Skocz do zawartości

Mini quadcopter na ramie DIY - relacja z budowy


miruuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajsze prace odbywały się w mocnym stanie nieważkości, więc będe musiał jeszcze wieczorem sprawdzić czy wszystko jest ok :) Tak czy siak przesyłam fotki z rańca:

 

Jeśli chodzi o montaż silników, to zrobiłem im "łoża" z płytki, w której trzeba było wywiercić otwory na wystające śrubki i oskę. Łoże na próbe przypiałem trytkami do ramy. Trzymało całkiem mocno, ale miałem wrażenie, że silniki pod naciskiem są nieco niestabilne (przód tył). Więc najpierw łoże przykleiłem do ramion uhu porem, następnie docisnąłem trytkami. Silniki trzymają się mocno i leżą bardzo sztywno.

 

Reszta elektroniki jeszcze nie jest podłączona. Regle na razie na próbe złapałem, żeby miejsce im znaleźć dobre. Po środki będzie znajdował się ardu. Nad ardu gps. Odbiornik pójdzie na sam tył, ponieważ z przodu będzie nadajnik video.

 

Na razie to tyle...

 

VWTZbpO.jpg

 

rDMsdBP.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna ta nowa rama ! Praktycznie 50 gramów różnicy do mojej, będzie się trzeba zastanowić nad przesiadką. Wczoraj polatałem drugi raz niestety były jakieś problemy. Qadzik wydawał się mieć chwilowe zaniki zasięgu i rzeczywiście po chwili włączył się FS wyłączył silniki i spadł. Straty prawie żadne, rozkleiła się rama i złamało jedno śmigło. Po oględzinach zobaczyłem, że urwał się kabel od wtyczki. Chciałbym, żeby on był przyczyną, ponieważ ciężko będzie znaleźć coś innego. Po dolutowaniu kabla obszedłem całe podwórko w trybie 1/30 mocy nadajnika z włączonymi silnikami symulując lot i nie było żadnej mowy o utracie zasięgu więc co dopiero na pełnej mocy. Przy pierwszym locie nie było takich objawów. Idę zaraz nisko polatać i zobaczę czy coś się poprawiło. Krótki filmik z wczorajszego lotu, nic ciekawego, pokazanie tylko, że lata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... dopóki nie latasz fpv zmiana nie jest konieczna bo łączna waga modelu i tak nieźle wypada przy ciągu silników. Oczywiście zawsze lepiej mniej gram niż więcej, ale w Twoim przypadku nie jest to konieczne...

 

szpachla... dlaczego średnio? wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwage efekt jaki uzyskałem. Sam uhu mógłby puścić w skrajnych sytuacjach. Sama trytka umożliwiała lekkie "chodzenie" łoża po ramieniu. Połączenie obu rozwiązań dało mi dosć lekki ale bardzo skuteczny montaż...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem wczoraj zrobić fotki, więc opiszę słowyma :)

 

Sposoby montaży widzę dwa:

1. Ponieważ rozstaw śrubek jest szerszy niż 6mm profil, można wykonac prostą obejmę i przykręcić silnik do niej, dociskając go tym samym do profiu. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie, ale nie chciało mi się robić obejmy więc poszedłem na łatwiznę (punkt 2)

2. Silniczek można przykręcić do jakiejkoleik podstawki, która będzie większa niż silnik. W podstawce wykonałem 3 otwory. Jeden otwór na wystający od spodu wał silnika. Dwa pozostałe na łebki srubek, żeby nie wystawały. Mozna oczywiście wkręcić na 4 śrubki, ale pogubiłem :D więc uznałem, że na 2 wystarczy (po wystarczy). Łoże wystarczy przymocować dwoma trytytkami do profilu. Trzyma bardzo dobrze jak się porządnie zaciśnie trytki. Ja dodatkowo pomiędzy profil a łoże dałem troche uhu pora ponieważ jest łatwy w usunięciu a dodatkowo trzyma silnik i chroni go przez jakimkolwiek "pływaniem" po ramieniu. W sumie wystarczyłby tylko uhu por lub tylko trytki, ale nie lubie gdy  mnie coś zaskakuej w locie więc zastosowałem oba rozwiązania jednocześnie.

 

Niestety muszę wstrzymać projekt na około 2 tygodnie. Wczoraj wszystko pozakładałem. Wstępnie ustawiłem ardupilota i co? Okazało się, że jeden silniczek uszkodziłem przy demontażu z poprzedniej ramy. I d..pa. Muszę zamówić i czekać jak Chińczyk wyśle.

 

Być może uda mi się znależć gdzieś lokalnie, ale w sklepach nie ma. Pozostaje tylko z drugiej reki. Jakby ktoś miał na zbyciu to chętnie kupie. Sztukę, a w razie potrzeby komplet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nowa rama ? Wystarczająco sztywna ? Ja mam mega problem z zasięgiem, gdy się lata na normalnych odległościach to wszystko jest ok a w promieniu powiedzmy nie więcej niż 15 metrów ode mnie bardzo lubi zerwac zasieg. Nie wiem czy to wina ciasno upchanej elektroniki czy moze z odbiornikiem sie cos stało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa rama zadziwiajaco sztywna. Nie spodziewalem sie ze wyjdzie tak dobrze. Probuje ja wykrecac lapami mocno i ani drgnie. Projekt jednak wstrzymany bo czekam na ten pierdzielony silnik. Powinien juz byc. Moze w poniedzialek...

 

Jesli odbiornik dziala dalej a nie dziala blizej to dziwna sprawa... :) moze wyjmij go w miejsce z mniejsza iloscia kabli ale i tak nie rozumie tego zjawiska :)

 

W miedzy czasie doszlo wszystko do fpv. Zestaw zlozony i na razie siedzi w autku, hehe.

Teraz robie walizke na caly fpv-owy osprzet. Bede w domu to powrzucam foty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój quadzik niestety zginął śmiercią tragiczną próbując nakręcić wybrzeże Chorwacji tydzień temu. Podejrzewam, że taśma trzymająca nadajnik video puściła, śmigło uderzyło w antenę i potem już poszło :) Wysokość była duża a spadł prosto w kamień więc straty jak widać spore. Siła uderzenia musiała być niemała, gdyż w każdym silniku poodklejały się magnesy. 

 

20140821_143433.jpg

 

Więcej zdjęć tu: https://plus.google.com/photos/107356673307533926275/albums/6029608105382753969?banner=pwa

 

PS. Gdyby ktoś w ramach 'relaksu' chciałby podjąć się przylutowania anteny z powrotem do nadajnika to proszę o kontakt, ja mam za dużą lutownicę i za małe umiejętności. Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh. U mnie zawsze pierwsza leci rama, ktora zbiera wiekszosc sily. Czy mi sie wydaje czy ramiona byly na wkreta? Moze lepiej tylko kleic? Latwiej wkleic ramie niz zbierac szczatki...?

Moja rama przechodzi kolejna faze zycia, kolejna metamorfoze, ale ostatnio nie bylo czasu zeby poopisywac :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, rama zdecydowanie nie była na wkręty, tylko i wyłącznie klej. Wkręt jest pozostałością po zabawach z super simple gimbal do mobiusa jednak nie byłem w stanie wyeliminować wszystkich luzów i obraz wyglądał już lepiej bez tego gimbala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quad, którego opisywałem wcześniej ma się dobrze i lata. Ostatecznie zdecydowałem, że ze względu na małą wagę zostawię go do wygłupów na polu :) Tymczasem powstaje nowy projekt. Opisałem go przed chwilą na sąsiednim forum, ale pozwolę sobie przekleić treść...

 

Wczoraj otrzymałem ze sklepu MiniQuadUK do testu nową ramę do quadcoptera 250. Zgodnie z umową anglojęzyczna recencja znajdzie sie na rcgroups forum. Na razie jednak na szybko wrzucam u nas...

 

No dobra. Zacznę od początku... Quadzik docelowo będzie dostosowany do FPV (to już mam skompletowane).

 

BUDOWA QUADA (o FPV będzie później, na koniec projektu):

1. Rama Diatone 27 v1
Od niej zacznę opis, bo elektronika jeszcze idzie...

2. Ardupilot APM2.6 + GPS + kompas
Dotychczas latałem na 4 kontrolerach:
- i86 z HK (lipa jakich mało)
- KK 2.1.5 (świetny, budżetowy kontroler do lotów bez FPV)
- Ardupilot miniAPM 3.1 (fajny, lekki, ale mikrowtyczki i kupa lutowania przy podmienie elektroniki mnie zniechęciła)
- Ardupilot APM 2.6 – testowany wcześniej na Hexie 550 przypadł mi strasznie do gustu.

3. Silniczki ZMR (RCX) 1804 (2400kv)
Mocno testowane przeze mnie i znajomych przez ostatnie kilka miesięcy. Są rewelacyjne do tego celu.

4. Regle ZMR (RCX) 10A
Dobrze pracują w parze z powyższymi silniczkami.

5. Śmigła 5 cali
- 5x3 (2-łopatowe) przy pakiecie 4S
- 5x3 (3-łopatowe) przy pakiecie 3S.

6. Pakiety 3-4S
Dotychczas latałem na 3S i było wyśmienicie. Zamierzam przetestować tez 4S. Wyjdzie w praniu co lepsze. Pojemność dopasuję w zależności od wagi końcowej modelu.

No to tyle w skrócie. Na początek wrzucam INBOXA z ramy i czekam na elektronikę  :)

 

RAMA

20140904_081512_1_jpg_640x400_crop_q85.j  20140904_081540_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140904_081656_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140904_081806_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140904_081823_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140904_081901_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140904_081929_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140904_082007_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140904_083412_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140904_083447_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140904_083510_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140905_082759_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

20140905_082716_jpg_640x400_crop_q85.jpg  20140905_082706_jpg_640x400_crop_q85.jpg

 

I krótki film pokkazowy...

 

Pierwsze wrażenie…

 

POZYTYW za wytrzymałość:
- gruby sztywny węgiel
- brak ramion do łamania  :)
- amortyzacja, która zawsze zbierze trochę siły.

 

NEUTRAL za wagę (140 gram):
- z jednej strony moja rama własnej roboty waży 40 gram. Wolałbym 100 gram różnicy przeznaczyć jednak na dodatkowe 1000mah lipo
- z drugiej strony moja rama jest mniej wytrzymała, nie ma mocowań na silniki i jest brzydka
- z trzeciej strony wiele osób lata na ramach o wadze zbliżonej do 140 gram, daje radę i nie narzeka – czyli się da  :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blackout: Frame Weight: Version 1: 90 grams, Version 2: 123 grams w/ Anti-Vibration Mount

http://www.minihquad.com/frames/mini-h-quad/blackout-mini-h-quad

 

QAV250:Airframe: 170g (with PDB, LED boards, landing gear and hardware)

http://www.lumenier.com/products/multirotors/qav250

 

Cena powala!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filmik powala :) ale nie uwazam zeby to bylo zasluga ramy :)

Osobiscie uwazam ze ta moja z profiki weglowych i balsy nadala by sie jeszcze lepiej. 100 gram roznicy w wadze nie moze nie wplynac na jakosc latania.

Zarowno rama, o ktorej przed chwila wspomniano jak rowniez ta, ktora dostalem do testu podoba mi sie ze wzgledu na:

- wytrzymalosc

- wygode montazu elelektroniki

- estetyke calego modelu.

Cena i waga stanowia jednak spory minus. Co lepsze? Kwestia preferencji i celu modelu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.