Skocz do zawartości

przemo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co jedna rada to lepsza, najlepiej zbuduj w wymiarze oryginału ;)

 

Masz dobre i sprawdzone plany to się ich trzymaj, obwiednię płata możesz faktycznie troszkę poprawić wg. tego podesłał Wojtek ale bez przesady. Nie masz chyba zamiaru budowy makiety na konkurs tylko model do latania RC. Ważne aby uchwycić odpowiednie proporcje a Twoje plany są proste i taką funkcję spełniają.

Z ogonem nie kombinuj. Mustang miał wiele wersji rozwojowych w których poprawiano między innymi kształt SK i stąd pewnie wynikają różnice w planach.

 

ms

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nooo... akurat na Twoim filmiku z Bitwy o Anglię widziałem, że co jak co ale gdzie latać masz...

 

no obszar może i robi wrażenie ale "pas startowy" to tylko wykoszony kawałek łąki w wielkości może 40 x 15 m (większego by się już raczej nie dało zrobić z uwagi na większe nierówności) jak dla mnie na takim kawałku mam czasami kłopot z wylądowaniem w sensie z dobrą oceną odległości żeby model posadzić w tym polu, w dodatku w odległości jakiś 400 metrów są linie wysokiego napięcia, a już chyba największym takim problemem jest droga w odległości jakiś 50 metrów od kawałka wykoszonej trawy na którym latamy, ruch do dużego nie należy ale jest. Nieco powyżej naszego lotniska (jakieś 200 metrów) w sezonie dość często rozkładają się motolotniarze, na których my musimy uważać choć nie którzy jak widzą że latamy starają się nam nie wlatywać na "nasz fragment łąki" ale zdarzają się tacy którzy nie zwracają na nas uwagi i latają nad nami a w tym przypadku szybkie wylądowanie małym "pierdolotem" w trawie nie sprawia dużego problemu. Z drugiej strony model z rozpiętością ponad 2 metry to już zmiana mojego głównie zaplecza lipolowego co się wiąże z kosztami. Oczywiście nie mam do nikogo żalu tylko przedstawiłem argumenty, które przemawiają do mnie do latania małymi modelami ;) duże modele to może uda mi się zobaczyć w akcji kiedyś na żywo ;)

 

Co jedna rada to lepsza, najlepiej zbuduj w wymiarze oryginału ;)

 

Masz dobre i sprawdzone plany to się ich trzymaj, obwiednię płata możesz faktycznie troszkę poprawić wg. tego podesłał Wojtek ale bez przesady. Nie masz chyba zamiaru budowy makiety na konkurs tylko model do latania RC. Ważne aby uchwycić odpowiednie proporcje a Twoje plany są proste i taką funkcję spełniają.

Z ogonem nie kombinuj. Mustang miał wiele wersji rozwojowych w których poprawiano między innymi kształt SK i stąd pewnie wynikają różnice w planach.

 

ms

 

Bardzo dobrze powiedziane i tegoż właśnie się będę trzymał :)

 

 

a póki co rozłożyłem plany i przemyślałem wzmocnienia w kadłubie jak również półkę na pakiet i klapkę rewizyjną.

Kolor czerwony zaznaczyłem podłużnice sosnowe 2x6 lub 2x5 w zależności jakie uda mi się znaleźć

Kolor zielony to klapka na pakiet

Kolor niebieski to półka na pakiet i serwo SW, które mam zamiar zamontować pod kabiną (identycznie jak w moim bf 109)

post-8897-0-76300300-1389689699_thumb.png

 

EDIT ...

Wymiary na planach są podane w calach ale na sieci udało mi się znaleźć przelicznik z cali na mm, który dość usprawnił mi odszyfrowanie grubości materiału :)

CALE - MILIMETRY

1/64 cala - - 0,40 milimetra

1/32 - - 0,80

3/64 - - 1,20

1/16 - - 1,60

3/32 - - 2,40

1/8 - - 3,20

5/32 - - 4,00

3/16 - - 4,80

7/32 - - 5,55

8/32 - - 6,35

1/4 - - 6,40

5/16 - - 7,93

3/8 - - 9,50

7/16 - - 11,11

1/2 - - 12,70

9/16 - - 14,28

5/8 - - 15,90

11/16 - - 17,60

3/4 - - 19,00

7/8 - - 22,20

1 cal - - 25,40

1 1/4 - - 31,80

1 1/2 - - 38,10

1 3/4 - - 44,40

2 - - 50,80

2 1/2 - - 63,50

3 - - 76,20

3 1/2 - - 88,90

4 - - 101,60

4 1/2 - - 114,30

5 - - 127,00

6 - - 152,40

10 - - 254,00

15 - - 381,00

Edytowane przez przemo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolne podłuznice dałbym głębiej (miejsce na pakiet) -będziesz miał "absolutny" SC niżej co poprawi stateczność ,oczywiście nie będą mogły być wtedy do końca ogona ale same górne wystarczą a i ogon będzie odrobinę lżejszy .

 

Co do SK to tak dużo z kolei nie było rodzajów -raptem dwa -jeden z lub bez brzechwy a drugi wysoki- ale to był już niemal inny samolot- "Supermustang"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sławku za sugestię i w sumie masz rację ... czyli korekta ... i jak dobrze zrozumiałem Twoją myśl tak to mniej więcej ma to wyglądać ? :)

 

 

kolor czerwony podłużnice sosnowe 2x5

kolor niebieski półka na pakiet, która będzie krótsza z racji że zaraz za nią będzie montowane serwo SW (kolor zielony), w sumie półka nie musi być dłuższa bo nie przewiduje i nie przypuszczam że pakiet będzie aż na wysokości kabiny tylko zaraz za wręgą silnika.

post-8897-0-58891000-1389710511_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem chłopaki co chcecie od proporcji tego modelu z planów. Dla przykładu że jest ok zamieszczam dwa zdjęcia, mały wiadomo z tych planów a duży to jakiś ARF 1,8 metra rozpiętości nie pamiętam producenta. I co widać to tylko obrys skrzydeł jest wyraźnie nieprawdziwy a reszta proporcji się zgadza. Uważam że model tak świetnie lata że nawet mógłby gorzej wyglądać.

 

latanie13maj025rs1.jpg

 

latanie13maj024vl4.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# Nie wiem chłopaki co chcecie od proporcji tego modelu z planów.

 

Chcemy tyle, że ten wg planów ma za krótki nos, przez co spód jest za bardzo zadarty do góry, wlot powietrza pod kadłubem też jest do kitu, a kształt statecznika pionowego to kompletne nieporozumienie.

Owszem, tak ogólnie to on przypomina Mustanga, podobnie jak pinczer przypomina dobermana, ale diabeł tkwi w szczegółach. Twój model jest/był ładny, jeśli jeszcze fajnie lata/latał to ok, fajnie i super, ale gdybym miał się trzymać terminologii kynologicznej, to bym go określił "w typie Mustanga".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) a kształt statecznika pionowego to kompletne nieporozumienie (...)

 

no powiem szczerze że w tym wątku znajdują już 3 plany Mustanaga łącznie z tymi z których ja będę budował i na każdych statecznik pionowy różni się kształtem. Mi się tam ten model podoba i w powietrzu będzie wyglądał jak Mustang i na taki efekt liczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ci się podoba więc niema sprawy rób go według tych planów i nie musisz słuchać naszych rad ale jest małe "ale":

 

Po ładnym wykonaniu bf109 powinieneś może nie tylko zmienić maszynę innej strony konfliktu ale odrobinę podnieść sobie poprzeczkę -nie mówimy przecież o zrobieniu makiety ale te parę sztychów flamastrem bym wprowadził w te plany nie tracąc na poziomie trudności a zyskując na wyglądzie i na dumie że częściowo model został opracowany również przez siebie

 

Zgodzę się z Pawłem co do oceny sylwetki tego opracowania i zgodzę się z Piotrkiem że model mimo wszystko wygląda mustangowo ale czemu koniecznie uproszczenie musi iść wraz ze zniekształceniem sylwetki?? z tym się nie mogę pogodzić.

 

Zrób jak pisze Robert i popraw co uważasz ale co nieco z tego zrób!!nie musi być wszystko poprawione.

 

Marudziłem ci o poprawieniu w BF109 statecznika pionowego,kabiny, podsunąłem pomysł na kołpak i jeśli te zmiany cie nie zadowoliły to tu nic nie poprawiaj (ale ja i tak będę tu zaglądał :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ci się podoba więc niema sprawy rób go według tych planów i nie musisz słuchać naszych rad ale jest małe "ale":

 

Po ładnym wykonaniu bf109 powinieneś może nie tylko zmienić maszynę innej strony konfliktu ale odrobinę podnieść sobie poprzeczkę -nie mówimy przecież o zrobieniu makiety ale te parę sztychów flamastrem bym wprowadził w te plany nie tracąc na poziomie trudności a zyskując na wyglądzie i na dumie że częściowo model został opracowany również przez siebie

 

Zgodzę się z Pawłem co do oceny sylwetki tego opracowania i zgodzę się z Piotrkiem że model mimo wszystko wygląda mustangowo ale czemu koniecznie uproszczenie musi iść wraz ze zniekształceniem sylwetki?? z tym się nie mogę pogodzić.

 

Zrób jak pisze Robert i popraw co uważasz ale co nieco z tego zrób!!nie musi być wszystko poprawione.

 

Marudziłem ci o poprawieniu w BF109 statecznika pionowego,kabiny, podsunąłem pomysł na kołpak i jeśli te zmiany cie nie zadowoliły to tu nic nie poprawiaj (ale ja i tak będę tu zaglądał :) )

 

Sławku te zmiany w BF 109 bardzo mnie zadowoliły i wcale ich nie żałuje wręcz przeciwnie, choć przeróbki te były dość proste w wykonaniu nie licząc nieszczęsnej kabiny ;) Chodzi mi o to że z większością zaproponowanych przeróbek mogę sobie po prostu nie poradzić ... ale zobaczę co mogę w tym temacie zrobić. Materiał do budowy mam dopiero co zamówiony więc rzuce okiem raz jeszcze na plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra bieremy się do roboty :P ....

Wydrukowałem wszystkie trzy plany zamieszczone w wątku i zacząłem porównywać (Wojtku dziękuje raz jeszcze za zamieszczenie tych planów) i oczywiście dostrzegłem te różnice ale pewnie nie wszystkie :P ... no troszeczkę czasu na start muszę mieć ;)

Lista zmian:

1. Nos

Sławku pisałeś że maska silnika za mała i kołpak również no i faktycznie :) ... postanowiłem troszeczkę po bazgrać po planach i wyszło coś takiego ...

post-8897-0-86459300-1389774062_thumb.jpg

 

post-8897-0-02021000-1389774065_thumb.jpg

 

kołpak na oryginalnych planach 38 mm a po naniesionych zmianach 45 mm (teraz muszę takowy zakupić ) ... nos już nie jest taki zadarty ... wlot powietrza pod śmigłem jeszcze mógł by być mniejsze ale tego nie będę zmieniał z racji że będzie to miało wpływ na lepsze chłodzenie silnika, regulatora i pakietu.

 

2 Wlot powietrza pod kadłubem ... to akurat da się radę poprawić, przeanalizowałem raz jeszcze plany bo myślałem że jak zrobię ciut odstający wlot od skrzydła to będzie kłopot z montażem skrzydła ale byłem w błędzie i w tym aspekcie też będziemy pracować :)

 

3. Nieszczęsny statecznik pionowy ... fakt jest ciut za wąski więc go poszerzymy i góra statecznika powinna być ciut po ukosie

post-8897-0-10570700-1389774576_thumb.png

 

4. kształt skrzydła ... no tutaj nie wiem czy temu podołam więc tą poprawkę co najwyżej sobie odpuszczę ale zobaczymy co i jak się potoczy z dalszym postępem prac

 

na razie tyle ... muszę się rozglądnąć po forach modelarzy redukcyjnych za jakimś malowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.