Skocz do zawartości

Co to za folia ??


specyfick
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

No i nikt nie pomógł.

Znalazłem co to za wynalazek.

http://www.skrzypcza...lowa,p378857276

To folia do laminatorów rolowych, do laminowania tektury/papieru.

 

Nie wiem jak z grubością, jestem pewien oznaczeń mil w usa i mikr w pl.

Ale porównując z Oracover: Całkowita grubość materiału (nośna folia): ok. 45 - 65 µm (23 µm), wygląda to w miarę dobrze. (24 mikrony)

Czyli to samo, tylko skurcz mniejszy, max 2 mm, niby.

 

A do czego to, właściwie do pokrycia modelu z EPP.

Co wy na to ?

Jak ewentualnie pokryć model z EPP ? Folie typu Oracover ?

Taką folię używają teraz jako Nowy Materiał (NEW STUFF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta folia do laminatorow jest rzeczywiście baaardzo cienka. Jak masz jakąś książkę lub zeszyt z polyskujaca okładka to sam możesz sprawdzić. Nozykiem zardap i spróbuj zdjąć wierzchnia folie. Potwornie cienka ale bardzo mocna.

 

Wysyłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rapier, właśnie o takie folii myślę.

W wątki nt. budowy modelu szybowca akro z EPP Lefish w wersji superlight, jest napisane że te folie są bardzo dobre do takiej zabawy, a przede wszystkim są tanie.

O wiele tańsze od modelarskich.

Nie chodzi mi o cenę, zasadniczo, ale miło jet mniej płacić.

Lekka, cienka i bardzo mocna, brzmi obiecująco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

folie ORACAL są z reguły samoprzylepne tzn wystarczy odlepić podkład i klej jest aktywny ... natomiast te cienkie folie do laminowania są z reguły wyposażone w klej ,który aktywuje się pod wpływem temperatury - ok. 110 stopni celcjusza ... dlatego może być problem z klejeniem zwłaszcza na EPP .

Kolega ma również rację ,że raczej nie da się kupić cienkich foli do laminowania na metry...

Moim zdaniem do pianek EPP folie ORACAL zarówno przeźroczyste jak i barwione jak i przeznaczone do zadruku są idealne do klejenia.

Co do grubości faktycznie ORACALE są grubsze ok 80 mikronów ..i przez to odrobinkę cięższe ..ale panowie nawet przy dużej powierzchni skrzydła i powiedzmy całego modelu ta różnica w wadze będzie naprawdę niewielka.

Jeśli chodzi o termoplastyczność folii ORACAL jest kilka seri tych folii oznaczonych numerkami nadrukowanymi na podkładzie ... te najtańsze są mniej termokurczliwe ale naprawdę przy odrobinie zdolnośći manualnych można zdziałać cuda.. tymi droższymi seriami można nawet lusterka i kaski obklejać z jednego płata.

Mam nadzieję ,że trochę pomogłem -tematy folii i innnych tego typu mediów nie są mi obce - siedzę już kilka lat w poligrafii.

Pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie , bez tajników większych :-) dla lepszych własności plastycznych (tj. do zagięć ,przetłoczeń itp dobrze jest suszarką do włosów lub opalarką (ostrożnie) podmuchać na folie. Również po całym klejeniu możesz całość trochę podgrzać suszarą , folia lepiej "siądzie i klej szybciej i mocniej zwulkanizuje ale nie jest to konieczne.

Najpierw spróbuj sobie na jakimś kawałeczku na próbę - nie powinieneś mieć problemów z klejeniem :-)

Poszukaj najbliższej hurtowni papierniczej i zapytaj o folie ORACAL lub popytaj w drukarni wielkoformatowej.

W razie pytań wal śmiało.

'pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O proszę Panowie oto piękne rozwiązanie które udało mi się znaleźć.

Folia do laminatorów rolowych w dobrej cenie 200/300 metrów !!!

http://www.opus.pl/pl/index/html/id:165/ctg:738_855/ctgm:856/pid:857/O_FILM_Super

 

A tu proszę jak się tym fajnie robi i jak to trzyma.

Dla mnie rewelka.

Co prawda nie wykorzystam tyle folii na jeden model więc najwyżej sprzedam, ale proszę co wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko PAweł jest zafascynowany. Ciekawe jak ta folia bedzie się trzymała na konstrukcjach balsowych. Chyba widziałem ją w takim zastosowaniu w mikromodelach ( nie mówię tu o mikrofilmach, ale o pokrywaniu modeli orzeszków tą folią ) 35 mikronów to chyba dość cienkie poszycie ;)

Chętnie na próbę kupiłbym ze 2m takiej folii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.