Skocz do zawartości

Zdjęcie

Model F3A Currare

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice
  • Imię:Lucjan

Napisano 15 czerwiec 2013 - 21:13

Witajcie Koledzy,

Kto pamięta model z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku F3A "Currare" - ja mam taki model z 1976 roku. Latałem nim dużo a potem powędrował do kąta na emeryturę.
Kilka dni temu stwierdziłem, że mam w domu "zabytek", więc należy go odrestaurować.
Zmienię pokrycie, ponaprawiam to i tamto, zamontuje nowy silnik Moki 10 cm3 z rurą rezonansową, a także podwozie chowane (taki był wtedy standard) ale pneumatyczne.

Muszę dodać, że model latał wspaniale w każdych warunkach i z każdego pasa startowego. Był to mój pierwszy model dolnopłata po nauce latania na "trenerku" i w pierwszym locie doznałem miłego uczucia - model leci sam i to lepiej od trenerka! Warto by było odszukać plany budowy i polecać każdemu kto chce się przesiąść na dolnopłata i polatać i pokręcić figury.
Poniżej kilka zdjęć przedstawiających stan obecny. W miarę postępu prac będę zamieszczał informacje.

Pozdrawiam, Lucjan

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
  • 0

#2 silesia_system

silesia_system
  • Modelarz
  • 76 postów
  • SkądRuda Śląska
  • Imię:Paweł

Napisano 15 czerwiec 2013 - 22:34

Pamiętam jak połyskiwała pięknie nad muchowcem ;), chętnie wpadnę zobaczyć ją znowu w akcji .
  • 0

#3 Q.E.D.

Q.E.D.
  • Modelarz
  • 13 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Artur

Napisano 17 czerwiec 2013 - 11:49

Myślę, że obok Kwik Fly to jeden z najwspanialszych modeli wszechczasów i w wersji ARF dla koneserów nadal jest produkowany.
Plany Curare są np. tu:
http://www.rcgroups....hmentid=3991885
Z radością będę śledził renowację Twojego egzemplarza.
Pzdr-
Artur.
  • 0

#4 wapniak

wapniak
  • Modelarz
  • 1077 postów
  • SkądSosnówka
  • Imię:Dariusz

Napisano 17 czerwiec 2013 - 22:11

Kwik był moim pierwszym modelem po "wylaszowaniu" na srebrną odznakę trenerkiem z silnikiem MVVS 2,5 (samozapłon).
Kwik latał na Webrze 6,5 ccm, radio "żółta Webra". Bez żadnych miksów ( jak to możliwe?). I kręcił wszystko , co tylko potrafiłem sobie wyobrazić.
Robiliśmy pokazy w Koninie na stadionie piłkarskim w przerwie meczu. Start z płyty wprost na publikę na pełnym gazie, program akro i lądowanie na płycie. Dziś nie do pomyślenia...Ale te brawa publiki...
Currarą latał instruktor, śp Lech P, na webrze 10 ccm z czarną głowicą z rurą rezonansową. Te jego loty w pionie to było coś...
Ach, te wspomnienia...
  • 0

#5 przytek

przytek
  • Modelarz
  • 399 postów
  • SkądGliwice/UK
  • Imię:Lesław

Napisano 20 czerwiec 2013 - 21:47

Hej Lucjan
Napiszę krótko- prettnerowski rarytasik :)
Jakoś końcem lat 70-tych w "Modelarzu" na ostatniej stronie było zdjęcie Prettnera z Currarą- mam to w pamięci do dzisiaj i od tamtej pory takie modele były moim marzeniem. Inne kategorie robiłem tylko dlatego że nie miałem aparatury.
Mniejszą wersję Currary (na 6,5) zrobiłem z planów czeskiego Modelara. Nie miałem aparatury więc przehandlowałem ją w końcu ale wisząc na scianie wyobraźnię rozpalała ech.....

Szczęściarz z Ciebie że masz swój własny model z "tamtych" czasów :) Młodzi dziś nie mają pojęcia jak kosztownym hobby RC było kiedyś;)

Wrzucaj zdjęcia podczas prac- z przyjemnością będę wiernie kibicował aż do ponownego oblotu.
  • 0

#6 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice

Napisano 21 czerwiec 2013 - 16:24

Witam kolegów !
Cieszy mnie bardzo Wasze zainteresowanie historycznym modelem . Ja tego modelu niestety nie robiłem - przywędrował do mnie przed laty drogą okrężną z Austrii , w bardzo opłakanym stanie . Robił go chyba jakiś cieśla . Trochę go podszykowałem i to wszystko. W latach siedemdziesiątych dostępny bł sprzęt RC produkcji radzieckiej , ale nadawał się tylko do sterowania modeli pływających i samochodów - używałem !Dopiero jak w końcu lat osiemdziesiątych udało mi się kupić za rozsądną cenę radio Simprop Super Star 12 , zaczęło się latanie .Wcześniej zachodni sprzęt RC mieli z przydziału z klubów zasłużeni i wybrani modelarze. Mam mało czasu b praca i dużo roboty modelarskiej , ale stopniowo będę przywracął Currarę do życia .
Pozdrawiam wszystkich Lucjan.
  • 0

#7 ali1983

ali1983
  • Modelarz
  • 197 postów
  • SkądJasna/ Elbląg
  • Imię:Marcin

Napisano 11 sierpień 2013 - 22:44

plany currare i kilka innych f3a można znaleźć na tej stronie (wymagana rejestracja):
http://www.hippocket...plans/index.php
  • 0

#8 .bercik.

.bercik.
  • Modelarz
  • 144 postów
  • SkądŚwiętochłowice
  • Imię:Roman

Napisano 12 sierpień 2013 - 09:13

Witam .
Ja kiedyś wystrugałem sobie MINARE na MVVS 6,5ccm , był to najszybszy akrobat na Muchowcu :D .
  • 0

#9 Francka

Francka
  • Modelarz
  • 1178 postów
  • GG:
  • SkądRuda Śląska
  • Imię:Franciszek

Napisano 13 sierpień 2013 - 13:37

Coś wszystkich chwyciło na wspomnienia trzeba zrobić taki dział "Wspomnienia"
  • 0

#10 .bercik.

.bercik.
  • Modelarz
  • 144 postów
  • SkądŚwiętochłowice
  • Imię:Roman

Napisano 25 sierpień 2013 - 19:42

Gdybyśmy założyli dział "Wspomnienia" prawdopodobnie serwer został by zapchany w ciągu tygodnia :D i nasze forum by upadło . Ps. Czy pamiętacie CURARĘ od Romka P. która przestała latać bo po prostu "zgniła" i rozleciała się od paliwa i oleju (pytanie dla modelarzy z Katowic i okolic )
  • 1

#11 Pit

Pit
  • Modelarz
  • 430 postów
  • SkądGostyń
  • Imię:Piotr

Napisano 28 sierpień 2013 - 12:25

A ja miałbym pytanie do starszych kolegów. Jak w tamtych czasach wyglądało wyposażenie modeli. Jakich mocnych serw używono jakie akumulatory jakie silniki itd. i na ile to wszystko było niezawodne?
  • 0

#12 Lucjan

Lucjan
  • Modelarz
  • 215 postów
  • SkądKatowice

Napisano 28 sierpień 2013 - 21:52

A ja miałbym pytanie do starszych kolegów. Jak w tamtych czasach wyglądało wyposażenie modeli. Jakich mocnych serw używono jakie akumulatory jakie silniki itd. i na ile to wszystko było niezawodne?

Witaj kolego !

Do mojej Curary zamontowałem nast. wyposażenie; Silnik żarowy dwusów o poj. 10 cm , serwa o mocach 2,5 i 3,5 kg. Pakiet akku . o poj. 750 mAh. Tak wyposażonym modelem latałem przez wiele sezonów bez awarii. Dzisiaj wielu wydaje się że trzeba mieć super aparaturę skomplikowaną elektronikę itp itd ,nawet do prostego modelu .Podstawą bezpieczeństwa i niezawodności są :dbanie o model , elektronikę ,silnik , wszelkie złącza ,zaczepy itd, - spokój i brak pośpiechu i PROCEDURA PRZEDSTARTOWA .

Pozdrawiam Lucjan
  • 0

#13 silesia_system

silesia_system
  • Modelarz
  • 76 postów
  • SkądRuda Śląska
  • Imię:Paweł

Napisano 29 sierpień 2013 - 12:52

Ktoś prosił o Currare od Romka ;)

Załączone miniatury

• Image-22-(7).jpg

• 0

#14 ali1983

ali1983
  • Modelarz
  • 197 postów
  • SkądJasna/ Elbląg
  • Imię:Marcin

Napisano 01 wrzesień 2013 - 00:04

szukałem planów curare wielkości 40 (taki silnik zamierzam kupić) trafiłem na informację, że model "minare" jest wersją "40" modelu curare???
  • 0

#15 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 01 wrzesień 2013 - 09:18

szukałem planów curare wielkości 40 (taki silnik zamierzam kupić) trafiłem na informację, że model "minare" jest wersją "40" modelu curare???

Dokładnie. W roku 1984 "zmiksowałem" Curarę i Magica i wyszedł taki modelik

Dołączona grafika
  • 0

#16 stan_m

stan_m
  • Modelarz
  • 552 postów
  • SkądSokółka, Dęblin, Warszawa
  • Imię:Stanisław

Napisano 01 wrzesień 2013 - 14:23

Mój model Curare był wyposażony w silnik WEBRA 10ccm z gaźnikiem Dynamix i tłumikiem przelotowym (dzisiaj niespotykanym). Aparatura to austriacka WEBRAPROP (żółta) z ładowarką na 110V/50Hz. Kolega używał aparatury Simprop i serw Varioprop (szara obudowa) o zmienionej polaryzacji a zamiast ramienia obrotowego posiadającego suwaki (podobnie jak większość serw Webry). Akumulator - NiCd 450mAh. Hanno Prettner miał rodzinę w Rzeszowie i pamiętam, że odwiedził w latach siedemdziesiątych Polskę dając pokaz pilotażu wlaśnie modelem Curare. Ja nie widziałem tego osobiście ale wysłuchałem relacji ustnej...Dla mnie było to tak jakby słuchać i oglądać Qeen....

Witaj kolego !

Do mojej Curary zamontowałem nast. wyposażenie; Silnik żarowy dwusów o poj. 10 cm , serwa o mocach 2,5 i 3,5 kg. Pakiet akku . o poj. 750 mAh. Tak wyposażonym modelem latałem przez wiele sezonów bez awarii. Dzisiaj wielu wydaje się że trzeba mieć super aparaturę skomplikowaną elektronikę itp itd ,nawet do prostego modelu .Podstawą bezpieczeństwa i niezawodności są :dbanie o model , elektronikę ,silnik , wszelkie złącza ,zaczepy itd, - spokój i brak pośpiechu i PROCEDURA PRZEDSTARTOWA .

Pozdrawiam Lucjan

Otóż to.
Tak jak w dużym samolocie...różnicy nie ma właściwie żadnej. Najważniejsza jest obsługa:PRZEDSTARTOWA i POLOTOWA a także przeglądy okresowe np. co 30 dni...Wówczas ryzyko wypadku jest zredukowane do minimum.
  • 0

#17 Pit

Pit
  • Modelarz
  • 430 postów
  • SkądGostyń
  • Imię:Piotr

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:09

Panie Lucjanie a jakie wymiary ma model Currara i ile wówczas ważył?
  • 0

#18 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1142 postów
  • GG:
  • SkądPuławy City
  • Imię:✈ Rafał

Napisano 02 wrzesień 2013 - 11:21

Panowie - koledzy.
jak już jesteśmy przy starszych wiekowo modelach, może ktoś wie jak ten model się nazywa?

DSC_3043.JPG
  • 0

#19 wapniak

wapniak
  • Modelarz
  • 1077 postów
  • SkądSosnówka
  • Imię:Dariusz

Napisano 02 wrzesień 2013 - 21:09

No nie wiem , w czasach currary nie było aku 750mAh.
Były NiCd 500 mAh.
Currara ważyła ok 3500 g. Rozpiętość ok 1500 mm.

Ktoś prosił o Currare od Romka ;)

]
No nie.
W tym modelu rura chowała się w kadłubie.
Nie róbmy siary.
  • 0

#20 jędrek

jędrek
  • Modelarz
  • 642 postów
  • SkądSłupsk
  • Imię:Andrzej

Napisano 02 wrzesień 2013 - 21:10

Panowie - koledzy.
jak już jesteśmy przy starszych wiekowo modelach, może ktoś wie jak ten model się nazywa?

DSC_3043.JPG

Cześć
Jak się nazywa to niewiem, ale o ile dobrze sobie przypominam, to coś takiego było oferowane przez COML. Plany modelu 1:1 i laminatowy kadłub.Skrzydła konstrukcja styro oklejone balsą. A aku NiMh chyba wtedy nie było.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych