Skocz do zawartości

Relacja z budowy patyczaka w/g projektu kol. Olecki75


Vesla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mam nadzieję, że kolega Vesla się nie obrazi, że podpinam się z relacją pod jego wątek.

 

Jasne, że nie. Proponuję nawet taką formę utrzymać (wszystko w jednym poście). Ułatwi to przeglądanie historii wymiany doświadczeń i postępów w budowie. Nawet jakby trzeba było to można podpiąć ten post pod pierwotny post o projekcie patyczaka.

Dzięki temu dzisiaj zobaczyłem wspaniały kadłub zrobiony przez Tomasza. "MISZCZOSTFO ŚFIATA". Ja dzisiaj kupiłem listwę metrową sosnową w B&Q (taka tutejsza Castorama) i też będę robił kadłub. Ale czy osiągnę ten poziom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym kolegom zwrócić uwagę na jedną rzecz. Jak wykonacie wieżyczkę pod skrzydła:

post-4161-0-02916800-1403943649_thumb.jpg

To nie przyklejajcie od razu do kadłuba, szczególne wg rysunku. Dopiero jak będzie już wszystko gotowe i oklejone z wyposażeniem - ułatwi to wyważenie. Jeden z kolegów się pospieszył i przykleił za bardzo z przodu, musiał dużą baterię wozić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To jest listewka balsowa 3x3 , ale nie wyszlifowana na skos tylko zaokrąglona z jednej strony. Tak żeby tworzyć z profilem jedną całość. Jak by kwadrat ale z ćwierćokręgiem zamiast jednego kąta prostego  ;)

 

PS. Najlepiej z twardej/średnio twardej balsy

 

Yyy przepraszam. Teraz doczytałem że pytanie dotyczyło spływu a nie natarcia. Po weekendowych wojażach w górach jestem trochę zmęczony i stąd ten błąd.

Tak jest to listewka 3mm, zeskosowana szlifowaniem i z naciętymi miejscami pod żeberka. Tzn żeberka wpuszczamy w miejsca wyszlifowane cienkim pilniczkiem według planów. Jutro zrobię zdjęcie jak to ma wyglądać  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dobrze, że update'owałeś posta, bo mi coś nie leżało w kontekście :)

 

Widzę, że kolega przy kompie siedzi, to zapytam jeszcze o element nr 13 (łącznik skrzydeł) z tego postu:

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46480-relacja-z-budowy-patyczaka-wg-projektu-kol-olecki75/?p=504870

Gdzie on jest wklejony, czyli jak łączy skrzydła, bo też nie mogę znaleźć? Tzn teoretycznie widzę go, ale aby wkleić to chyba trzeba by żebro przeciąć.. Czy tak?

 

PS. Spływ jest już zupełnie jasny dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Widzę, że zedytowałeś post, zamiast pisać nowy, co spowodowało, że temat nie pojawił się na górze, w nieprzeczytanych. Czekam sobie spokojnie i myślę, jak by to mogło być, i wymyśliłem rzecz identyczną z tym co narysowałeś. To chyba dobrze rokuje :)

Upewnię się tylko w jednej sprawie - z tego co widzę, pierwsze żebro trzeba przeciąć, by wsunąć w nie element 13. Dobrze kombinuję...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Widzę, że zedytowałeś post, zamiast pisać nowy, co spowodowało, że temat nie pojawił się na górze, w nieprzeczytanych.

Wiem, trochę się tego obawiałem ale pisanie posta pod postem bywa czasami niemile widziane.

 

Tak. 13-kę wsuwa się w żebro. Przeciąć to za dużo powiedziane, trzeba zrobić otwór między dźwigarami. Najlepiej jak te pionowe balsowe elementy też już będą przyklejone. Zrobi się skrzynka na tą 13-kę (, którą najlepiej wykonać ze sklejki 2mm lub z dwóch sklejonych 1mm.) Wtedy po wycięciu otworu wszystko będzie się kupy trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak do odczytałem z planów. Łącznik w moim skrzydle to sklejka 1,5mm.

Kąt wzniosu 10°, pierwsze żebra skleiłem bez ukosowania dlatego od dołu pomiędzy nie wkleiłem wkładki z balsy.

 

.post-14841-0-76157400-1404243159_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem wznios wg projektu.

Stwierdziłem jednak, że będzie mi ciężko wyciąć szparę na część nr 13, więc rozciąłem żebro i skleiłem na modelu. Udało się złożyć całość bardzo ładnie, jak na zdjęciach poniżej.

post-14526-0-79872700-1404245633.jpg

post-14526-0-22137000-1404245796.jpg

post-14526-0-86748200-1404245634_thumb.jpg

post-14526-0-10566900-1404245636.jpg

 

No i coś, z czego jestem dumny - moje pierwsze w życiu oklejanie oracoverem. Całkiem nieźle mi to wychodzi :) Tu jeszcze bez napinania, tylko oklejenie. Widać, że gorszej jakości jest sklejanie, niż oklejanie :)

post-14526-0-42228700-1404245637.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.