Skocz do zawartości

Cessna 180 guillows konwersja na rc


SOSNA_NS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzis zrobiłem zawiasy w SW.. Szału można dostać z wklejaniem takich małych zawiasów

Wymiary tego małego prostokącika to 2mm x 5mm na obu końcach jest po kilka dziurek zrobionych czubkiem skalpela by CA dobrze chwycił w balsie. Wykonałem go z torebki antystatycznej, pakują w to elektronikę komputerowa właściwości podobne do dyskietki lub celuloidu tyle ze cieńsze.

 

post-9372-0-73939200-1390940868_thumb.jpg

 

a tu już wklejone, na cały statecznik użyłem 5 sztuk. I zajeło mi to raptem 2 godziny:p

 

post-9372-0-42913000-1390940800_thumb.jpg

 

sorki za jakość zdjęć ale nie mam aparatu z obiektywem do makrofotografii:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

obawiam się tylko o jedną z tych krawędzi. Jest bardzo cienka. Przerabiając model na RC trzeba było dublować listwy a nie je rozcinać. Dodatkowo popełniłeś błąd, bo wpierw powinieneś okleić elementy a potem je łączyć zawiasami.

Teraz będziesz miał klopoty przy oklejaniu a zwłaszcza przy cellonowaniu bo daję głowę że celon połączy obie powierzchnie na sztywno wciekając w szczelinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tak zrobię.... ale już nie dziś. Jutro się pobawię a na przyszłość będę pamiętać:] Jutro tez planuje oklejać. boje się tego jak ognia, przerobiłem już kilka stron z opisem tego procesu i dalej tego nie widze, bo sposób w jaki oklejałem jaskółkę w podstawówce okazał się błędny:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to znaczy jak? Bo widzę pokryty model i nic nie wyjaśnia jak to zrobiłeś:] i swoją drogą z czego sa zawiasy? wygląda jakbyś zszył stateczniki i powierzchnie sterowe

 

efekt oklejania na klej w sztyfcie...

post-9372-0-71863900-1391079861_thumb.jpg

statecznik pionowy przerobiony i gwarantuje jest sztywniejszy niż wygląda

 

przymiarki napędu lotek na nad stanowym lewym skrzydle:]

post-9372-0-02221800-1391079895_thumb.jpgpost-9372-0-55249500-1391079992_thumb.jpg

i tu nasuwa mi sie pytanie czy robić lotkę konstrukcyjna czy se darować i zrobić ja z deseczki balsowej 1,5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu

- pokryłem zewnętrzne krawędzie kazdego elementu klejem (UHU Purple Stick, za 3zł w Tesco itp, ale inne kleje w sztyfcie też się nadają, o ile nie są za twarde),

- nałożyłem fragment bibułki z lekkim marginesem

- naciągnąłem żeby wyrównać wszystkie zmarszczki

- poczekałem aż klej wyschnie

- odciąłem marginesy

- pokryłem cellonem

 

Pokrywanie na klej ma tę zaletę że masz sporo czasu na wyciągnięcie wszystkich fałdek na poszyciu, cellon błyskawicznie wysycha więc się trzeba spieszyć.

 

Istotnie, zawiasy są szyte: http://www.coxengine...stitched-hinges

nic nie ważą, nic nie kosztują, ani trochę nie ograniczają ruchów powierzchni sterowych, są niezniszczalne. O wygląd można się sprzeczać, mi nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przegladając siec trafiałem na wzorzyste japonki nie tylko białe

Japonkę możesz za farbować samemu to bardzo łatwe kiedyś robiłem to zwykłymi barwnikami do tkanin jedna farba to jakieś 2.50 i wystarcza na sporo papieru.Model już zacząłeś oklejać ale może następny zrobisz barwioną japonką.

Waga modelu też dużo mniejsza niż malowany po oklejeniu jakimiś farbami.

Tu maż przykład jak to wygląda na skrzydłach a wybór farb jest duży.

post-12393-0-26039400-1391239987_thumb.jpg

 

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, w fazie "gumówkowej" popełniłem tę Cessnę.

Nawet fajnie latała jak na Guillowsa.

ssa40342.jpg

ssa40348.jpg

ssa40349.jpg

 

Na twoim miejscu dałbym sobie spokój z usterzeniem konstrukcyjnym i zrobił je z balsy 1,5mm.

Odpadnie problem z pokrywaniem i będziesz miał pewność, że się nie zwichruje (tym bardziej, że pokryłeś go surową, nienaprężoną wcześniej japonką).

O ciężar ogona nie martwiłbym się zbytnio, gumówki maja inne rozłożenie masy - ciężar "silnika" gumowego rozkłada się wzdłuż całego kadłuba, a na dziobie jest tylko lekkie mocowanie śmigła.

Cessna, z tego co pamiętam, wyważyła się ładnie z 2-3 gramami balastu na dziobie.

W twoim wypadku, gdy wstawisz wyposażenie może się okazać, że trzeba ją mocno na ogonie dociążyć.

 

Co do pokrywania - odpuść sobie pokrywanie "japonką" z zestawu - to coś bardziej przypomina papier śniadaniowy niż japonkę...

Natomiast co do barwienia - ja osobiście farbowałem japonkę kolorowymi tuszami kreślarskimi (po wymieszaniu - można uzyskać dowolny odcień).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje z rady z usterzeniem faktycznie myślałem zrobić jak radzisz, bo po zamocowaniu silnika, regla i włożeniu baterii na sztukę, zamocowaniu usterzenia na szpilki cessna dosłownie chce stanąć na dziobie:] bee musiał baterie dac bardziej do tyłu i pewnie dołożyć coś na ogon by wyważyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz:

Statecznik pionowy w tej Cessnie jest mocowany do 1,5 x 1,5 listewki balsowej, która z kolei na dosyć długim odcinku jest niczym nie podparta.

W rezultacie skubaniec jest dosyć wiotki, i o ile we free flighcie nie stanowi to większego kłopotu, to w rc może być z tym problem.

Jeśli nie jest na to za późno - wklej w ogon dodatkową wręgę w miejscu, gdzie na planach jest przewidziane mocowanie gumy, tak jak na rysunku:

7qty.jpg

 

PS Zdaję sobie sprawę, że daję rady najgorszego rodzaju, mianowicie z lekka spóźnione, na swoje usprawiedliwienie mogę tylko powiedzieć, że dopiero wczoraj zarejestrowałem się na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada nie jest spóźniona i dzięki nie pomyślałbym o tym.. Swoja droga myślałem nad klapka serwisowa co powiecie nad taka opcją? wycięcie tych podłużnic i dorobienie klapki z balsy 1mm mocowanej na neodymki

 

post-9372-0-32488100-1391342621_thumb.jpg

 

i jeszcze pytanie o wkłon i wykłon silnika zostawić tak jak jest na napęd gumowy

post-9372-0-58610600-1391342743_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.