiąka w strukturę drewna (dobrze wiąże i inne materiały ) , w ciągu ok. 2 godzin jest gotowy do obróbki, dobrze się szlifuje i daje b. mocne połączenia.

 

Przymiarka skrzydła na zdjęciu:

post-5634-0-60115000-1370846128_thumb.jpg

 

Dla porównania konstrukcja gotowych skrzydeł Wicherka:

post-5634-0-22619100-1370862540_thumb.jpg

 

 

Moja uwaga ogólna !

 

Opisując wszystkie "słabe punkty" tego modelu nie chciałbym tworzyć u Kolegów wrażenia, że zestaw KIT Prząśniczki jest zły czy wręcz nie do złożenia. Przeciwnie, dobrze stało się, że taki zestaw zaistniał w Polsce, bo daje szansę na zbudowanie kolejnego kultowego modelu polskiego samolotu. Myślę, że gdyby nie ten Kit, nie zdecydowałbym się na budowę takiego modelu tylko z planów.

 

Wszystkie opisywane tutaj "grzechy" KIT-u wynikają z jednej strony z dosyć wysokich wymagań funkcji modelu jakie na początku budowy postawiłem Prząśniczce (zresztą Wicherkowi też) oraz z tego, że po wykonaniu i oblataniu prototypu konstruktorzy modelu nie wprowadzili już do niego żadnych istotnych modyfikacji (tak się domyślam z załączonych zdjęć producenta - w większości zdjęć prototypu).

 

Często jest tak, że konstruktor zapatrzony w swoje "dzieło" nie widzi w nim żadnych wad, dopiero spojrzenie kogoś obok (jednej lub więcej osób a najlepiej użytkowników) daje bardziej prawdziwy obraz i służy dalszemu rozwojowi produktu.

 

A więc wszystkie moje opisy krytyczne (a nie jest to tylko krytyka, bo w ślad za nią idą konkretne propozycje rozwiązań) mają za zadanie pomóc Kolegom składającym ew. kolejne Prząśniczki, a producenta KIT być może zachęcą do udoskonaleniu swojego produktu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękna robota! ;) chętnie zobaczył bym jak ulatniasz to cudo

 

Dziękuję za ocenę. Sam jestem ciekawy jak to "cudo" będzie latało. Na pewno zamieszczę pełną relację z oblotu, filmy i zdjęcia z doposażania modelu.

Jeśli masz na myśli wspólne latanie na lotnisku w Lublinie - to jak najbardziej zapraszam.

Chciałbym ten model zaprezentować na pikniku w Radawcu na początku lipca, ale czasu już mało a na pewno nie będę gonił roboty kosztem jakości wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło prawe ma już wypełnienie, mocowanie pod zawiasy i pod orczyki powierzchni ruchomych. Jutro będzie można odciąć lotki i klapy od skrzydła. Krawędź natarcia (miękką listwę balsową) wzmocniłem listewką węglową. Przy ew. mocniejszym uderzeniu w tę krawędź balsa się wgniecie, ale skrzydło pozostanie w całości co ułatwi naprawę.

 

post-5634-0-52406300-1371068336_thumb.jpg

post-5634-0-34280300-1371068353_thumb.jpg

Kadłub otrzymał dzisiaj zdobienia (radzę to oglądać w powiększeniu bo kompresja pogorszyła jakość linii)

post-5634-0-77445200-1371068364_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ładny, aż się ciśnie WoW na usta, będzie można zobaczyć na pikniku w Radawcu?

 

Dzięki za ocenę. Chciałbym ten model pokazać na pikniku w Radawcu - nie wiem czy tylko zdążę. Nie chciałbym przyśpieszać budowy kosztem jakości, poza tym model trzeba jeszcze spokojnie oblatać i wyregulować - na pikniku musi być już pewny. Jak nie zdążę, to może wystawie go na trawę do "oglądu" ogólnego, bo to nietypowa konstrukcja i ciekawy kawałek historii polskiego lotnictwa, więc powinna wzbudzić zainteresowanie . :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze skrzydło ma się ku końcowi. Zamiast zawiasów płaskich przy lotkach jakie proponuje producent ja zastosuję zawiasy kołkowe i bez szczelinowe połączenie.

Rozwiązanie producenta z zawiasem płaskim mocowanym do górnego poszycia skrzydła i lotki wygląda jak na zdjęciu niżej:

post-5634-0-05896900-1371230598_thumb.jpg

A to moja propozycja z zawiasem kołkowym

post-5634-0-24996100-1371230617_thumb.jpg

Dlatego na dalszych zdjęciach skrzydła widać listwę węglową

post-5634-0-71886900-1371230644_thumb.jpg

post-5634-0-61966700-1371230631_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balsa 1 mm to jest tylko zamknięcie przestrzeni. W miejscu każdego kołka (zawiasu) są wklejone klocki balsowe - nie rysowałem ich żeby nie zaciemniać rysunku bo wydawało mi się to oczywiste. Podobne wzmocnienie jest też w miejscach mocowania orczyków. W sumie to 12+2 klocków balsowych. Te klocki w skrzydle widać na zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały przerywnik. Dzisiaj, z racji niedużej odległości wybrałem się do Dęblina na Mistrzostwa Polski Makiet Samolotów RC. Było dużo ładnych modeli i lotów. Co mi się spodobało to sfotografowałem i załączam. Nie opisuję i nie komentuję, aby nie zabierać "pracy" innym komercyjnym nośnikom informacji. Zresztą to temat o Prząśniczce. :)

post-5634-0-21781000-1371323303_thumb.jpg

post-5634-0-83326400-1371323315_thumb.jpg

post-5634-0-11340000-1371323328_thumb.jpg

post-5634-0-14800500-1371323345_thumb.jpg

post-5634-0-89882700-1371323355_thumb.jpg

post-5634-0-33821100-1371323367_thumb.jpg

post-5634-0-35882400-1371323377_thumb.jpg

post-5634-0-51865700-1371323389_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.