Skocz do zawartości

IS-3 ABC


pepcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Postanowiłem zbudować model szkolnego szybowca ABC-A.  Jako , że planów nie miałem ,więc z różnych źródeł starałem się zdobyć informacje i na bieżąco za pomocą linijki i ołówka rozrysowałem sobie poszczególne elementy. Bardzo dziękuję jeszcze raz ,naszemu  forumowemu koledze MareX  z Krakowa który wykonał  dla mnie zdjęcia oryginału w ML i udostępnił fotki z instrukcji. Tak naprawdę okazało się ,że niby szybowiec nie taki stary a informacji  o nim nie za wiele.  Model wykonany w skali 1:5 z profilem samostatecznym. Czy poleci ? To niebawem  się okaże. Więcej fotek oraz relacja z budowy na: http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=57&p=9806#p9806

post-2846-0-99586600-1398440378_thumb.jpg

post-2846-0-56698700-1398440391_thumb.jpg

post-2846-0-34979200-1398440402_thumb.jpg

post-2846-0-86774400-1398440409_thumb.jpg

post-2846-0-75419600-1398440423_thumb.jpg

post-2846-0-87231900-1398440437_thumb.jpg

post-2846-0-58103900-1398440451_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dokumentacji do ABC jest tyle, że spokojnie można budować 1:1. Muzeum lotnictwa w Krakowie ma niemal komplet .Mówię bo miałem w rękach. Nawet ten pisklak jest rozrysowany na kalce . Ponadto było sporo publikacji w bardzo starych Modelarzach. Czasami warto poszukać i popytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, Mirku! Aż by się chciało polecieć takim prawdziwym.... Tak z gum, ze zbocza Żaru albo Bezmiechowej.

Osobiście znam człowieka -stolarza, który umie jeszcze robić takie drewniane "ptaszki" i ten szybowiec też by mógł zbudować. Ba, sądzę, że Mirek gdyby miał możliwości, czas i "kaskę" też by coś takiego do osobistego polatania zbudował. Kurcze- blade, a pomyśleć , że jeszcze ok.55-60 lat temu latanie na szybowcach było takie proste i praktycznie dla każdego chętnego dostępne. I zupełnie za darmo...

Cieszę się Mirku, że moje fotki faktycznie Ci się przydały. Czekam na relację z lotów tym pięknym modelem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Mirku. Wygląda jak żywy! Jestem pewien, że Abecak poleci jak go dobrze wyważysz.. Mam zaliczonych pare lotów na oryginale,.Szybowiec latał sam, a jak pilot mu "przeszkadzał" to szybowiec wykonywał np. zakrety. Jego zaletą było też to, że nie dało sie go wprowadzić w "korek".No cóż, profil samostateczny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

 
Oblot ABC-aka przesunął się w czasie .Po wcześniejszej, nieudanej próbie w drugim locie model uległ niewielkiemu uszkodzeniu .Po głębokiej analizie okazało się ,że trzeba było poprawić kąt zaklinowania płata i statecznika oraz umiejscowienie haka holowniczego. Następny oblot to już uczta dla oczu. Starty odbywały się z holu gumowego. W powietrzu zachowywał się jak przysłowiowy szkolniak. Gruby profil oraz opory olinowania nie robiły z niego wyczynowca. Na bąblu termicznym przy dużej powierzchni skrzydeł powinno być lepiej. Lądowania nie były makietowe gdyż nieszczęśliwie umieściłem hak holowniczy pod płozą. Działał on jak hamulec na lotniskowcu. Zmieniłem go szybko na boczny podobnie jak w oryginale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.