Skocz do zawartości

Mini e-Supra -- motoszybowiec 2m


Adrian_S
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czaro, nie chce mi się z Tobą gadać... :P

 

Ale mnie się chce :)

 

Moje skrzydło ma dźwigar w najszerszym miejscu 220 mm. Jeszcze Ci mało?

 

Twój "dźwigar" nie ma 220mm. Przy zginaniu skrzydła nigdy nie pracuje całe pokrycie. Szacuję, że najbardziej obciążony jest to pas o szerokości nie większej jak 1/3 cięciwy, tam gdzie profil jest najgrubszy. W reszcie pokrycia naprężenia są pomijalne. Jeżeli jeszcze w Twojej konstrukcji ułożyłeś tkaninę na skrzydle 0/90, jak sugerowałeś w którymś poście, to pracuje w niej tylko połowa włókien. W sumie z całego kompozytu, który wylaminowałeś naprężenia przenosi raptem 1/6, reszta czyli 83%!!! jest tylko masywną okleiną styrodurowego rdzenia.

 

Rzeczywiście jest to sukces konstrukcyjny wart polecenia innym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ahh tak to zawsze wychodzi jak się zaczną sprzeczać dwie osoby które są pewne swoich racji :P, tylko którego racja jest tą prawdziwą :P. Co do tych dźwigarów to wydaje mi się że tworząc dźwigar jak go tu nazwaliśmy pasowy można stworzyć konstrukcje która lepiej się sprawdzi jako dźwigar w modelu niż rurka. Dlaczego tak uważam? Pewnie dlatego że w dźwigarze siły rozkładają się w różny sposób co przedstawiają artykuły wstawione przez pana Tomka. Więc przynajmniej według mnie :P , stosując różne ułożenie włókien w dźwigarze będzie on lepiej przenosił te obciążenia ;), tak jak napisał wcześniej pan Darek środkowa część dźwigara o przekroju prostokątnym działa min. na ściskanie. Więc czemu mamy mieć w środkowej części dźwigara włókna ułożone wzdłuż skoro siły działają tam pod kątem do włókien a jak wiemy włókna są najwytrzymalsze gdy siły działają wzdłuż ich. Optymalne rozwiązanie możemy znaleźć w przedstawionym artykule, gdy jako środnik używamy balsy ze słojami pionowo i do tego dźwigar owijamy tkaniną włóknami pod kątem 45stopni. A wracając do mojego dźwigara to tak użycie balsy na pewno by go wzmocniło, chociaż i tak uważam że jest wystarczająco mocny ;). Aaa co do postępów moich prac to muszę się zabrać za nadanie końcowego kształtu rdzeniom, ale do tego muszę dorwać drukarkę aby wydrukować szablon :P.

 

W trzeciej części na 21 stronie jest pokazane to o czym pisałem.

 

Z rurką możesz sobie uważać co chcesz, to prawo każdego konstruktora. Monolit zawsze będzie mocniejszy ( kilkakrotnie ) niż klejonka z różnych materiałów.

 

Obciążenia skrętne płata to mały procent naprężeń gnących. A i jedne i drugie są przenoszone przez skorupę.

 

Wszystko sprowadza się do szacowania głównych kierunków obciążeń.

Nie da się tego w dwóch zdaniach wyjaśnić.

Użycie balsy wzmocniłoby Twój dźwigar trzykrotnie ( jeśli twarda) przy kilkunastogramowym wzroście ciężaru. A może i nawet nie takim, bo niepotrzebna byłaby owijka. Warto? Sam na to sobie odpowiedz.

Pozdrawiam

Ps

Dla motoszybowca to wszystko i tak za mocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ułożenie tkaniny 0/90 to rzeczywiście trochę słaby pomysł, po krótkich obliczeniach przewiduje że moje gotowe skrzydło powinno ważyć ok 450g :P

PS: @wapniak hmm noo wzmocnić by go wzmocniło aaale trzykrotnie to na pewno nie , a skrzydło mam dość wytrzymałe ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czego niby nie zrozumiałem? A powierzchnia skrzydla to 37.5dm^2 wyjdzie trochę cięższe niż powinno aaale no niestety :)

PS. 22.11.2013 23:50

Aa tak co do modelu to tak teraz wyglądają skrzydła ;), co do końcówek to olałem szablon, wziąłem papier ścierny w rękę ii puściłem wodze fantazji :P, ii powstało coś takiego ;). Aa tak nawiasem czarna kreska którą można dostrzec na skrzydle to planowane miejsce zawiasu :).

r8kg.th.jpg

grnc.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o ułożenie tkaniny.

Naprężenia skrętne w skrzydle są znacznie mniejsze od zginających, i z tego wynika takie ich u mnie ułożenie.

U Ciebie jest dźwigar, więc tkaninę możesz ułożyć jak Ci się podoba.

 

Miałem już o tym nie pisać , ale co tam.

Zrobiłem jeszcze jedną próbę z dźwigarem. Tym razem wypełnienie z balsy, takiej samej jak poprzednio, miało włókna wzdłuż dźwigara.

Wytrzymało 2500 g ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monolit zawsze będzie mocniejszy ( kilkakrotnie ) niż klejonka z różnych materiałów.

 

tu bym był ostrożny w głoszeniu takiej tezy (choć myślę, że wiem cho chciałeś powiedzieć),

patrz:

- kawałek z drewna vs sklejka

- tafla szkła vs laminat szklany

itd...

ale teraz się już czepiam :P

 

edit:

Użycie balsy wzmocniłoby Twój dźwigar trzykrotnie ( jeśli twarda) przy kilkunastogramowym wzroście ciężaru. A może i nawet nie takim, bo niepotrzebna byłaby owijka.

 

Owijka była by na pewno wskazana ponieważ wzmacnia związanie pasów ze środnikiem i pozwala uzyskać małym kosztem większą wytrzymałość

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym czepianiem to może trzymajmy się kontekstu. :) Wyraźnie pisałem o monolitycznym laminatowym węglowym dźwigarze o przestrzennej konstrukcji. :P

 

Owijka byłaby wskazana, ale ja zawsze rozważam uproszczenie technologii. I skoro da się zastosować proste wypełnienie z balsy, to po co komplikować sobie robotę owijką, jeśli skutek będzie zadowalający.

I w tym kontekście to pisałem.

Pozdrawiam.

Ps.

Próbowałem założyć rękaw szklany na rdzeń styrodurowy. Jako owijkę, smukłego kadłuba, nie skrzydła. Proponuję zapomnieć o czymś takim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owijka byłaby wskazana, ale ja zawsze rozważam uproszczenie technologii. I skoro da się zastosować proste wypełnienie z balsy, to po co komplikować sobie robotę owijką, jeśli skutek będzie zadowalający.

I w tym kontekście to pisałem.

Pozdrawiam.

Ps.

Próbowałem założyć rękaw szklany na rdzeń styrodurowy. Jako owijkę, smukłego kadłuba, nie skrzydła. Proponuję zapomnieć o czymś takim...

Trochę OT: Spójrz na dźwigar w moim nowym projekcie COS-2, pasy węglowe, rdzeń stryrodurowy i owijka z tkaniny 25g/m2.

Owijka prócz podstawowej funkcji, znacznie ustabilizowała ten smukły dźwigar (skręcannie, wyboczenia).

Technika wykonania jest dość prosta jednak trochę upierdliwa: na sucho, dociętą tkaninę szklaną spryskuję delikatnie klejem 3M77, nawijam ją na dźwigar na gładko, a potem tylko przesączam żywicą i zostawiam do związania (z prasowaniem dźwigarów nie doszedłem jeszcze do zadowalających efektów, więc próżnie czy inne owijki sobie na razie odpuściłem)

<OT OFF>

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeeej :P. Ułożenie tkaniny 0/90 nie daje Ci większej wytrzymałości na gięcie bo pracuje tylko połowa włókien tkaniny.. przy ułożeniu 45/45 pracuja wszystkie wlokna co daje większą wytrzymałość. A owijka w tego typu dźwigarach jest prawie że konieczna ponieważ przy małym zysku wagi zyskujemy mocno na wytrzymałości. Aa wykonanie owijki z nitki aramidowej jest proste i szybkie, tak samo zastosowanie rękawu.

Próbowałem założyć rękaw szklany na rdzeń styrodurowy. Jako owijkę, smukłego kadłuba, nie skrzydła. Proponuję zapomnieć o czymś takim...

Hmm o co chodzi w tej wypowiedzi?

 

Aaa tak co do postępów to zabieram się powoli za przygotowywanie do laminowania, zalaminowałem krawedz natarcia , zrobiłem to z jednokierunkowej tkaniny weglowej zeby wzmocnić krawędź natarcia na uderzenia, aa na samej końcówce użyłem do tego tkaniny szklanej. Dzisiaj planuje odciąć i zamknąć lotki według instrukcji pana Dreli którą można znaleźć o tutaj ;). http://www.charlesriverrc.org/articles/supra/all%20PDFs/hinges.pdf

Niestety już zdążyłem się pomylić i odciąłem klape ze złej strony, i wyszło tak że zawias będzie na górnej stronie skrzydła co ograniczy mi wychylenie klap w dół, mam nadzieje że jakieś 45 stopni mi wystarczy ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa tak co do postępów to zabieram się powoli za przygotowywanie do laminowania, zalaminowałem krawedz natarcia , zrobiłem to z jednokierunkowej tkaniny weglowej zeby wzmocnić krawędź natarcia na uderzenia, aa na samej końcówce użyłem do tego tkaniny szklanej.

 

Proponuję na przyszłość zastosować w całości na natarcie szkło (jest mniej "kruche" w poprzek włókien niż węgiel) , węgiel zostaw na spływ gdzie lepiej usztywni krawędź spływu.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę OT: Spójrz na dźwigar w moim nowym projekcie COS-2, pasy węglowe, rdzeń stryrodurowy i owijka z tkaniny 25g/m2.

Owijka prócz podstawowej funkcji, znacznie ustabilizowała ten smukły dźwigar (skręcannie, wyboczenia).

Technika wykonania jest dość prosta jednak trochę upierdliwa: na sucho, dociętą tkaninę szklaną spryskuję delikatnie klejem 3M77, nawijam ją na dźwigar na gładko, a potem tylko przesączam żywicą i zostawiam do związania (z prasowaniem dźwigarów nie doszedłem jeszcze do zadowalających efektów, więc próżnie czy inne owijki sobie na razie odpuściłem)

<OT OFF>

 

Pozdrawiam

Tomasz

No cóż, owijka z 25 gramowej tkaniny przy styrodurowym rdzeniu, to moim zdaniem kwiatek do kożucha.

No, ale dróg do sukcesu jest wiele.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tutaj tak ponieważ w poprzednim modelu wykonałem natarcie ze szkla aale niestety łąką jest dość zarośnięta i po lataniu zawsze miałem zajęcie w łataniu krawędzi natarcia, po czym też nakleiłem pasek włókna węglowego i problem zniknął. Teraz jak patrze to ten pasek wyszedł trochę za szerokia aale już tego nie zmienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, owijka z 25 gramowej tkaniny przy styrodurowym rdzeniu, to moim zdaniem kwiatek do kożucha.

No, ale dróg do sukcesu jest wiele.

50 na całej rozpiętości to byłby już zbytek łaski i ciężaru, więc lepiej było dać 25 tak, że centralne 240mm to 2 warstwy 25. :)

 

@Adrian S -> rozumiem :)

 

pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały ten spór o dźwigary chyba do niczego nie prowadzi, owijka nawet i 25g/m^2 ma sens szczególnie przy tak małej skali ;). Aaa i co do pokrycia to sprawdziłem ile mi się zostało tkaniny szklanej 48g/m^2 ii wystarczy jej żeby zalaminować nią uszy aa na centropłat pójdzie 80g/m^2. Zaoszczędzę tak trochę na masie skrzydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 mam jeszcze mniej :P, aaale okazało się że kolega ma 50 ii będę mógł koniec końców całe skrzydło zalaminować 50. Wczoraj na jednej polówce centropłatu zamknąłem lotkę wyszło całkiem dobrze ;), więc muszę skończyć to na reszcie skrzydla ii zabrać się za laminowanie. Muszę jeszcze tylko wymyślić jak pomaluje model, na pewno użyje zielonego koloru aaale jaki będzie drugi to jeszcze nie wiem :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.