Skocz do zawartości

metanol


posejdon1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak jak koledzy z forum mi podpowiedzieli to do webry 40 (6,5ccm)  stosuje się paliwo metanol 80% i olej rycynowy 20%. Lecz jak wiadomo metanol jest bardzo silną trucizną więc chciałem zadać dwa pytania:

 

1.Jak długo należy "wdychać" metanol aby się zatruć ?(Czyli po jakim czasie używania tego paliwa można się zatruć ?) 

 

2. Czy zamiast niego można użyć czegoś co nie jest trucizną działającą nawet przez wdychanie ? 

 

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi :)

Pozdrawiam 

Bartek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem dlaczego wielu modelarzy raczy się np. piwem w trakcie zabawy w modelarstwo.... wszak odtrutką na metanol jest etanol :)

A na poważnie :

- wchłanianie przez skórę metanolu to by się trzeba było chyba wykąpać w nim żeby miało znaczenie toksykologiczne. Metanol w praktyce polany na dłoń natychmiast wyparowuje z paliwa na ręce zostaje olej ...

- wdychanie ... praktycznie ilość oparów jaka wydostaje się w trakcie tankowania paliwa do zbiornika jest pomijalnie mała.

- picie - parę razy zdarzyło się ze mi sie wlało a to paliwo a to metanol do ust np przy próbach drożności wężyków czy tez przy zasysaniu z beczki - smak wyjątkowo obrzydliwy, piekący - wyplucie i przepłukanie ust wodą i pozamiatane.

 

Gdyby metanol był tak potwornie toksyczny to nie można by było pić np. wina -  tego tam jest całkiem sporo.

 

Reasumując Póki z premedytacją nie będzie się wdychać (worek na głowę nad garnkiem), pić ani kąpać w metanolu zagrożenia dla zdrowia czy życia nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem dlaczego wielu modelarzy raczy się np. piwem w trakcie zabawy w modelarstwo.... wszak odtrutką na metanol jest etanol :)

A na poważnie :

 

 

ale to nie jest żart :D

Karta techniczna POCH dla metanolu zaleca po jego spożyciu wymioty a następnie.... wypicie SZKLANKI CZYSTEJ WÓDKI!!! Jakbyście więc w modelarni publicznej mieli wysokoprocentowe trunki to zawsze jest wymówka, że to odtrutka na paliwo modelarskie...

Na zdrowie Koledzy :)

http://www.poch.com.pl/wysw/utworz_pdf.php?nr_karty=762

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pracowaniach chemicznych, w których pracuje się z metanolem jest obowiązek trzymania wódki "w pogotowiu".

Etanol w organizmie rozkłada się jako pierwszy, w ten sposób zyskuje się czas na wykonanie płukania żołądka w szpitalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.