Skocz do zawartości

Jaka aparatura na pierwszy raz


Zapi29
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 7 miesięcy temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

A co koledzy powiedzą na Graupnera MX20? 

Po awarii FlySky  i rozbiciu modelu zacząłem poszukiwać radia które ma pewny link.

Bo z FlySky to różnie było z zasięgiem .

Niezbyt mnie interesowała marka radia ,zależało mi tylko na pewnym połączeniu z modelem.

Jak się szybko okazało wykładając większe pieniądze na radio wcale nie jest łatwo o jakąś konkretną  decyzję , wręcz jest trudniej kupić drogie radio niż tanie.

Każdy z modelarzy coś doradził w końcu zostało 3 kandydatów,

Spektrum , Futaba i Graupner.

Spektrum odpadło jako pierwsze pozostał dylemat pomiędzy Futabą a Graupnerem.

Ostatecznie decyzje podjął wierny użytkownik Futaby i powiedział żeby kupić Graupnera bo model Fuataby który wybrałem to nie Futaba, a radia szukałem do max 1500zł

Więc kupiłem MX-20 , i spisuje sie doskonale, tam gdzie fly sky traciło zasięg i model kończył pod ławką , link graupnera działa jak by była kompletna cisza w eterze.

Bardzo intuicyjne i przejrzyste menu , do podstawowych zmian i ustawień nie potrzeba nawet instrukcji a trzeba powiedzieć ze ja nie najlepiej panowałem nad ustawieniami z flysky I6.

Radio może i nie najtańsze ale ze względu na pewny link i łatwość obsługi menu, cena wydaje się być uczciwa.

Odbiorniki najtańsze nie są , taki 6 kanałów z jedną antenką kosztuje 150zł lub 200zł bo jest dwa rodzaje , mam oba i nie widzę różnicy.

Natomiast 8 kanałów z dwoma antenkami to wydatek 250zł.

Co mi najbardziej przeszkadza? trochę mała bateria w zestawie są to chyba ogniwa NiMh, ale w menu radia jest opcja na akumulator lipo tylko dlaczego takiego nie dali w zestawie?

W komplecie z 12 kanałowym radiem dają 8 kanałowy odbiornik , ja nie mam nawet dla ośmiu kanałów zastosowania, ale ktos kto kupuje nowe 12 kanałowe radio na pudełku którego jest wielkie zdjęcie zestawu a na zdjęciu widnieje ładny 12 kanałowy odbiornik GR-24 , natomiast w środku w pudełku siedzi zapakowany 8 kanałowy odbiornik GR-16.

Nie pogniewał bym się również gdyby dawali jakiś futerał na to radio , cos lepszego niż styropianowe pudełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co koledzy powiedzą na Graupnera MX20? 

 

Mam, bardzo dobry wybór. Dobrze leży w moich rękach i nie wysuwa się podczas rzutów modelami DLG, nie jest zbyt ciężkie, menu do ogarnięcia, zasięg i pewność linku dobra, ceny odbiorników których potrzebuję nie dużo droższe od FrSky a sporo tańsze od oryginalnych Futaby.

 

Niestety oprócz ceny i funkcji radia trzeba sprawdzić, czy dobrze leży we własnych łapach. Zdjęcia nie oddają ergonomii i kontaktu z plastikiem.

 

 

Alternatywą o podobnej cenie jest używana Futaba 8FG (850pln) lub 14SG + odbiorniki Frsky 7-o kanałowe za 120pln jeżeli ktoś nie potrzebuje telemetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nową z folią Futabę 7c na 2,4GHz Fasst jak chcesz za 450 pln jest twoja :-) 7 kanałów to wystarczająca ilość do większości zastosowań. No chyba,że duże szybowce. O chińczykach zapomnij, jakość tandetna a szkody na mieniu w razie awarii pokrywa modelarz lub jego OC. Jeśli radio pracuje na nielegalnym paśmie lub modulacji czy mocy ubezpieczyciel ma wymówkę. Nowe radio , które kupiłem, Spektrum ix12 na Europę nie ma kodowania dsm2 na ten przykład.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 O chińczykach zapomnij, jakość tandetna a szkody na mieniu w razie awarii pokrywa modelarz lub jego OC.

Dobre.

A za szkody przy futabie pokrywa futaba?

 

 

 Jeśli radio pracuje na nielegalnym paśmie lub modulacji czy mocy ubezpieczyciel ma wymówkę. 

 

W ustawie nic nie ma o modulacji a jedyną legalną częstotliwością dla sterowania modelami jest 35 i 40 MHz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lista fabryk Futaby

 

Taiwan FUTABA Electronics Corp.

 

No.1 Shin Kai Fa Road, Nan Tze Export Processing Zone, Kaohsiung, Taiwan

TEL:886-7-3646516  FAX:886-7-3642876

 

FUTABA Corporation of The Philippines

 

120 North Science Avenue, Laguna Technopark-SEPZ, Binan, Laguna, Philippines

TEL:63-2-843-2866  FAX:63-2-843-2898

 

FUTABA Corporation of Huizhou

 

16 Zhongkai Hi-Tech Industrial Development Zone, Huizhou, Guangdong, China

TEL:86-752-2627111  FAX:86-752-2627118

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre.

A za szkody przy futabie pokrywa futaba?

 

 

 

W ustawie nic nie ma o modulacji a jedyną legalną częstotliwością dla sterowania modelami jest 35 i 40 MHz. 

Dz.U. 2017 poz. 96, w załączniku 1 i 7 przy czym biorąc ściśle literę prawa to tylko pasmo 35 MHz  :P , jak ci się futaba nie widzi lataj na miotle to twoja sprawa o ile niemcy ci pozwolą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 i 40 MHz. 

post-7189-0-91565400-1552740437_thumb.jpg

 

To, że wszyscy latają na linkach z nielegalną częstotliwością nikogo nie obchodzi. Żadna ze służb nie jest tym zainteresowana. Nawet Jeti stosuje 900MHz które w Polsce zajęte jest GSM i też nikomu to nie przeszkadza.

 

Nic nie mam do futaby ale za to ty traktujesz użytkowników innych aparatur jako gorszy sort a tak wcale nie jest.

A jak wspomniał wcześniej jakiś moderator na taranisie czy horusie można latać 10 cm od nogi bo na loty na 1km to tylko futaba. I to jest prawda (częściowa:) bo czy widziałeś loty na 100 km na futabie. Bo ja nie i to dlatego,że jest za cienka na takie loty. Za to taranisy er i horusy do tego jak najbardziej się nadają.

 

 

 

 jak ci się futaba nie widzi lataj na miotle

 

I tym miłym akcentem............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fanem futaby lecz JR, taranis (którego też mam) jest tylko marną kopią tej drugiej, można porównać to trabiego vs porsche, open TX jest elastyczny ale dla początkującego modelarza bezużyteczny niczym excell do liczenia wydatków w supermarkecie. Gorszy pieniądz wypiera lepszy pieniądz i to samo zjawisko spowodowało zalew tandety i zamknięcie wielu firm modelarskich w niemczech i czechach. Sam osobiście byłem zakłócony przez chińskie badziewie za 100 pln co skończyło się drobnym remontem samolotu. PS Jakoś mój fry sky nie ma 100 km zasięgu. Za to nie widzi części odbiorników :-( pomimo ich fleshowania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

FS-i6X jest 6 kanałowy, iA10B to odbiornik 10 kanałowy. Będą współpracować, ale miej świadomość, że nie wykorzystasz 10 kanałów. Może lepiej kupić iA6B? 400m Na samolot to dosyć mało, nie będziesz miał zapasu. Natomiast ta aparatura powinna mieć w praktyce minimum dwa razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.