Skocz do zawartości

Skrzydła do motoszybowca


dado

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem nowy na waszym forum i chciałbym się przedstawic.Mam na imię Dawid i modelarstwem rc zajmuję sie od 2 lat. Obecnie latam trenerkiem z OS 25 La i funfly'em z napędem elektycznym .Od jakiegoś czasu miałem zamiar zbudować szybowiec ale znajomi z lotniska odradzali mi to (mówili że szybole to nuda )Nie posłuchałem ich do ukonczenia modelu brakują skrzydła .

szybowiecdadodj3.jpg

 

 

Mam już wstępny projekt chciałbym abście go ocenili i doradzili czy jest porawny.

 

1.Rozpiętość 150cm

2.cięciwa przy kadłubie 20cm

3.cięciwa na końcu skrzydła 16cm

4.dźwigary 8x3mm

5.keson balsa 1mm obustronie na natarciu i spływie

6.Lotki prawie na całej długości .

7.Brak wzniosu skrzydła

8Pokrycie solarfilm

9Profil RG15 9%

 

Czekam na wasze opinie i porady

 

Pozdrawiam

 

dado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Proponuje dać wznios bo bez wzniosu z 200m odległości będzie ci go bardzo ciężko sterować.

 

Na moje wznios jest bardzo przydatny - model jest bardziej stateczny, sam sie ustawia w poziomie co ułatwia pilotaż z daleka. Łatwiej się też takim krąży w termice.

 

Przy tak dużych lotak nawet ze wzniosem będziesz robić szybkie beczki. Sam mam szybolka 1,2m z avantra i on ma wznios. Beczki czy lot na plecach to dla niego nie problem:

 

http://tinypic.com/player.php?v=8ghe93t&s=1

 

To ma być model na zbocze, hol , termikę ?

 

Proponuje też zrobić skrzydło zbieżne choćby od natarcia bo lata lepiej. Na twoim rysunku widać obrys prostokoąta a podajesz zbieżność 20 na 16cm? Coś się więc nie zgadza. Jeszcze lepsze skrzydło to trapez.

 

Ja osobiście nieuznaje skrzydeł krytych folią - bo to takie jednorazówki. Lądowania na trawie czy krzaczku i masz podarte.

 

Dawaj tutaj tych co mówią ze szybole to nuda :wink:

 

Lotki od środka płata zrób oddalone z 4-5cm. Ja mam lotki 22% cięciwy (czyli przy kadłubie są szersze , a na końcach węższe) i wykożystuje je jako klapolotki co często się przydaje.

 

W tytule masz skrzydła do motoszybowca , a w teksie piszesz o szybowcu :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź z rysunek miał byc tylko po to aby przedstawic ogólne założenia

co do wymiarów. A jaki proponujesz wznios ??

Czy 2 -3 stopni wystarczą ??

Mam niedaleko małe wzgórze ok 50m wys. ale myślałem nad czymś na zbocze i termikę dlatego wybrałem profil RG 15.

Rozważam też przeróbkę na motoszybowiec.

 

 

Pozdrawiam

 

dado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje dać taki sam wznios jaki mają modele z arthobby (ogólnie robią niezłe modele w mojej opinii) - tam są plany. Znajdź 1,5m z lotkami i daj wznios identyczny, będzie na 100% poprawny.

 

Miałem kiedyś model z wzniosm 2,5 stopnia i powiem, że stanowczo to za mało było jak dla mnie (trzaba było go ciągle pilować ). Ten co mam teraz leci prawie sam. Ustawiam pod wiatr , puszczam drąg i spokojnie się moge po nosie podrapać ;-)

 

Co do profilu na termikę i zbocze to sprawdzony przeze mnie i szeroko stosowany to hn1033. Potrafi być wolny i szybki jak potrzeba i taki bym osobiście ci doradził.

 

Policz powierzchnię płata i zakładaną wagę do lotu. Policz obciążenie powierzchni. Gdy wyjdzie ci 17-22g/dm2 model zapowiada się fajnie ;-)

 

Widze masz zbocze - to najfajniejsze lataniejak dla mnie.

 

Robisz ster kierunku? W termice się on przydaje, a na zboczu nie koniecznie. Ja teraz latam bez sk, ale kolejnego 1,5m buduje już z sk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model będzie miał ster kierunku .Co to latania na zboczu nie moge się za dużo wypowiadać nie mam dużego doświadczenia.Moim 1 motoszybolem był TOTO 2 latałem nim na zboczu znajomi z lotniska nie wiedza ze mam ten model(akceptują jedynie hałaśliwe spaliniaki) :(

Cały czas ciągnie mnie do szyboli / motoszyboli te modele maja to coś :lol2: piękną sylwetkę i ten dźwięk kiedy przelatują dla mnie cos pięknego :lol: Dzieki mallin za cenne wskazówki postaram się zamieścic zdjęcia gotowego modelu i zdać relacje z oblotu ale nie wiem kiedy to nastąpi.

 

 

pozdrawiam

 

 

dado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Widzę że szykuję się nowy szybolo maniak -i dobrze :).Życzę powodzenia w budowie,i jeszcze pytanko jaka to ma być konstrukcja ?? skrzydła balsa i kadłub balsa?? czy

kadłub laminat a skrzydełka balsa czy może jeszcze inaczej.Aha i jeszcze jedno nie wkładaj silniczka bo to psuje smaczek w szybowcu (moim zdaniem):P .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też lubię szybowce. A że trzeba je wynieść na odpowiednią wysokość, to buduję moto.

 

Pokrycie moim zdaniem minimum balsa 1,5mm. Poza tym, ja bym proponował skrzydło prostokątne - o wiele łatwiejsze, tym bardziej, że mają być lotki. Przy takiej rozpiętości zbieżność niewiele daje. Dla estetyki można zrobić ładne zakończenia skrzydeł (coś tak jak narysowałeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej rozpiętości zbieżność niewiele daje

 

Można by się godzinami kłócić oto czy daje lub nie , ale patrząc na projekty modeli o rozpiętości 1,5 metra (głównie dlg jak i parę innych) stosuje się skrzydła zbieżne. I ja też bym takie radził zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Aby rozwiac wątpliwości podaję ostateczną forme projektu skrzydła:

 

1.skrzydła zbieżne

2.Profil RG 15

3.keson balsa 1,5mm

4.Skrzydła o obrysie trapezowym

Lotki na 20%cięciwy

 

PS

Sorry wszystkim za określenie "szybol"ale gdy pisałem post spieszyło mi się dlatego użyłem tego słowa.

Ale tak dla ścisłości wydaje mi się że zamiast szybowiec powinno być model szybowca :D

 

Pozdrawiam

 

dado

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.