Skocz do zawartości

replika Foki


marekk40
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wpadłem na pomysł zrobienia modelu szybowca Foka przeznaczonego na wystawę. Z racji że, nigdy wcześniej nie robiłem nic podobnego mam parę pytań, a mianowicie z czego najlepiej zrobić model wzorcowy, chodzi o to aby dał łatwo się modelować, był wytrzymały tak aby po wykonaniu "modelu matki" można go było spokojnie zalać do formy i może jakby się udało, to wykorzystać ponownie xd. Myślałem nad jakimiś glinami rzeźbiarskimi, no ale sam nie wiem. Odlew (negatyw) zrobiłbym najprawdopodobniej z gipsu, ale co dalej. Jakie tworzywa użyć do wykonania ostatecznego modelu, tak aby był w miarę lekki, wytrzymały na drobne uderzenia i wstrząsy i tak żeby dał się łatwo pomalować.

Z góry dzięki wielkie xd

 

PS. Wolałbym jak najniższym kosztem ; D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprecyzuj bardziej pytanie, tj. jaka ma być wielkość tego modelu itd...

z czego najlepiej zrobić model wzorcowy

Możesz zrobić ze styroduru. Taką metodą: http://www.motylasty....html#warsztat3 , albo jeżeli w przyszłości chcesz wykonać formę i wylaminować sobie jeszcze parę innych kadłubów, wówczas wykonujesz kopyto z sosny i następnie wykonujesz formę wielokrotnego użytku ze zwykłego gipsu budowlanego. Natomiast skrzydła styropian kryty balsą, a potem oklejony folią. Usterzenie balsowe.

Jakie tworzywa użyć do wykonania ostatecznego modelu

Wg. mnie najlepiej laminat szklany. Można też się bawić z wręgami, balsą, sklejką, ale moim zdaniem przyjemniej pracuje się z żywicą, tkaniną i pędzelkiem :D Cenowo wychodzi troszkę więcej, ale czemu nie. Skrzydła i stateczniki tak jak napisałem wyżej.

żeby dał się łatwo pomalować.

Jeżeli laminat tak jak zaproponowałem, to możesz przykładowo pomalować wg. któregoś z tych pomysłów: http://pfmrc.eu/inde...owca-na-zbocze/ albo ze strony Motylastego, ale jeżeli zdecydowałbyś się bawić z drewnem, wtedy oklejasz to zwyczajnie folią termokurczliwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę, ale bardziej chodziło mi o zrobienie tego w sobosób trochę łopatologiczny tzn. uformować własnoręcznie z masy jak plastelina model wzorcowy któey posłuży to wytworzenia formy np z gipsu xd. I tą forę z gispu zalać jakąś żywicą czy czymść tylko własnie o tę masy i żywice mi chodzi, co dokłądniej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jak? Mógłbym np. ze styroduru zrobić cały model i mogę go zaszpachlować, potem to wygładzić i pomalować? Bo jak czytałem, to żeby zrobić laminatowy to za każdym razem trzeba nowy model ze styroduru robić a potem go wypłukiwać rozpuszczalnikiem xd

 

AA i co do wielkości to rozpiętość ok 1 metra długi na ok 50-60 cm xd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko kadłub zrobisz z samego styroduru. Podejrzewam, że Twoja propozycja by nie wypaliła i raczej nie udałoby się uzyskać fajnej, gładkiej, lustrzanej powierzchni z samej szpachli... Ale możesz próbować, nie słyszałem jeszcze żeby ktoś tak robił.

Oddzielnie musisz zrobić skrzydła - wykonujesz z ww. styroduru albo zwykłego styropianu rdzenie do skrzydeł, potem oklejasz to balsą np. 1,5mm, szlifujesz, szpachlujesz etc. i oklejasz folią termokurczliwą.

Musisz też wykonać usterzenie, ale to bardzo prosta sprawa, wykrajasz od szablonu z deski balsy statecznik poziomy, pionowy, szlifujesz, oklejasz i instalujesz w modelu.

Tak poza tym - dlaczego nie chcesz zrobić redukcyjnego modelu latającego? Nie dość, że wyglądem by nie grzeszył to jeszcze mógłbyś sobie polatać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z modelem latającym też pomyślę, ale pierwszy chce zrobić na wystawę, aby zawisł obok innej Foki :D

No dobra ale jak kadłub robie ze styroduru to co dalej, oklejam to czymś, czy jak?

A skrzydła to można ztobić tak że robię pare żeber aby nadać kształt i połączyć je styrodurem i potem balsą tak jak mówiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeżeli chcesz zrobić formę, żeby potem naprodukować kilka innych kadłubów to najlepiej to kopyto wykonać z drewna, np. sosny. Wówczas zrobisz sobie i taki model wystawowy jak teraz chcesz i w przyszłości latający. Możesz też zrobić taki bajer(jeśli nie chce Ci się rzeźbić w drewnie), że robisz normalnie kadłub metodą traconego styroduru/pianu na gotowo, idealnie gładki wyszlifowany, z tym, że nie wytapiasz niczego ze środka. Musiałbyś wtedy przekroić go idealnie na pół i zalać obie połówki gipsem. Masz wtedy idealną formę do produkowania laminatowych kadłubów.

Rdzenie do skrzydeł możesz zrobić bardzo prosto - musisz mieć dwa żebra, największe i najmniejsze. Mocujesz je na styrodurze/pianie i wycinasz to wszystko drutem oporowym(robota na 2 minuty), który bez problemu możesz sam w domu zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jeżeli w tym modelu na wystawę zrobie kadłub ze styroduru i chciałbym żeby on został to czym miałbym go obudować żeby mi się nie wgniatał ani nic innego? xd

I tak musiałbyś to oblaminować, żeby było w miarę twardo, więc dlaczego od razu nie zrobisz formy itd? Trochę sobie to zadanie utrudniasz.

A i ten rdzeń skrzydeł o ile powinien być mniejszy od końcowego skrzydła, czyli ile odjąć z grubości krzydła od balsy i szpachli, zeby nie wyszło mi za grubo xd

Nie mam pytań... :rolleyes:

Szpachla ma wyrównać jakieś dołki i inne takie, więc jej się nie wlicza, bo praktycznie żadnej grubości nie będzie miała na całości... Skoro balsa ma 1,5mm i musi być od góry i spodu rdzenia to chyba nie muszę mówić ile to będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to spoko, bo myślałemże szpachla też będzie coś dokładała :D

A i jak skutecznie połączyć skrzydła i statecznik poziomy z resztą kadłuba tak aby to się dostyć mocno trzymało? xd Bo skrzydła zrobiłbym raczej jako jedno całe bez rozłączeń i tylko mocowane od góry do kadłuba i tak samo statecznik poziomy, tylko czym to przymocować?? :D

I czy jakbym zrobił tą formę z gipsu po odlaniu od obrobionego styroduru to czy można w tej formię tkaninę szklaną od razu na ścianki nakładać i nakładać na nią żywicę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na te pytanie powyżej znajdziesz odpowiedzi na forum, wystarczy poszukać. Taki nielotny model robi się niemal identycznie jak lotny. Osobiście polecam, żebyś zrobił rozkładane usterzenie poziome, bo łatwiej będzie transportować model, tak samo jak skrzydło, lepiej podzielone na pół. Ale jak to potem łączyć itd. też tu na forum znajdziesz.

czy można w tej formię tkaninę szklaną od razu na ścianki nakładać i nakładać na nią żywicę??

Najpierw musisz "ścianki" jakiś oddzielaczem potraktować, np najtańszą pastą do butów. Smarujesz tak niezbyt grubo i dopiero wtedy laminujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.