Skocz do zawartości

PZL M-18 [DREWNIAK]


rajaner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

 

Szanowni koledzy ponieważ w okresie zimowym mam dużo wolnego czasu postanowiłem zbudować model samolotu PZL M 18 DROMADER, materiał z którego powstanie ten model to balsa.Widząc jak lata ten samolot pilotowany przez kolegę Grześka postanowiłem go zbudować na podstawie planów które powiększyłem do odpowiadających mi rozmiarów.

Długość 720 mm

Rozpiętość 1450 mm

Budowę modelu rozpocząłem mam wycięte wręgi i boki kadłuba zaczynam sklejanie.

Nie mam dużego doświadczenia i dlatego wszelka pomoc i uwagi będą bardzo przydatne.

 

PZL_M18_Dromader-Jumbo_Arno_Diemer_vec.pdf

 

Pozdrawiam Andrzej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sklejanie rozpoczęte.

Do klejenia używam Wikol i Super Glue szybko idzie sklejanie parę minut i mogę robić dalej.

Łyknę małą kawkę i zaczynam oklejać tylną część kadłuba.

 

post-12393-0-22633500-1385194490_thumb.jpg

 

Stateczniki prawie gotowe zamontuję zawiasy i przymiarka do kadłuba.

 

post-12393-0-80522900-1385194542_thumb.jpg

 

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Andrzej jakiej grubosci balsy uzyles i ile trzeba zakupic desek na caly samolot, mam chec zrobic pierwszy balsowy model i patrzac na plany tego dromadera powinienem dac rade, dzwigary w skrzydle tez z balsy?, pozdrawiamm.

 

Kadłub to balsa 2 mm, stateczniki 5 mm dzwigary w skrzydłach zrobię inaczej nisz na planach dwie listewki sosnowe 5x5 mm,ile balsy nie zastanawiałem się nad tym ale z ciekawości policzę.

 

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy.

Szukam i szukam nic nie mogę podpatrzyć jak zrobić imitację silnika, może ktoś to robił ma jakieś zdjęcia i mógłby udostępnić albo jakiś pomysł co do tego wykorzystać i jak to zrobić.

Z góry dziękuję . Andrzej.

Dremelek lub coś podobne, twarda balsa i toczysz! Tak planuję zrobić w Corsairze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmmm.... jakie byla oryginalna wielkosc tego modelu? bo tam troche brzmi jakbys przeskalowal wielkosc a zostawil grubosci jak byly na planach....

 

Nie znam orginalnych wymiarów tego modelu takie rysunki znalazłem i powiększyłem do moich rozmiarów w drukarni na jednym dużym arkuszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej idziesz jak burza ;) masz już na oku jakieś wyposażenie na oku ?

 

Mam dużo wolnego czasu więc kilka godzin dziennie mogę pracować co do silnika to jeszcze nie wiem na lotki planuję dać TURNIGY TG 9.

Szykuje się świeży wydatek okazało się waga którą używam oszukuje położyłem kadłub na wagę a tu prawie kilogram [ SZOK].Przyniosłem ze skepu odważnik 100g waga pokazała 120,160 za każdym razem inaczej może to wina bateryjek.Ostatnio robiłem Miga-25 wagę modelu jaką podałem jest raczej nie prawdziwa

 

Jakie szpachlówki uzywasz oraz czy jest sens ją stosować ?

 

Do szpachlowania użyję takiej tylko w miejscach łączenia balsy bardzo małe ślady używam też takiej do depronu jest łatwa w obróbce i szybko wysycha.Jest dostępna w różnych kolorach cena 5 zł.

 

post-12393-0-85740700-1385456338_thumb.jpg

 

Pozdrawiam Andrzej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Andrzej jakiej grubosci balsy uzyles i ile trzeba zakupic desek na caly samolot, mam chec zrobic pierwszy balsowy model i patrzac na plany tego dromadera powinienem dac rade, dzwigary w skrzydle tez z balsy?, pozdrawiamm.

 

W odpowiedzi na twoje pytanie.

Na kadłub trzy płytki 2 mm, na wykończenie górnej części wykorzystałem kawałki które zostały z innej budowy.

Skrzydła 1 płytka 2 mm na żeberka ,na zrobienie kesonów i listwy spływu 4 płytki 1,5 mm zostają kawałki po 40 centymetrów na pewno się nie zmarnują .

Stateczniki balsa 5 mm dużo szlifowania bo chciałem uzyskać profil symetryczny można by zrobić kratownicę pójdzie w tedy mniej.

 

Zaczynam prace nad skrzydłem

 

 

post-12393-0-91469300-1385713491_thumb.jpg

 

Pozdrawiam Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.